Dünya'da ilk Bitcoin alan insanlar Bitcoin'i nereden duymuştur?

Bu abiden olabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Her şey gibi kendince çevresi olan şeyler bunlar. O zamanlar beklenti çok daha düşüktü. İnsanlar buna bir şaka gibi bakıyordu ama gerçek para karşılığı çok düşük olduğu için yatırım yapanlar çıktı. Aynı şekilde dönemsel olarak iniş ve yükselişlerden dolayı bu birime inancını kaybedenler zararına ya da şu anki kurla yok parasına bir şekilde harcadılar.

İkinci sorunuza cevabım ise; eğer soğuk cüzdan dediğimiz yöntemle tutulduysa, hiçbir sorun olmadan şimdi de kullanabilirler.

Soğuk cüzdanda ise bir sıkıntı olmazdı ama borsada olsaydı sıkıntı biraz. Sıkıntıdan kastım, biri daha önce Bitcoin ilk çıktığın almış borsadan 1 dolardan mı ne sonra 2017'deki yükselişte satmak istediğinde borsa izin vermemiş hesabı blokelemiş para çekmeye.

Ben 2010-2011 yıllarında Lockerz Türkiye forumunda duymuştum. O forumda internetten para kazanma yöntemleri ve ekonomi konuları açılıyordu genelde ve bence büyük ihtimalle Türkiye´de Bitcoin´in ilk kez konuşulduğu yerlerden biriydi. Online ödeme sistemlerine (PayPal, AlertPay, Liberty Reserve vs.) alternatif olacağı ve çok farklı bir sistem olduğu falan anlatılıyordu. İlk duyduğumda ne olduğunu pek anlayamadım ve çok yeni olduğu için bana güven vermemişti. O nedenle detaylı bir şekilde araştırma gereği de duymamıştım. 2013 yılında yükselmeye başladı Bitcoin ve çok daha fazla yerde konuşulur oldu. İşte o zaman çok daha detaylı bir şekilde araştırma yaptım ve blok zincirlerini, çalışma mantığını ve pek çok şeyi öğrendim. Elbette öğrenince de zamanında çok büyük bir hata yaptığımı da anlamış oldum. Gerçi 2013 yılında bile alınsa şimdi zengin olunurdu ancak bu işler maalesef böyle olmuyor. Şimdi bile belki Bitcoin alınsa gelecekte 1 milyon dolar ya da 10 milyon dolar olup olmayacağını bilmiyoruz.

Ben 2010-2011 yıllarında Lockerz Türkiye forumunda duymuştum. O forumda internetten para kazanma yöntemleri ve ekonomi konuları açılıyordu genelde ve bence büyük ihtimalle Türkiye´de Bitcoin´in ilk kez konuşulduğu yerlerden biriydi. Online ödeme sistemlerine (PayPal, AlertPay, Liberty Reserve vs.) alternatif olacağı ve çok farklı bir sistem olduğu falan anlatılıyordu. İlk duyduğumda ne olduğunu pek anlayamadım ve çok yeni olduğu için bana güven vermemişti. O nedenle detaylı bir şekilde araştırma gereği de duymamıştım. 2013 yılında yükselmeye başladı Bitcoin ve çok daha fazla yerde konuşulur oldu. İşte o zaman çok daha detaylı bir şekilde araştırma yaptım ve blok zincirlerini, çalışma mantığını ve pek çok şeyi öğrendim. Elbette öğrenince de zamanında çok büyük bir hata yaptığımı da anlamış oldum. Gerçi 2013 yılında bile alınsa şimdi zengin olunurdu ancak bu işler maalesef böyle olmuyor. Şimdi bile belki Bitcoin alınsa gelecekte 1 milyon dolar ya da 10 milyon dolar olup olmayacağını bilmiyoruz.
Hocam bir de şöyle bir şey var: İnsan para kazanmaya/kaybetmeye başladığı zaman duygusuna yenik düşüyor. Borsa olsun kripto olsun birçok kişi ilk yükselişte veya ilk düşüşte satıyor. Zaten o sayede millet zengin oluyor. Herkes elinde tutsa bir değeri kalmaz ki bitcoinin.

White paper yayınlandıktan sonra yanlış bilmiyorsam SourceForge'da kendisine bir forum açıldı proje için ve kısa bir süre burada devam ettiler. O sırada Satoshi Nakamato ve Sirius (gerçek ismini unuttum) bu projede beraberdiler ve ilk başta Bitcoin.org domainine sonrasında ise Bitcointalk.org'a taşındılar. Büyük ihtimalle proje ilk başlarda SourceForge'da görülmeye başlandı ve ilk başta SourceForge sayfasındaki forum ile beraber diğer forumlara da yayıldı. İlk maddi bir değer karşılığı verilen Bitcoin yanlış bilmiyorsam bahsettiğiniz gibi 2 Büyük Boy Dominos Pizza karşılığı 10 BTC şeklinde oldu. Ondan önce herhalde Node'u güncel tutan madenciler kazandı. Gerçi o zamanlar hitap eden kesimin belki yüzlerce kişiyi aşmadığını düşünürsek sadece şaka amaçlı yapılan gönderimler hostlandı herhalde Pizza olayına kadar.

İlk Bitcoin dalgasını çıkaran kişi yakın çevresine size büyük paralar kazandıracağım diyerek kakalamıştır zaten. Daha sonra da ondan ona akım başlamıştır. Çevreden destek görmek önemli. Yani kısaca ilk arkadaşları almıştır :)

Yani ilk alış satış başladığı 2008-2010 yıllarından bahsediyorum. Arkadaşlar bu ilk alanlar nereden duymuştur. Sizce mesela bir adam 10 BTC karşılığı 2 büyük boy piizza almıştı biliyorsunuz, gece gece aklıma takıldı ondan sorayım dedim :) Fikirleriniz var mı bu konuda? Meraktan sordum. Ve alan kişi sayısı fazla mıydı?

Ayrıca mesela 2008-2010 yılında alan bir kişi hiç açmasaydı cüzdanı bugün açsaydı hala erişebilir miydi? Mesela bunu da merak ediyorum. Gece gece aklıma geld, i böyle bir konu açayım dedim. Fikirlerinizi bekliyorum bu konu hakkında :))

10 Bitcoin değil 10.000 10 bin Bitcoin karşılığında.

Yeni konular

Geri
Yukarı