DPI ve IPS nedir?

NoxeGod

Centipat
Merhaba arkadaşlar,

Eski konuları okudum fakat hiçbirini anlamadım. Yok IPS az olunca Mouse'da atlamalar oluyormuş da, yahu ne olduğunu ve fazla olunca ne işe yaradığını öğrenmek istiyorum. Eski konulardaki anlatımlardan "hiç" anlamadım. DPI konusuna gelirsek inç başına nokta diyorlar. Noktadan kastıkları ne? Ayrıca az ve çok olunca ne işe yarıyor. Bu arada e-sporcuların DPI'nın 800-600 olduğunu biliyorum. Az olunca yavaş döndürüp hızlı döndürmediği için kafaya daha iyi aim aldığını biliyorum. Peki IPS'in ve yüksek DPI'n ne gibi katkısı olacak ki?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlrmciler nanometre, adamların kendine göre neden dediğini üstteki mesajlarda anladım. Ama peki ya IPS? IPS ne?

Hocam az önce bahsettigimiz IPS zaten mouse inc basina tarama miktari. DPI monitordeki inç basina kac pixel yol aldigi.

Ayni monitörde bir mouse un DPI 2000 baska bir mouse un 8000 olsun 8000 olan 4 kat daha hızlı imleci hareket ettirir.

IPS ise sensörün tarama kalitesi olarak düşünebilirsiniz. İki mouse olsun biri 100 ips biri 400 ips, 400 ips olan 1 inc hareket ettirince imleci 4 kat daha hizli hareket eder.

Hatam olabilir ama hatırladığım kadariyla böyleydi.

Geri
Yukarı