Çözüldü DSR nedir ve nasıl kullanılmalıdır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Player_7659

Hectopat
DSR teknolojisi ile 1080p bir monitörde 4K çözünürlüğe çok yakın bir görüntü elde edilebildiğini duymuştum. NVIDIA Denetim Masası'ndan bu ayar yapılabiliyormuş fakat nasıl yapıldığını ve DSR çarpanlar ve düzgünlük ayarlarının ne işe yaradığını anlamadım. Nasıl ayarlama yapabilirim sizce? Ayarlama yaptıktan sonra performansta değişiklik görülür mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
DSR teknolojisi ile 1080p bir monitörde 4K çözünürlüğe çok yakın bir görüntü elde edilebildiğini duymuştum. NVIDIA Denetim Masası'ndan bu ayar yapılabiliyormuş fakat nasıl yapıldığını ve DSR çarpanlar ve düzgünlük ayarlarının ne işe yaradığını anlamadım. Nasıl ayarlama yapabilirim sizce? Ayarlama yaptıktan sonra performansta değişiklik görülür mü?
Eğer işlemcin yetersiz ise yapılır. Sen yine 1080P görürsün ama oyun 4K veya 2K gibi açılır. Yani normalde açamayacağın çözünürlüğü açarak ekran kartına daha çok yük verirsin. İşlemci yükü azalacağı için darboğaz engellenir.
Performansın oyunlarda biraz düşer.
Eğer işlemcin yetersiz ise yapılır. Sen yine 1080P görürsün ama oyun 4K veya 2K gibi açılır. Yani normalde açamayacağın çözünürlüğü açarak ekran kartına daha çok yük verirsin. İşlemci yükü azalacağı için darboğaz engellenir.

Çözüm
Peki görüntü kalitesinde artış görülür mü?

Monitörün 1080P olduğu için görülmez.

hocam peki oyun içinde objeler düşmanlar vs daha küçülmez demi? Bir de gecikme gibi etkileri olmaz umarım. Nvdia kontrol panelinden”tam ekran” yerine “ölçeklendirme yok” seçiyorum gecikme olmasın diye, ekran kartı ölçeklemeye zorlanıp gecikme artmasın diye onun gibi. bilgi paylaşımınız için Teşekkür ederim

Monitörün 1080P olduğu için görülmez.
Denemeden konuşma dostum bazı oyunlar hariç farkı inanılmaz hissediyorsun yeni oyun eski oyun fark etmiyor bu arada. Darboğazı engellemek için de fps limitlemek gerekiyor, dsr sayesinde oyunun render'ladığı objelerin kalitesi arttığı için bu işlemciye daha fazla yük bindirebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı