DualSense adaptive trigger ve haptic feedback için Type-C gerekir mi?

Daha fazla  
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Yakın zamanda PS5 kontrolcüsü olan DualSense satın aldım. Malum adaptive trigger ve haptic feedback olayını istediğim ve rahatına düşkün birisi olarak yatarak, oynamayı seven birisiyim. Bu kolu aldım ve bu 2 özellik yani haptic feedback ve adaptive trigger desteği olan bir tane oyuna girdim. Bu oyun ise Last of Us. Kolu bilgisayara Bluetooth ile bağladıktan sonra oyuna girdim ve kol sadece bütünen komple bir şekilde titriyordu. Onun harici tetikler çok yumuşak ve titremiyordu. Biraz araştırma yaptım ve Last of Us'ın ayarlar kontrolcü bölümünden Steam girdisini devre dışı bırakmam gerektiğini öğrendim. Bunu yaptıktan sonra tetiklerin ayarı kendiliğinden değişti. Yani yarıya kadar normal geliyor yarıdan sonra tetikler sertleşiyordu. Sonra Type-C kablo ile kolumu bilgisayara USB ile bağladıktan sonra oyuna girdim ve oyunun ayarlarında uyarlanabilir tetikler diye bir ayar var onu açtım. Normalde bu ayar kilitlidir ve açılamıyor. Altında ise kablo ile bağlayın vb diyor. Ben Type-C ile bağladığım için bu ayarı açabildim ve öyle oynadım. Böyle oynadığımda tetikler çalışıyor hissiyatı verdi ya da bana öyle geldi hala tam emin değilim. Sonra merakımdan Type-C kabloyu çıkarıp oyuna öyle girdim. Az önce bahsettiğim bu uyarlanabilir tetikler ayarı kilitlenmişti ve açılamıyordu. Oyuna bir de öyle girdim denedim. Oyunun final sahnesinde bir hastane bölümü var oynayan ya da izleyenler bilir. Orada taramalı tüfekler bulunuyor. Onlardan birisini aldım ve ateş ettiğimde parmağım titredi tetikler çalıştı. Ama Type-C falan da takılı değildi. Şimdi anlamadığım şu. Ben adaptive trigger ve haptic feedback özelliği bulunan oyunlarda bu 2 özelliği hissedebilmek için illa Type-C kablo takmak zorunda mıyım? Ben bu kola 3500 TL para verdim. 1 tane 100 TL'lik Type-C kablo mu bana kolumda bulunan özellikleri hissettirecek anlamadım doğrusu. Başta da dediğim gibi hem bu özellikleri hissedebilmek hem de rahatına düşkün birisi olduğum için yatarak, uzanarak oynamayı istediğim için aldım. Sırf bu özellikleri kablo ile hissedecek isem ne yapacağım yatağa ara kablo mu çekeceğim? Yoksa 3500 TL boşuna vermiş gibi hissedeceğim. Başka bir sorunum ise kolun şarjı. İnternette araştırdım kolu kasaya yine aynı şekil Type-C kablo ile bağlayınca 2-3 saat gibi sürede dolduğu söyleniyor. Ben taktım saat 2 de ve akşam saat 8 oldu şarjım %15'te sabit bir şekilde kaldı. Gram ilerleme yok. Koskoca 6 saatte şarjı olduğu gibi duruyordu. Steam'de bulunan DSX adında parayla satılan bir yazılım var oradan gördüm şarjını. Sonra bu kolu 1 yıldır kullanan birisine sordum ve o ise telefon şarj eder gibi adaptör ile prize tak ve öyle şarj et dedi. Dediğini yaptım ve yaklaşık 2 buçuk 3 saat gibi bir sürede doldu. Ama bunu da araştırdığımda bu yöntemin kola zarar verebileceğini söyleyen bir kısım var. Aynı şekil hiçbir zararı olmayacağı söyleyen bir kesim de mevcut. Kafam bayağı allak bullak oldu bu konularda. Ek olarak söylemek istediğim. Kol örnek veriyorum şarjı %40 taksam ne gibi sorun olur? Şarja takmam için illa kolun 0 olana kadar kullanmam mı lazım yoksa bayağı şarja tak uyarısı verdiğin de mi şarja takmalıyım? Şimdiden okuyup yardım için uğraşanlara teşekkür ediyorum. Bilgisi olan yardımcı olursa çok memnun olurum. İyi günler dilerim... Son olarak epey uzun yazdığım farkındayım ama bunu da söylemek istedim aklımda kalmasın. İnternette DualSense'ler için şarj istasyonları mevcut. Hem kolu yuva olarak tutuyor hem de aynı şekil şarjı dolduruyor. Bahsettiğim Type-C ile şarjı edemediğim için prize takmıştım ve hala sonucu ne olur bilmediğim için sizce şarj istasyonu alınır mı? Ürünün resmi budur. Tekrardan teşekkür ediyorum...

Adsız.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet maalesef bu özellikleri destekleyen oyunlarda kullanmanız için Type-C ile kablolu olarak bağlamanız şart PC üzerinde. PS5 üzerinde böyle bir zorunluluk bulunmuyor.

Evet maalesef bu özellikleri destekleyen oyunlarda kullanmanız için Type-C ile kablolu olarak bağlamanız şart PC üzerinde. PS5 üzerinde böyle bir zorunluluk bulunmuyor.
Ciddi anlamda çok ama çok saçma. Ben o zaman boşa almış oldum. Ne anlamı kaldı ki o zaman tadının tuzunun. Madem kolu tekli olarak satış yapıyorlar PS5 kolunda bulunan o özelliği buna da sunsunlar. Type-C kablo orijinal yada çakma o kolu bozar mı peki. Benim ki telefon şarj aletine ait Samsung marka.

Geri
Yukarı