DRAM ışığı yanıyor ama görüntü yok

PetnaNerepla

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,

Bugün arkadaşım anakart, işlemci, PSU aldı ve sistemini kurduk. Bilgisayarı başlattığımızda "no signal detected" hatası alıyoruz ve anakart üzerinde DRAM ışığı yanıyor. RAM'leri çıkartıp taktık, tek tek takarak denedik bir sonuca ulaşamadık. Yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba,

Bugün arkadaşım anakart, işlemci, PSU aldı ve sistemini kurduk. Bilgisayarı başlattığımızda "no signal detected" hatası alıyoruz ve anakart üzerinde DRAM ışığı yanıyor. RAM'leri çıkartıp taktık, tek tek takarak denedik bir sonuca ulaşamadık. Yardımcı olabilir misiniz?
Sanırım sistemin özelliklerini tahmin ediyoruz.

Sanırım sistemin özelliklerini tahmin ediyoruz.

Aşağıya eklemiştim ama bir hata yaptım sanırım. Ekliyorum tekrardan.

İşlemci: i5 13600KF.
Anakart: MSI Pro B660M-E DDR4.
RAM: Adata XPG 8 GB 3000 MHz DDR4 AX4U300088G16A-SR30 RAM.
Ekran kartı: RTX 2060 Super.

Aşağıya eklemiştim ama bir hata yaptım sanırım. Ekliyorum tekrardan.

İşlemci: i5 13600KF.
Anakart: MSI Pro B660M-E DDR4.
RAM: Adata XPG 8 GB 3000 MHz DDR4 AX4U300088G16A-SR30 RAM.
Ekran kartı: RTX 2060 Super.
Cmos pilini çıkar tak. Bios kendisini resetlesin. Ondan sonra pili tak cihazı yeninden başlat. Bios ekranı geldiğinden işletim sistemi olan diski seç ve windows gelsin. Anakartın kendi sitesinden en son bios sürümünü bul ve indir. Sonrada biosu güncelle, sorunun çözülmüş olacaktır.

CMOS pilini çıkar tak. BIOS kendisini resetlesin. Ondan sonra pili tak cihazı yeninden başlat. BIOS ekranı geldiğinden işletim sistemi olan diski seç ve Windows gelsin. Anakartın kendi sitesinden en son BIOS sürümünü bul ve indir. Sonra da BIOS'u güncelle, sorunun çözülmüş olacaktır.

BIOS ekranını hiç göremiyoruz maalesef. MSI kendi sitesinden;

Kontrol ettiğimizde Adata XPG 8 GB 3000 MHz DDR4 AX4U300088G16A-SR30 RAM buradaki AX4U300088g16a kodu ile arattığımızda uyumluluk gözükmüyor fakat kendimde de aynı anakart var Kingston Fury Beast DDR4 bellek 16 GB 3200 MHz CL16 DIMM, siyah - KF432C16BB-16 RAM kullanıyorum KF432C16bb ile arattığımda uyumluluk çıkıyor. Yani kısacası sorun RAM'in anakarta uyumlu olmaması olabilir mi?

BIOS ekranını hiç göremiyoruz maalesef. MSI kendi sitesinden;

Kontrol ettiğimizde Adata XPG 8 GB 3000 MHz DDR4 AX4U300088G16A-SR30 RAM buradaki AX4U300088g16a kodu ile arattığımızda uyumluluk gözükmüyor fakat kendimde de aynı anakart var Kingston Fury Beast DDR4 bellek 16 GB 3200 MHz CL16 DIMM, siyah - KF432C16BB-16 RAM kullanıyorum KF432C16bb ile arattığımda uyumluluk çıkıyor. Yani kısacası sorun RAM'in anakarta uyumlu olmaması olabilir mi?
Üreticinin sitesindeki test edilmiş ramlar, liste ne zaman yayınlandıysa o zamana ait. O zamandan sonra başka ram testleri yapılırsa liste yenileniyor. Cihazını başka bir ram ile açmaya çalış. Açılmıyorsa anakart üzerinde c_cmos ya da cmos yazısını bul. O iki pime tornavida ile dokundurarak sistemi aç 10-15 sn sonra cihazı kapat. Sistemi normal şekilde açmaya çalış bios menüsü gelince ayaları default yap ve windowsu aç.

Geri
Yukarı