DuckDuckGo için tarayıcı

O zaman o kadar yasadışı iş yapan kişi nasıl tutuklanmıyor?
Kim diyor tutuklanmadığını :)

Bilişim suçlarında öncelik sırası vardır. Devletler insan canına veya malına zarar gelmediği sürece bilişim suçlularında kolay kolay aşırı yüksek bir takibe girmezler.

Yine de suçtur, şikayet edilirse soruşturma başlar fakat bu insan hayatının söz konusu olduğu soruşturmalar kadar ciddi bir şey olmaz.

Ama isterlerse sen ne yaparsan yap, bir gece yatağından alırlar adamı. Olması gereken de budur.

Neden?

İzlenmemek için bazı harici aygıtlar var diye biliyorum.
Gözünüzle görmediğiniz hiçbir şeye inanmayın :)

Ek olarak normal bir ev kullanıcısının bu kadar gizlenmeye neden ihtiyaç duyduğunu anlamıyorum. Hani çerez tutmasın, tarayıcım beni izlemesin, servisler bulunmasın falan derken ne için bu kadar uğraş?

Ben bu anonimlik lafzının bir maske olduğuna inanıyorum.

Binlerce insanın anonimlik safsatalarıyla satın aldığı VPN sunucularından bazıları, özel finanse edilen TOR çıkış düğümlerinin verildiği sunucuların bazılarının aslında siber çeteler tarafından yönetilen suç aklama ağları olduğunu biliyor muydunuz? :)

Binlerce insanın anonimlik safsatalarıyla satın aldığı VPN sunucularından bazıları, özel finanse edilen tor çıkış düğümlerinin verildiği sunucuların bazılarının aslında siber çeteler tarafından yönetilen suç aklama ağları olduğunu biliyor muydunuz? :)

E tabii tor da normal boşuna mı tor istemiyoruz.:D

Son düzenleyen: Moderatör:
Kim diyor tutuklanmadığını :)

Bilişim suçlarında öncelik sırası vardır. Devletler insan canına veya malına zarar gelmediği sürece bilişim suçlularında kolay kolay aşırı yüksek bir takibe girmezler.

Yine de suçtur, şikayet edilirse soruşturma başlar fakat bu insan hayatının söz konusu olduğu soruşturmalar kadar ciddi bir şey olmaz.

Ama isterlerse sen ne yaparsan yap, bir gece yatağından alırlar adamı. Olması gereken de budur.

Ek olarak normal bir ev kullanıcısının bu kadar gizlenmeye neden ihtiyaç duyduğunu anlamıyorum. Hani çerez tutmasın, tarayıcım beni izlemesin, servisler bulunmasın falan derken ne için bu kadar uğraş?

Ben bu anonimlik lafzının bir maske olduğuna inanıyorum.

Binlerce insanın anonimlik safsatalarıyla satın aldığı VPN sunucularından bazıları, özel finanse edilen TOR çıkış düğümlerinin verildiği sunucuların bazılarının aslında siber çeteler tarafından yönetilen suç aklama ağları olduğunu biliyor muydunuz? :)
CPY, Codex, Empress gibi gruplar niye yakalanmıyor o zaman?

CPY tam 21 yıldır oyun kırıyor. Şirketler oyunlarımız kırılmasın da daha çok kazanalım diye şekilden şekile girerken milyon dolarlık kopya korumaları kullanıyorlar. Dediğiniz gibi olsa korsan devri çoktan biterdi. :)

Ek olarak koruma kullanan bu ekipler uzun yıllardır yakalanmıyor. Kullanmayan Voksi gibi kişiler kısa süre içinde yakalanıyor. Bu işe yaramaz olmadığını da gösterir bence.

CPY, Codex, Empress gibi gruplar niye yakalanmıyor o zaman?

CPY tam 21 yıldır oyun kırıyor. Şirketler oyunlarımız kırılmasın da daha çok kazanalım diye şekilden şekile girerken milyon dolarlık kopya korumaları kullanıyorlar. Dediğiniz gibi olsa korsan devri çoktan biterdi. :)

Ek olarak koruma kullanan bu ekipler uzun yıllardır yakalanmıyor. Kullanmayan Voksi gibi kişiler kısa süre içinde yakalanıyor. Bu işe yaramaz olmadığını da gösterir bence.

Bitmesi istenmediği için bitmez.
Hangi birisini yok edeceksin? Diyelim birine baskın yaptın, yarın başka birisi çıkar. Bu aslında bir rekabet orta mıdır? Onlar zorladıkça korumalar gelişir.

Bundan 10 sene önce oyun korumaları bu derece miydi? Değildi, kırıldıkça firmalar daha iyi korumalar geliştirdiler. İnsan zekasının yarışı bu. Birileri yapar, birileri kırar.

Karşıda istediği adam için milyonlarca para verebilecek emniyet kurumları, özel birimler varken, hiçbir firma 8 dolara kendisinden VPN alan müşterisini korumaz.

Yanda terörist avlamak varken kimse iki oyun kıran korsancı grupla uğraşmaz. İstenirse yapılabilecek operasyonları da biliyorsunuz zaten. Bu zararın boyutuna bağlı bir şey.

Bir örnek:

E tabii Tor'da normal. Boşuna mı Tor istemiyoruz?:D
Sadece Tor veya direkt Tor ağı demedim, özel VPN servislerinden birisiydi. İsim zikretmek istemiyorum.

Özetle:

Suç işlemiyorsanız bu tarz şeyleri aşırı derecede kafaya takmayın, boşuna kendinize yazık edersiniz. Sizin YouTube'da izlediğiniz klip kimsenin umrunda değil. Sadece suçtan uzak durun.

Hem sizin bilgilerinizle kim ne yapsın.

T.C. Kimliklerimiz vb. bu yüzden internette dolanıyor. Ayrıca Instagram hesabıdır falan hep bundan dolayı çalınır.

Benim istediğim anonimlik çerez ve geçmiş tutmasın.

Firefox'a Mozilla container, clean cookie, privacy badger, uBlock Origin kuruyorsun ve istediğin anonimliğe ulaştın. İleri seviyeye ulaşmak için biraz uBlock Origin kurcalayabilirsin. Ultra için noscript.

Böyle argüman olmaz. Evet, %100 anonimlik diye bir şey yoktur ama %99.9 yapılabilir. İnternet'in nasıl çalıştığını da görmüyorsun ama inanıyorsun? Elektrik nasıl kablodan geçiyor görmüyorsun veya bilmiyorsun ama kullanıyorsun. Blockchain gibi bir şey var bilmiyorsun ama kullanıyorsun. Google Cloud var, görmüyorsun veya ne olduğunu nasıl olduğunu bilmeden kullanıyorsun.

Arkadaşın gizlenmesi zaten normal bir ev kullanıcısı için. Daha yolun başında. Daha ilerisi için tor ağı vb. kullanması gerekiyor ama iş sadece onu kullanarak da olmuyor.

Binlerce insanın anonimlik safsatalarıyla satın aldığı VPN sunucularından bazıları, özel finanse edilen TOR çıkış düğümlerinin verildiği sunucuların bazılarının aslında siber çeteler tarafından yönetilen suç aklama ağları olduğunu biliyor muydunuz?

VPN'lerin amacı zaten anonimlik değildir. Onların kullanılmasının amacı farklı. Tabii ki yine anonimlik sağlıyorlar ama bilgilerin hepsi VPN bünyesinde tutulduğu için o şirkete güvenmiş oluyorsun.
Dediğiniz şey ciddi bir argüman. Kaynak verir misiniz? Hangi VPN'ler?

Sizin YouTube'da izlediğiniz klip kimsenin umurunda değil.

Şaka mı yapıyorsunuz? YouTube'da izlediğimiz videolardan Google para kazanıyor :). Senin yan sayfada açtığın Amazon'da aradığın laptopun ismini çerezlerden görüp sana reklam çıkarmak için psikologlar, yazılımcılar, reklamcılar çalıştırıyor. Siz olaya suç işleyen ve işlemeyen olarak bakıyorsunuz ama normal kullanıcılar da anonim olarak bu gibi şeylerin önüne geçebilirler. Zaten suç işleyen kişi, bir gün yaptığı küçük bir hatadan elbet yakalanır. Normal kullanıcılar hata yapsa da zaten suç işlemedikleri için anonim olmamaları için bir sebep yok. Sonuç olarak onlar sadece gizli kalmak isteyen zararsız kişiler.

Geri
Yukarı