Donanım Yenileme Önerileri

erpheus

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

2011 yılında malum firmalardan birinden bir masa üstü bilgisayar topladım.Ekran hariç her şeyi sıfır olarak aldım ve kurulumunu yaptırdım.Mevcut sistemi kurarken hem satış temsilcisi arkadaşla hem de sistemi toplayan arkadaşla görüşme imkanım oldu,zaten gitmeden önce de hem forumları hem de o dönem olan indirim fırsatlarını incelemiştim.Niyetim Fiyat/Performans kıstaslarına göre ''ihtiyaçlarıma uygun'' bir makine toplamaktı.

Velhasıl kelam bunların üzerinden geçen yaklaşık 2-3 senede ben bilgisayarımdan gayet memnun kaldım.Ancak gelişen teknolojiye de ayak uydurmak gerektiğini düşünüyorum,en azından kesemize göre.

Sistemime dair ekran görüntülerini görebilirsiniz.Ben bilgisayarımı ''çok fazla'' yoran biri değilim.Samsung Led Tv'ye bağlı olarak kullandığım için genellikle dizi ve film izliyorum.Oyun anlamında Nba2k serisi,Pes serisi,Fm ve Cm serileri,Lord of The Rings serilerini oynuyorum.

Güncel olarak en büyük sıkıntım arşivim Hd'ye biraz büyük geliyor ve harici hd'm 250 gb olduğundan bazı dosyalarımı istemeden de olsa silmek durumunda kalıyorum.

Bu şekilde bilgisayarını kullanan ve kullanım amacı belli olan birine son teknolojik gelişmelere bakarak donanım anlamında önerileriniz var ise okumaktan,değerlendirmekten ve faydalanmaktan memnuniyet duyarım.

Değerlendirmelerinizde yardımcı olmak adına ;

Windows 7 (64) işletim sistemi kullanıyorum.
Hard Disk'im: 1 Tb ST31000524AS ATA
CD/DVD Rom olarak : Asus 24 Drw kullanıyorum (hemen hemen hiç kullanmıyorum..)
Ekran Kartım: ATI Radeon HD 5700 1 GB.
Kasam:CoolerMaster Mid-Tower / Power Sup. 700 W. biri yan kasa kapağında olmak üzere içerisinde 4 fan daha mevcut (92 mm)
Ekran:Samsung Led Tv (HD ekran çıkışı ile bağlı)
Logitech kablosuz klavye
Logitech kablosuz mouse
Logitech kablosuz gamepad kullanıyorum.

Pc boşta çalışırken sıcaklık 37-39 derece arasında.Prime95 Windows (64) testinde sıkıntı yaşamadım.Core-Temp ile bu test yapılırken baktığımda sıcaklık 71 dereceye kadar çıktı.

Ekran kartın eski nesil. Değiştirmeni öneririm,değiştirmek istersen bütçeni söyle sana tavsiye bir kart öneririm. SSD'yi de unutmadan öneriyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tahminimce elinizde şuan 700-800 lira civarı bir miktarınız var. En iyi şöyle geliştimeler yapabilirsiniz.

HDD: Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM 64 MB Ön Bellek 3,5" SATA III DISK (ST2000DM001) - 119,04$ - 238,08 TL
SSD: Kingston SSDNow V300 Serisi 120GB 2.5" 7mm SATA3 SSD (SV300S37A/120G) - 119,04$ - 238,08 TL
Ekran Kartı: Asus HD7790 Direct CU II OC 2GB DDR5 128 Bit PCI Ekspres Ekran Kartı (HD7790-DC2OC-2GD5) - 204,90$ - 409,80 TL

Toplam : 885.96 TL

Böylece sisteminizde HD videoları açarken sıkıntı yaşamayacak ve NBA, PES gibi oyunlarda da fazla grafik istemediğinden yüksek ayarlarda oynayabileceksiniz.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı