Dual Boot UEFI Mavericks ve Win7 Kurarken Takıldım

Talha

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, Dual Boot UEFI Windows 8.1 ve Mac OS X Mavericks 10.9.2 Kurulum Rehberini takip ederek başladım işe ama Windows 8.1 deil Windows 7 yüklüydü bilgisayarımda ve bende Windows 7 nin yanına Mavericks 10.9.2 kurayım, ha 8.1 ha 7 bişey farketmez diye düşündüm, videoyu izleye izleye işlemleri yapmaya başladım.

Neleri sorunsuzca yaptım?

-Win32 diskImager ile başarılı bir şekilde usb belleğime raw imajını yazdım

-TransMac kullanarak bütün nvidia sürücülerini sildim

Bunlardan sonra sorunlar başladı...

-Paragon partition managere girdim bide baktımki harddiskim gpt değil mbr miş bunun için öğrendimki mavericks mbr yamasını yapmam gerekiyormuş. Bende forumda bunu araştırdım recep baltaşın ve bir kişinin daha rehberde bu konuyla ilgili başlığını gördüm ismini hatırlamadığım kişinin açtığı başlıktan bişey anlamadım. Recep baltaşın açtığı başlıkda ise sadece indirme linki vardı hiçbir anlatım yoktu. Dolayısıyla mbr yaması yapamadım neyse dedim. Forumda soracaz artık gidebildiğim kadar gidiyim. Belki sorun olmaz. 60gblik bi hfs bölüm açtım ve devam ettim.

-Geldik bios setupa, sata modum IDE di videoda gösterildiği gibi sata modumu AHCI yaptım.

-Sonrasında videoda EHCI hand-off ayarı enabled yapılıyor bende ise öyle bir ayar yoktu dolayısıyla yapamadım.

-Yine videoda Boot mode select UEFI yapılıyor bende ise Boot mode select yoktu dolayısıyla bunuda yapamadım.

-Biosda son olarak Secure Boot Control Disabled hale getirildi bende yine böyle bire şey yokdu,bu yüzden bunuda yapamadım

Toplayacak olursak biosda diğer ayarlar olmadığı için sadece sata modumu AHCI yaptım, Biosda tek yaptıgım bu oldu, Save Changes And Reset diyerek devam

-Clover Menüsüne geldim burdada arayüz biraz farkliydi videodakinden, hafif kıllandım ama bişey olmaz diyip devam ettim(ss konunun altında)

-Sonrasında videoda optionsa girip ordanda Grahics Injector Menu ye geliniyor ve Inject Intel seçeneği boşluğa basılarak kaldırılıyor bende o seçenek yoktu nvidia seçeneği vardı bende dokunmadım(ss konunun altında)

Evet bukadar gelebildim kuruluma başladığımda hata aldım ve takıldım. Sorunun nerden olduğunu bilemiyorum o yüzden tüm başıma gelenleri buraya yazdım. Sistemime bakmak gerekliyse bu linkteki başlığa gidip sistemimi görebilirsiniz i5 661, GTS 450 Mac Os X Mavericks Kurmak

Buyrun aldığım fotoğraflar:

Biosumun Ana Ekranı ve Sırasıyla Sekmelerinin İçeriği:

1.jpg
2.jpg
3.jpg

4.jpg

Clover

6.jpg
7.jpg

Alınan Hata

9.jpg
8.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'u açın kurulum Usb'sini takın. EFI/Clover/kexts/10.10/GenericUSBXHCI.kext silin.
Bios Hpet Mode=64 Bit yapın.

Öncelikle yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkürler ama biraz daha detayla anlatırsan daha iyi olcak çünkü hackintosh konusunda senin kadar bilgim yok. Şimdi windowsu açıyorum usb yi takıyorum dediğiniz EFI/Clover/kexts/10.10/ a nerden giricem transmac ile mi? ve Bios Hpet Mode u nereden nasıl 64bit yapcam?

Clover/Options/PCI devices dizinine girdim zaten dediğin gibi Usb inject işaretli ve diğerleri işaretsiz durumdaydı :

123.jpg

Önümüzdeki bikaçgün galiba yapamıycam. Sanırım cumartesi günü musait olucam, PCI devices deki herşeyin yani usb inejctionunda işaretini kaldırıp dene eğer olmazsa da hepsi işaretsiz vaziyetteyken aralarından birini işaretle sırasıyla hepsini dene demek istedin. Doğrumu anlamışım?

USB Ownershipi işaretlediğimde dil seçim ekranına kadar gelebildim orda ise klavye mousumun ışığı söndü ve çalışmadı
bende internette araştırdım ve yabancı bir forumda bulduğum çözüm bilgisini buraya çevirip yazıyorum bu yönergeleri nasıl izliycem detaylı anlatan olursa tadından yenmez. (unibeast filan nedir hiç bilmiyorum)

1.Legacy USB desteksiz unibeast usb oluştur
2.DSDT.aml dosyasını Unibest usbnin extra dosyasına kopyala(bu gizlenmiş dosyaya nasıl ulaşılacağı aşağıdaki postddan bak)
3.Biosda Legacy usb seçeneğini enabled yaptım.(Unibest USB nin içinde kurmamama rağmen)
4.Usb yi şu şekilde bootlla: -x GraphicsEnabler=No PCIRootUID=0.(unibestin son vesiyonunda GraphicsEnabler=No kısmını

Eklemen gerekmeyedebilir)

Mouse + Keyboard not working during installation - Page 4

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı