Donanımdan kaynaklı mavi ekran hatası

hasanselim97

Centipat
Herkese merhaba. Bu benim açtığım ilk konum o yüzden bir hata, kusurum olursa affola. Yaşadığım bir sorunu anlatıp tavsiye almak için açıyorum bu konuyu. Yaklaşık 10 yıllık bilgisayarımı güncellemek, biraz güçlendirmek adına yavaş yavaş maddi olanakları da gözeterek donanım parçalarını yeniliyorum. İlk etapta. 500 Watt değerinde Power Supply, Kingston SSD, ve ASUS NVIDIA GT710 erkran kartı gibi parçaları aldım ve yaklaşık 6 ay sıkıntısız kullandıktan sonra, geçtiğimiz günlerde anakart, işlemci ve RAM alarak bilgisarı daha makul seviyelere getirmek istedim. Ancak bu üç parçanın montajından sonra yaklaşık 15 dakikada bir bilgisayarım mavi ekran hatası verip resetliyordu kendini. Ben de format atmak istedim ancak formatın son aşamasına geldiğimde bilgisayar tekrar mavi ekran verip resetlemeye başladı kendisini ve şu an Windows'u da kuramıyorum. Aşağıda yazdığım 3 parçayı değiştirdikten sonra problemi yaşamaya başladım. Windows kurulum aşamasındayken bilgisayarım sürekli mavi ekran veriyor ve kapanıyor. BIOS ekranına girip baktığımda tüm parçalar tanımlanmış bir şekilde görülüyor. Sizce sorun ne olabilir?
  • Yeni anakart: ASUS Prime H310M-K r2.0 Intel H310 2666MHz DDR4 mATX
  • İşlemci: Intel Pentium G5400 3.70 GHz LGA1551
  • RAM: Hi-Level 8 GB 2400MHz DDR4 RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba. Bu benim açtığım ilk konum o yüzden bir hata, kusurum olursa affola. Yaşadığım bir sorunu anlatıp tavsiye almak için açıyorum bu konuyu. Yaklaşık 10 yıllık bilgisayarımı güncellemek, biraz güçlendirmek adına yavaş yavaş maddi olanakları da gözeterek donanım parçalarını yeniliyorum. İlk etapta. 500 Watt değerinde Power Supply, Kingston SSD, ve ASUS NVIDIA GT710 erkran kartı gibi parçaları aldım ve yaklaşık 6 ay sıkıntısız kullandıktan sonra, geçtiğimiz günlerde anakart, işlemci ve RAM alarak bilgisarı daha makul seviyelere getirmek istedim. Ancak bu üç parçanın montajından sonra yaklaşık 15 dakikada bir bilgisayarım mavi ekran hatası verip resetliyordu kendini. Ben de format atmak istedim ancak formatın son aşamasına geldiğimde bilgisayar tekrar mavi ekran verip resetlemeye başladı kendisini ve şu an Windows'u da kuramıyorum. Aşağıda yazdığım 3 parçayı değiştirdikten sonra problemi yaşamaya başladım. Windows kurulum aşamasındayken bilgisayarım sürekli mavi ekran veriyor ve kapanıyor. BIOS ekranına girip baktığımda tüm parçalar tanımlanmış bir şekilde görülüyor. Sizce sorun ne olabilir?
  • Yeni anakart: ASUS Prime H310M-K r2.0 Intel H310 2666MHz DDR4 mATX
  • İşlemci: Intel Pentium G5400 3.70 GHz LGA1551
  • RAM: Hi-Level 8 GB 2400MHz DDR4 RAM
Mavi Ekran hataları genellikle Bellek'ten kaynaklanıyor. Başka deneyebileceğiniz bellek bulabilir misiniz acaba?

550 dolar dedikodusu dönmüştü ancak bu fiyatla bile geldiğinde 7 bin ₺'ye yakın olur. PC daha avantajlı duruyor bu fiyat kısmında :/

Mavi Ekran hataları genellikle Bellek'ten kaynaklanıyor. Başka deneyebileceğiniz bellek bulabilir misiniz acaba?
Hocam elimde başka ddr 4 bellek olmadığından deneyemedim ancak internetten aldığımdan dolayı iade talebi oluşturdum, bildiğiniz bu anakart ile çalışan bir ram var ise onu almayı düşünüyorum. Asusun sitesinden baktım ancak orada yazan ramları internetten bulamadım

Mavi ekran hatası nedir, bunu açıklamamışsın dostum ?
Genellikle farklı farklı hatalar veriyor ama bir kaç hata kodunu yazayım.
Durdurma kodu: ATTEMPTED EXECUTE OF NOEXECUTE MEMORY
Durdurma kodu: IRQL NOT LESS OR EQUAL
Durdurma kodu: SYSTEM THREAD EXCEPTİON NOT HANDLED
Durdurma kodu: PAGE FAULT İN NONPAGED AREA
Net bir şekilde bellekten kaynaklıdır demedim ama Hi-Level yerine daha kaliteli bir markadan yana kullanabilirsin tercihini.
Hocam benim de aklımda bir tek o olduğu için bir de değiştirip denemek istedim. kingston siparşi verip bir de onunla deneyeceğim artık.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı