Düşük oyun performansı

Hells Bells

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yazılım geliştirme uzmanı
Genellikle PUBG oynuyorum sadece kenar yumuşatma ve doku Ultra'da diğerleri çok düşük. FPS değerlerim ortalama 120-150 arası ama bazen 100'e kadar düşüyor sizce normal mi? Dual Channel RAM yapmalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba

Sorununuzun nereden kaynakladığını kendiniz belirtmişsiniz zaten. Ryzen'lerden tam performans almak için Dual kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ben de Ryzen kullanıcısıyım. Single RAM'de FPS düşmesi yaşanır. Dual yapınca çok stabil oldu.

PUBG'de okuduğum bir sorundan dolayı anti aliasing ve doku ayarlarının ultra'da olmaları, High'a göre 2 kata yakın performans harcatıyordu. Sorun çözülmüş müdür bilmiyorum ama kendi bilgisayarımda ultra'dan High'a düşünce baya fark görmüştüm.

Bununla beraber çift kanal RAM ve de biraz RAM hızlandırması Ryzen'leri ciddi şekilde olumlu etkiliyor.

Şu an Ryzen'den tam performans alabilmek için Tomahawk Max anakartına geçtim. RAM'leri de 4000 MHz'e çekeceğim. O vakit yağ gibi akacaktır FPS :D

PUBG'de okuduğum bir sorundan dolayı anti aliasing ve doku ayarlarının ultra'da olmaları, High'a göre 2 kata yakın performans harcatıyordu. Sorun çözülmüş müdür bilmiyorum ama kendi bilgisayarımda ultra'dan High'a düşünce baya fark görmüştüm.

Bununla beraber çift kanal RAM ve de biraz RAM hızlandırması Ryzen'leri ciddi şekilde olumlu etkiliyor.
Nereden okudun acaba ve şu an da hala böyle mi?

Nereden okudun acaba ve şu an da hala böyle mi?
Reddit'ten okumuştum, aradım ama bulamadım yazıyı. Oyunu geçen sene ilk aldığımda baya bir araştırma yapmıştım, çünkü SSD olmadığı için çok kötü çalışıyordu. Sonra bir kaç ufak yöntemle çözüme ulaştım.

Benim gibi 8GB RAM sahi̇pleri̇ için küçük bir uygulama tavsiyem var: "Bu uygulama" , hem Windows 10'un bazı sürümlerinde hem de PUBG'de (ve bir çok oyunda daha) bulunan, RAM'deki gereksiz dosyaları temizleyeMEme sorununu çözüyor. Sizin ayarlayacağınız bir aralıkla (1-10sn arası) ve sizin seçeceğiniz değerlere göre RAM'de oyun dışında kalan, önceki uygulamalardan vs kalan dosyaları temizliyor. Böylece "1 saat oyun oynadım, PC şişti" sıkıntısı ortadan kalkıyor.

Sildiği parçalar, oyundan önce açtığınız ama şu an kullanmıyor olduğunuz uygulamaların kalıntıları. Diyelim ki internette gezdiniz, tarayıcınızı kapatıp oyuna girdiniz. Ama tarayıcınızın bıraktığı kalıntılar hala RAM'de. Normal şartlar altında, RAM azalınca Windows otomatik olarak bunu temizlenmeli. Ya da iyi optimize edilmiş bir oyun, açılmadan önce Windows'a "buraları temizle, ben büyük bir uygulamayım" demeli. Ama ne yazık ki normal şartları Windows 10 + PUBG ikilisinden beklememek lazım :)

Bu küçük uygulamayı yapan yazılımcı, meşhur DDU'yu da yapan kişi. Sayfa da onun sayfası, yani uygulama güvenilir bir uygulama. Banlanma riski de yok çünkü RAM'de oyuna ait olan hiç bir şeye dokunmuyor.

Yorumun için çok çok teşekkür ederim bakalım dediğin programı eve geçince kuracağım.Oyun ayarında yükseğe çekeceğim FPS dropları olmaz umarım.:)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı