Dolar ile yatırım yapmak

Doları banka hesabınızda tutmanızı önermem. Çünkü geçen sene bankalar insanlara paralarını çektirmedi ve buna doların sabit olmamasını neden gösterdiler. Bu sene için benim beklentim geçen seneye göre daha fazla değer kazanacığıdır.

Şirketlere yatırmanızı da önermem. Türkiye şartlarında şirketin ne zaman iflas bayrağını dikeceğini bilemezsiniz. O yüzden yabancı yatırımcılar da sayamayacağım birçok sebepten dolayı yatırım için çekiniyorlar.

Kısacası paranızı altın ya da dolara çevirip elinizde tutmak bana daha mantıklı geliyor. Fırsat yakaladığınızda elinizden kolayca çıkarabilme imkanına sahip olacaksınız.

Türk şirketleri değil de yabancı şirketlere yatırım yaparsak ne olu?

Ekonomist olmadığım için bu konu hakkında bir şey söylemem sağlıklı olmaz. Yani şu yabancı şirketin hissesini alın vb. bir şey söyleyemeyeceğim.

Normal bir dönemde insanların gelecek hakkında bir fikri olmadığı gibi şu anki hastalık döneminde bu belirsizliğin daha fazla arttığını düşünüyorum. Dünya pazarında dengeler değişecek bu kesin, ama nereye doğru evrilecek bunu ne ben ne de bir başkasının bileceğini düşünmüyorum. Varsayımlar olabilir, ama varsayımlar sadece günü kurtarır.

son bir sorum olacak; bankaya gitsem hesabımda 3.500 dolar olduğu için dolar istesem alabilirmiyim nakit olarak ? yoksa tlye çevirip mi verirler ? çünkü işcepten doları tlye çevirince kuru çok düşük sayıyor. VE doları olarak alsam kuru yüksek(bankanın oranına göre) satış yapabileceğim bir yer varmı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı