Dual Core E6700 ve HD 5570 Sisteme Yük Bindiğinde Siyah Ekran Sorunu

xmrhkn

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar birkaç aydır bu sorundan müzdaripim ve yaklaşık 3 hafta daha bununla yaşamak zorundayım. Genel olarak oyun oynarken, aynı anda işlemciye yük bindiren birkaç işlem yaparken yada işlemciyi zorlayan videolar izlerken (2k, 4k) ortaya çıkıyor bu sorun. Saliselik olarak ekrandaki görüntü bozuluyor siyah ekran geliyor ve gidiyor bu sürekli oluyor ekranda cızırtı varmış gibi oluyor. Eğer iyice zorlarsam ve bu sorun varken 15-20 dk daha bu sorunu çıkaran işlemleri yapmaya devam edersem iyice sapıtıyor ve renkler birbirine giriyor, görüntüler yer değiştiriyor. Sizce bu sorun neden olabilir? Dün tüm parçaları çıkartıp iyice temizledim ve camın dışına koyarak iyice soğumasını sağladım. Pcyi açtım ve 3 saat kullanımda ne kadar zorlasamda hiçbir sorunla karşılaşmadım. İşlemci hızı 40-60 derece arasında geziyordu. Şuan ise 30-45 derece arasında olmasına rağmen League of Legends oyununun kullanıcı adı şifre girme kısmındaki animasyon bile bu sorunu yarattırıyor pcye. Ne yapmalıyım? Dediğim gibi parçaları çıkarıp temizlediğimde geçici olarak sorun çözülüyor. Soğutma yeterince iyi olmayabilir 5 yıllık bir pc ve kapağı açık, ön kısımdaki hdd takma yeri kırık olduğundan dolayı hava sirkülasyonu yok. Bu bir neden olabilir mi? Ekran kartıyla mı ilgilidir yoksa benim düşündüğüm gibi işlemci ile mi?

Sistemim:
  • Anakart: Biostar P4ME900-M7 FE
  • İşlemci: Pentium(R) Dual-Core CPU E6700 3.20GHZ (2 CPUs)
  • Ram: 4096MB
  • Ekran Kartı: AMD Radeon HD5570
Tüm sistem güncelleştirmeler, driverler ve ekran kartı sürücüleri yüklü.

Edit: Az önce bir video ile sorunumu göstermek istedim ancak videoda herhangi bir sorun yok. Siyah ekran yada ekranda yırtılma sorunu görünmüyor.

Son düzenleme:
Sürücüler şuan güncel. Şuanki saat hızları aşağıdaki fotoğrafta. Hiçbir etkisini görmeyince kökledim hepsini. Sorunsuz ısınmadan çalışıyor şuan ama bu sorun var. Düşürdüğümde düzelirse hemen düşürücem.
Ekran Alıntısı.PNG

Haklısınız sanırım. Direk oradan Graphics Overdrive'i kapatsam yeterli olur mu yoksa başka birşeyler yapmam da gerekiyor mu?

Sanırım sorun çözüldü. Teşekkürler. Çözümün bu kadar basit olabileceğini bilsem hiç konu açmazdım. Kilitlenebilir.

Aynı sorun bendede var halada devam ediyor sorun kartta değil anakartta çünkü ikimizinde anakartı aynı herşeyi değiştirdim ama ankartı değiştirmedim ben ve LoL de siyah ekran hatası veriyor ekran kartını kaç kere garantiye yolladım geri verdiler sorun yok diye öyleydide gerçekten bnmde anakart 6 yıllık seninki gibi herhalde kaldırmıyor olabilir yada uyuşmuyor olabilir bilmiyorum ama sorun anakartta kesin ve net ve bnde overdrive kapalı hiç açmadım sorunların birebi aynısı bndekide

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı