Dosyaları olabildiğince sıkıştıracak program

Jr Master

Hectopat
Yer
Ankara
Arkadaşlar size iki tane sorum olacak. Bazı programlar dosyaları gerçekten çok sıkıştırıyor. 2 GB boyutundaki sıkıştırılmış bir arşiv çıkartılınca içinden 5 GB dosya çıkıyor. Buna herhalde RIP de deniliyor, bana bunu yapacak bir program lazım.

Elimde boyutları 7-8 GB olan iso dosyaları var. Bunları DVD'ye atmam lazım. Parçalamam mı gerek yoksa boyutlarını küçültebilir miyim? Eğer parçalamam gerekiyorsa nasıl yapacağım?

Bir ara 7-8 tane programı test etmiştim. Keşke rapor oluştursaydım. Ama hatırladığım kadarıyla söyliyeyim, çok iyi sıkıştıran en yavaşıydı. KGB Archiver ise ortanın üstünde ve hızlıydı. (Diğerlerini silip bunu bıraktım) Winrar ise az sıkıştıranlardan.

Her forumda bir sıkıştırma konusu açılır durur. Birisi UHARC der, ki bu program en son 2005'te güncellenmiştir ve geliştirilmesine son verilmiştir. Sonra biri çıkar KGB Archiver der ki bu program da 5 seneden beri güncellenmemektedir :)

Bu durumda geriye iki seçenek kalır:

7-Zip ve WinRAR.

7-Zip açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir programdır. En son kararlı sürümü 2010 yılında çıkmıştır. Bence kullanılması gereken sürümü, Haziran 2012'de çıkan 7.28 Alpha sürümüdür. Zira bu sürümle birlikte program artık varsayılan olarak LZMA2 sıkıştırma algoritması kullanmaktadır. Yine bu sürüm, LZMA ile sıkıştırılmış 7z arşivlerini daha hızlı ayıklamaktadır.

Ücretli olarak ise WinRAR kullanılabilir. WinRAR da sürekli güncellenen ve hatta son sürümü ile çoklu çekirdek desteği sunan bir sıkıştırma programıdır.

Tabi burada sorulması gereken bir soru daha var: sıkıştırılacak olan şey ne? ISO dosyaları, eğer içinde oyun varsa zaten sıkıştırılmıştır. Oyunlar genelde CAB dosyaları halinedirler ve CAB de sıkıştırılmış bir dosya türüdür. MP3, resim ve videolar da sıkıştırılmışlardır. Bu yüzden bu tür içerikleri sıkıştırma programları ile sıkıştıramazsınız.

UHARC gibi programları farklı kılan, genelde bu programların DOS ekranı gibi gözüken komut satırı üzerinden çalışmasıdır. Standart programların yanında DOS ekranını gören ergen arkadaşlar, doğal olarak bu programları "havalı" bulmaktalar. Oysaki WinRAR da 7-Zip de komut satırı ile şıkıştırma ve ayıklama desteklemektedir.

Son olarak arkadaş bu dosyaları DVD'ye kaydetmek için bir ayırma programı sormuş. Bu iş için WinRAR kullanılabilir mesela. Arşive Ekle > Sıkıştırma Yöntemi: Depola seçtikten sonra Ciltlere böl, boyut kısmına dosyayı bölmek istediğiniz boyutu girmeniz ve akabinde Tamam demeniz yeterlidir.

Alternatif olarak bir zamanların popüler programı, şimdilerinse yeşil çam aktörleri gibi terk edilmiş aracı HJ Split'i kullanabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı