"Driver Power state failure" hatası

tgr1907

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, dizüstü bilgisayarımın termal macununu değiştirdikten sonra NVIDIA ekran kartını görmemeye başladı. Sorunu biraz araştırdığımda kuzey köprüsü ile ilgili birkaç bilgi okudum ve anakart üzerinde yaptığım çeşitli temizlik işlemlerinin hatalı olduğu kanısına vararak bu köprüyü bozduğumu düşündüm. Ardından dahili ekran kartı ile bilgisayarımı kullanmaya çalıştım fakat her açılışta driver Power state failure hatası almaya başladım. Bununla ilgili Technopat konusunu ve videolarını izleyerek minidump dosyalarını windbg ile analiz etmeye çalıştım. Programa göre ntkrnlmp.exe hatası almaktayım ve videolara göre büyük ihtimal bellek hatası olduğu söylenmiş. Fakat bellek testi yapmadan önce GPU'yu bozduğuma kanaat getirdiğim için dosyaları sizin de incelemeniz için yüklüyorum.

Şu an tez yazıyorum ve bilgisayarın bozulması bütün işlerimi aksatacak, sadece dahili ekran kartı ile Office programlarını kullanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Ekleme: Windows 10 orijinal, uefi olarak sisteme temiz kurulum yaptım.

Son düzenleme:
Termal macununu doğru uyguladınız mı? Umarım anakarttaki bazı şeyleri bükmemişsinizdir.
Evet ince bir tabaka halinde tüm yüzeye uyguladım. Lakin eski termal macunun kuru kalıntılarını şu ürünle temizledim yapıştır çek mantığı ile:

Belki de dediğiniz gibi bu işlemi yaparken devre elemanlarını bükmüş olabilirim.

Dosya Ekleri

• lfsjufvsrc322017115952-1.jpg
    lfsjufvsrc322017115952-1.jpg
    54,5 KB · Görüntüleme: 34
Evet ince bir tabaka halinde tüm yüzeye uyguladım. Lakin eski termal macunun kuru kalıntılarını şu ürünle temizledim yapıştır çek mantığı ile:

Belki de dediğiniz gibi bu işlemi yaparken devre elemanlarını bükmüş olabilirim.
Termal macunu öyle uygulamamanız gerekiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakarta zarar verdiyseniz pek yapacak bir şey olduğunu sanmıyorum :D

Dizüstünün tam adı:MSI GE60 Apache 2PC-299TR. 2014 yılında aldım yaklaşık 5 kere termal macunu değiştirdim ve hep aynı işlemleri uyguladım. Kare formunda olmayan dizüstü işlemcileri için bahsettiğiniz uygulama metodu ile macun fazla saçılıyordu ve ısı boruları ile kasanın arasında yeterli açıklık olmadığı için o şekilde düzgün uygulanmıyordu. Açıkçası kimi zaman spatula ile kimi zamanda gösterdiğiniz şekillerde uyguladı bir çok kişi.

Cihazın ekran kartının modeli: NVIDIA® GeForce® GTX 850M 2G GDDR5

Fakat bios dahil ekran kartını görmüyor macunu değiştirmeden ve format atmadan önce tüm sürücüler hali hazırda güncel olarak yüklüydü. SFC komutuna şimdi bakacağım, teşekkürler.
Laptop modelin nedir?

Ekran kartı sürücünü yükle. NVIDIA sitesinden ekrran kartının sürücülerini bul ve yükle. Ekran kartını söylersen sürücüyü bulmanaya yardım edebilirim.
Sürücüleri Yükle | NVIDIA

"sfc /scannow" rehberini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal
Rehberde yazılanları uyguladım sanırım CBS dosyasını istiyorsunuz.

Son düzenleme:
İlgili klasörde minidump olarak tek dosya vardı.

Yüksek ihtimalle donanımsal çünkü dediğim gibi hali hazırda çalışan bilgisayar sadece termal macununu değiştirdikten sonra ekran kartını görmemeye başladı. Formatı daha sonra attım ki windows update ile gtx850m için uyumlu sürücü yüklemesi gerekirken onu da yapmadı ve aygıt yöneticisinde de sadece dahili ekran kartı gözükmekte. Cihaz biosta veyahut aygıt yöneticisinde harici ekran kartını görse zaten driverları yüklüyeceğim fakat görmüyor. Gelişme olursa tekrar haberdar edeceğim yardımlarınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı