Dünyanın en büyük siber saldırısı

blazerod

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz günlerde Ananymous ve Rusya olmak üzere verilere göre en büyük siber saldırıya maruz kaldık. TR siteleri hedef alındı. Sizce de saçma değil mi? Adamlar bizi hackliyor ve biz sessiz duruyoruz. Herhangibir karşı saldırı yapamaz mıyız? Şu Ananymous'u biz de hackleyemez miyiz. Bu arada konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz günlerde Ananymous ve Rusya olmak üzere verilere göre en büyük siber saldırıya maruz kaldık. TR siteleri hedef alındı. Sizce de saçma değil mi? Adamlar bizi hackliyor ve biz sessiz duruyoruz. Herhangibir karşı saldırı yapamaz mıyız? Şu Ananymous'u biz de hackleyemez miyiz. Bu arada konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim.

Yaş kaç ayıptır sorması ? 14 15 falan değilmi ?

Soru soran arkadaşın yaşı önemli değil. Sorusunda önemsenecek yerler var. Com.tr' ''bazı'' sözde kendisini bilime adamış çağdaş üniversiteli gençlere, hocalara emanet edilmiş. Nic.tr sunucuları üniversite bünyesinde kurulmuş, buna güvenen site sahipleri .tr uzantıyı tercih etmiş. bu ''bazı'' insanlar sorunla uğraşmak yerine ddos saldırısın amacı olan adreslere ulaşmayı engelleme çabasına yardımcı olmuştur .tr'yi yurt dışına kapatmışlardır. ''Bazı'' dan kastım kesinlikle siyasi değil bilim adına bir şey üretmeyip sadece milletle alıp veremediği olup yaptıkları tek meziyet mezuniyet törenlerinde elindeki pankartlarla millete hakaret eden, kendi ideolojisini taşımayanlara saldıranlardır. Bunları dün de evvel günlerde de gördük.

Soru soran arkadaşın yaşı önemli değil. Sorusunda önemsenecek yerler var. Com.tr' ''bazı'' sözde kendisini bilime adamış çağdaş üniversiteli gençlere, hocalara emanet edilmiş. Nic.tr sunucuları üniversite bünyesinde kurulmuş, buna güvenen site sahipleri .tr uzantıyı tercih etmiş. bu ''bazı'' insanlar sorunla uğraşmak yerine ddos saldırısın amacı olan adreslere ulaşmayı engelleme çabasına yardımcı olmuştur .tr'yi yurt dışına kapatmışlardır. ''Bazı'' dan kastım kesinlikle siyasi değil bilim adına bir şey üretmeyip sadece milletle alıp veremediği olup yaptıkları tek meziyet mezuniyet törenlerinde elindeki pankartlarla millete hakaret eden, kendi ideolojisini taşımayanlara saldıranlardır. Bunları dün de evvel günlerde de gördük.
Simdi elindeki klavyeyi yavasca yere birak :D saka bir yana, gecen birkac yilda ODTU bunyesinde calisan hocalarin yayimladigi makale sayilarina ve yapilan projelere bakarsaniz "bilim adina" neler yaptiklarini gorebilirsiniz. :) Bu tarz bir saldirida DDOS saldirisi basladigi anda yapilabilecek tek sey gecici olarak sistemi dis dunyadan soyutlamak ve guvenligini saglayip tekrar acmaktir. Cok yanlis bir karar degil yani :) Gecen gunlerde medyaya yansiyan olaylari ben de duydum. Odtu icerisinde 13 tane mescit bulunmasina ve yillardir hicbir sorun yasanmamasina ragmen, ortada bir ayrimcilik ve sorun oldugu soyleniyor. Tarafsiz bir sekilde incelemek lazim olaylari oncelikle. Ben de detaylarini bilmiyorum arastirmaya zamanim yoktu ne yazik ki. O yuzden dogrudur veya yanlistir diyemeyecegim. Ancak dedigim gibi yillardir Ankara'da yasiyorum. ODTU'ye de bir cok kez gitmisligim vardir. Daha once boyle bir olay duymadim. Yillardir ustelik. :)

Not: ODTU'de degil farkli bir universitede okuyorum ve kimseyi savunma amacim yok. Objektif olmaya calistim. Bu arada umarim ilk cumlemdeki sakaya alinmazsiniz sadece ciddi bir konusmadan once yuzleri guldurmek istedim :)

Iyi gunler dilerim :)

ODTÜ Türkiye'nin en değerli üniversitelerinde biri bu kuşkusuz. Nice mezunları ülkemizde kritik görevlerde. Bahsettiğim kişiler bu insanlar değil; öğrendikleri şeylerle alakasız olarak milleti aşağılayan kişilerin bu olaylardaki sükuneti, gayret içinde olmayışları. Bu saldırılar alan adı sunucusu yerine bir şirketin veya resmi kurumların sitelerine yapılsaydı olacakların daha vahim olduğunu gösteriyor. Tabi burada sorumlu Odtü'lüler değil Türkiye'de yetişmiş elemanların hali. Türkiye'deki üniversitelerin hali dünyanın çok gerisinde gelecek vaat etmiyor bence, Bu yüzden sizin gibi şanslı değilim ismen güzel yerler kazanmama (tercih yapmadım) rağmen üniversiteyi ertelememiş biriyim. Şartlarım olsa yurt dışında okumayı tercih ederdim. Belki bu yüzden üniversitelere biraz sert bakıyorum, yargılı yaklaşıyorum. :) Belki seneye Odtü'de okurum.
Bakan'dan "siber saldırı" açıklaması Son paragraf bence anlattıklarımı özetliyor.

Son düzenleme:
Tam olarak yazılanları okumadım fakat ilk olarak yapılan DDOS saldırısına yönelik açıklama yapıldı. Şu anda herhangi bir sorun yok. Devam etmesi durumunda devlet sitelerinden veri sızdırılabilir bu umarım olmaz. Türkiye olarak zaten iş üzerinde olan Ayyıldız Tim ve Cyber-Warrior gibi başarılı ekiplerimiz var. Belirlilenlere göre 200Gbps gibi bir değerde saldıraya maruz kaldık. Açıklanan veriyi yalanlayacak bir kaynak olmadığı için doğru kabul ediyorum. Yaklaşık olarak 150.000-200.000 civarı bir PC'den botnet saldırısı olarak gözüküyor. Amazon gibi firmalardan VPS alınarak yapılan küçük saldıralarından değil. Yine ucuz atlattık. Bence bu saldırının devamı olacak. Ama bu saldırının devamı olduğunda umarım bundan daha hazırlıklı oluruz. Ayrıca Avrupada bulunan RİP'in saldırı sırasında DNS sunucularını devre dışı bırakması Nic.tr'yi daha zor bir duruma düşürmüş.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı