Dual Boot için Boot Menüsü Yapma

Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar şu son 2 gündür, sırf meraktan ve değişik şeyler deneme tutkusundan bilgisayarıma Linux dağıtımlarından olan Ubuntu kurayım dedim akşam. Önce Lubuntu kurmayı denedim, başarısız oldum. Masaüstünü göremiyordum. Şu anda Ubuntu kurdum. Ancak Boot penceresi çıkmıyor. 1.Boot kısmı olarak SSD seçiyorum, olmuyor. 2.Boot kısmı olarak HDD seçiyorum, olmuyor. Linux'u da HDD'ye kurmama rağmen, bilgisayarı açmanın tek yolu Boot düzeni seçme ekranında Ubuntu(Crucial BX) seçerek Linux'a girmek veya Windows Boot Aplication seçerek Windows'u açmak. Ancak ben açılışta adam gibi sormasını istiyorum. Devamlı F11'E basmaktan sıkıldım.
Anakart: MSI A68HM E33 v2

Ubuntu'yu default boot sistemi olarak seçin. Ubuntu ortamında GRUBCustomizer uygulamasını kullanarak Windows'u Ubuntu'nun GRUB menüsünde en üste taşıyıp, seçim için timeout'u 2 yada 3 saniye yaparsanız boot süresinden 1-2 saniye feragat ederek her zaman Windows'un açılmasını sağlayabilirsiniz ama aynı zamanda da GRUB menüsünde timeout süresi bitmeden Ubuntu'yu da seçebilirsiniz.

Ubuntu'yu default boot sistemi olarak seçin. Ubuntu ortamında GRUBCustomizer uygulamasını kullanarak Windows'u Ubuntu'nun GRUB menüsünde en üste taşıyıp, seçim için timeout'u 2 yada 3 saniye yaparsanız boot süresinden 1-2 saniye feragat ederek her zaman Windows'un açılmasını sağlayabilirsiniz ama aynı zamanda da GRUB menüsünde timeout süresi bitmeden Ubuntu'yu da seçebilirsiniz.
GrubCustomizer nerede oluyor. Acaba ilk Linux deneyimim de.

Ubuntu ortamında Terminali açıp sırasıyla;
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer
komutlarını girmeniz gerekmektedir. "sudo" ön komutu burada yönetici izni almanızı sağladığı için, terminal kullanıcı şifrenizi soracaktır.

Aşamaları başarılı bir şekilde tamamladığınızda GRUBCustomizer uygulaması uygulamalar arasında yerini alacaktır. Genel olarak kullanımı basit bir uygulama.
Liste sırasını düzenledikten sonra General Settings sekmesinden timeout ayarını düzenleyebilirsiniz. Başka ayarları ellemenizi önermiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı