Rehber Düşük Sistem gereksinimli 20 Oyun

Merhaba. Bu rehberde eski bilgisayarımda oynadığım, gerçekten hesap makinesinin bile çalıştırabileceği, eski ama kaliteli oyunları derledim. Oyunları kısa kısa kendimce anlattım, siz oyunu detaylı bir şekilde araştırabilirsiniz. Bu arada oyunların bazıları Steam'de vs. yok fakat bazı sitelerde mevcut, şayet yinede oynamak isterseniz indirip oynayabilirsiniz ama sorumluluk kabul etmiyorum.

1- Grand Theft Auto: San Andreas

Bu muazzam oyunu bu listeye eklemezsek olmaz. Oyun herkesin bildiği gibi 2004 yapımı, açık bir dünya da geçen, klasik GTA serisinin en sevilen oyunu. Bu oyunu bir kere bile oynamadıysanız, hele ki Tofaş modu kurmadıysanız çocukluğunuzu geçirmemişsiniz demektir.

Eki Görüntüle 1377253

2- Grand Theft Auto III

GTA 3 küçükken en sevdiğim oyunlar arasında her zaman 1 numaraydı. Bu yüzden onuda listeye eklemek istedim. Oyun bir banka soygunuyla başlıyor ve sevgilisi tarafından ihanete uğrayan Claude'un intikamını konu alıyor. Bu arada GTA 3, GTA serisinin ilk 3D oyunu olup serinin aslında temelini oluşturuyor.

Eki Görüntüle 1377251

3- Battlefield 1942

Savaş oyunu deyince akla gelen serilerden, tabii ki Battlefield serisi. Bu oyun 2002'de çıkmasına rağmen hala keyif veren oyunlardan bir tanesi.

Eki Görüntüle 1377252

4- Battlefield Vietnam

Battlefield Vietnam deyince benim aklıma direkt oyundaki müthiş müzikler gelir. Bu oyunda küçükken en sevdiğim oyunlar arasındaydı. İlk kez internet kafede tanıştığım bu oyunu sonra kendi bilgisayarıma atıp oynamaya başlamıştım. Savaş ABD ve Vietnam arasında geçiyor.

Eki Görüntüle 1377246

5- Call of Duty 2

Biri savaş oyunu mu dedi? Tabii ki de CoD 2'yi anlatmadan geçemem. Çıktığı yıla göre sizi hala sanki savaşın içindeymiş gibi hissettiren nadide oyunlardan en iyisi diyebilirim. Küçükken en çok oynadığım oyun olmasına rağmen hatırladığım tek şey oyunun başında düşmanla çatışıp arabanın arkasında karlı yollarda etraftaki düşman askerlerini vurmak.

Eki Görüntüle 1377247

6- Counter Strike 1.6

CS:GO'nun öz babasıyla tanışın. Counter serisinin gerçekten en sevilen, sistem dostu mükemmel bir oyunu. Oyunu açtığınızda sizi direkt "abi bana kantır açsana" dediğiniz yıllara götürüyor. Şu an bile bir sürü server mevcut ve Steam'de yanlış hatırlamıyorsam fiyatı 2-3 TL'ye kadar düşüyor. O yılların hatrı için bile alınır.

Eki Görüntüle 1377244

7- Half-Life Serisi

Bu oyunu eskiden kuzenlerim oynardı ve ben "Bu ne ya? Ne biçim oyunlar oynuyorsun" derdim. Sonradan oynadım ve oynamadığım için kendime kızdım.

Eki Görüntüle 1377245

8- Counter Strike Extreme V6

Bu oyun CS 1.6'nın yanlış değilsem fanlar tarafından modlanan eğlenceli bir zombi oyunuydu. Oyunda çok değişik zombiler var. Mesela kafasını fırlatan bir zombi vardı, elinde kasap baltası olan şişman bir zombi vardı. Bunun yanında CS'de olmayan değişik silahlar vardı. Örneğin bomba atan bir tabanca vardı.

Eki Görüntüle 1377248
Eki Görüntüle 1377249

9- Counter-Strike: Source

Yine Valve'den devam ediyoruz, işte CS:GO'nun annesi. Bu oyunu çok oynamadım ama 1.6'nın yeni nesil bir versiyonu diyebiliriz. Şu an ki serverlara baktım ve Ruslarla dolu. Hala oynanır mı bilemiyorum.

Eki Görüntüle 1377250

10- Cry of Fear

Bu oyunu ilk defa YouTube'da görmüştüm ve kuzenlerle her misafirlikte akşam vakti özellikle yaz aylarında oynardık. Bu oyunun bende çok başka bir yeri var. Ayrıca bu oyunda az önce bahsettiğim Half Life 2, CS:Source ve birazdan bahsedeceğim Postal 3, Portal 2, Team Fortress 2 ve Left 4 Dead 2'de de kullanılan Source motoru kullanılmıştır.

Eki Görüntüle 1377243

11- Left 4 Dead 2

Evet yine bir Valve oyunu. Bu oyunda zombi salgınından kurtulan 4 kişilik bir grupta oynuyorsunuz. Amaç oyunda bölümleri geçerek güvenli odalara ulaşmak.

Eki Görüntüle 1377242

12- Team Fortress 2

Bu oyunda Valve tarafından hazırlanmış grafikleri hoş güzel bir online FPS oyunu.

Eki Görüntüle 1377241

13- Portal 2

2007'de çıkan oyunun devamıdır. Kısaca oyunda portallar açarak bulmacaları çözüyorsunuz. Gayet keyifli bir oyundur.

Eki Görüntüle 1377240

14- Postal 2 ve 3

Bu oyunu iki kelimeyle bile açıklayabilirim: "Psikopat oyunu" Bu oyunda size gelen görevleri yapıyorsunuz ve katliam çıkarıyorsunuz. Bu oyunu şiddetle tavsiye ediyorum, yaşasın ölüm!

Eki Görüntüle 1377237
Eki Görüntüle 1377238

15- FlatOut 2

Bu oyun tam bir şaheser. Serinin en iyi oyunu. Gerek fizikleri gerek arabaları, müzikler, modlar harika! Oyunda isterseniz başkalarına karşı, isterseniz tek başınıza oynayabilirsiniz. Benim en sevdiklerim düello ve bovling moduydu.

Eki Görüntüle 1377236

16- Euro Truck Simulator

Sıkıldınız mı? Tır sürmeye ne dersiniz? ETS 2'nin bir önceki versiyonu olan bu oyunda sevkiyatlar yapıp yollarda Müslüm Gürses dinleyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1377235

17- TrackMania Nations Forever

Ubisoft'un ücretsiz bir yapımı olan bu oyunda online olarak diğer ülkelerden insanlarla yarışıp kendinizi ünlü bir yarışçı gibi hissedeceksiniz.

Eki Görüntüle 1377234

18- Need for Speed: Underground 2

Bu oyun... bu oyun anlatılmaz yaşanır. Kapaktaki kıza aşık olanlar burada mı? Bu oyunda Nissan 350Z, Mitsubishi Lancer Evo gibi arabalarla kendinizi Tokyo Drift'te hissedeceksiniz.

Eki Görüntüle 1377233
Eki Görüntüle 1377232

19-Return to Castle Wolfenstein

Küçükken bu oyundan çok tırsardım. Özellikle baştaki işkence sahnesi ve mekanlar çok ürkütücüydü. Büyüyünce ise oyun çok farklı geliyor insana. Oyunda tahmin ettiğiniz gibi nazi askerleri tarafından rehin alınıyorsunuz ve tam öldürülecekken kaçmayı başarıyorsunuz. Ve oyunun işleyişine göre ilerleyip nazi komutanlarını öldürüyorsunuz.

Eki Görüntüle 1377230

20- Quake III Arena

Genelde FPS oyunlarını sevdiğim için Quake 3'ü de eklemek istedim. Oyunda çok değişik silahlarla, çok değişik karakterlerle mücadele ediyorsunuz.

Eki Görüntüle 1377229

BONUS!

Lugaru

Eminim bu oyunu çoğunuz bilmiyordur. Ben bu oyunla Linux sayesinde tanışmıştım. Bu oyunda bir tavşansınız ve düşman kurtlar ve tavşanlar ile savaşıyorsunuz. Öldürülen ailenizin intikamını almak için kurtların inine iniyorsunuz ve onlara dehşet saçıyorsunuz. En az 3 defa bitirmişimdir.

Eki Görüntüle 1377227

Eki Görüntüle 1377228

Evet liste bu şekildeydi. Daha fazla oyun var tabii ki ama şimdilik bu kadar. Bunun mobil versiyonunu da yapacağım yakın bir zamanda. Listeyi nasıl buldunuz? Siz olsanız ne eklerdiniz?
Nfs underground 2... Gözler yaşlı.

V3 Geldi.

Daha çok eski efsaneler listesi gibi olmuş. Elinize sağlık. Half-Life favorimdir.

Merhaba. Bu rehberde eski bilgisayarımda oynadığım, gerçekten hesap makinesinin bile çalıştırabileceği, eski ama kaliteli oyunları derledim. Oyunları kısa kısa kendimce anlattım, siz oyunu detaylı bir şekilde araştırabilirsiniz. Bu arada oyunların bazıları Steam'de vs. yok fakat bazı sitelerde mevcut, şayet yine de oynamak isterseniz indirip oynayabilirsiniz ama sorumluluk kabul etmiyorum.

1- Grand Theft Auto: San Andreas

Bu muazzam oyunu bu listeye eklemezsek olmaz. Oyun herkesin bildiği gibi 2004 yapımı, açık bir dünya da geçen, klasik GTA serisinin en sevilen oyunu. Bu oyunu bir kere bile oynamadıysanız, hele ki Tofaş modu kurmadıysanız çocukluğunuzu geçirmemişsiniz demektir.

Eki Görüntüle 1377253

2- Grand Theft Auto III

GTA 3 küçükken en sevdiğim oyunlar arasında her zaman 1 numaraydı. Bu yüzden onu da listeye eklemek istedim. Oyun bir banka soygunuyla başlıyor ve sevgilisi tarafından ihanete uğrayan Claude'un intikamını konu alıyor. Bu arada GTA 3, GTA serisinin ilk 3D oyunu olup serinin aslında temelini oluşturuyor.

Eki Görüntüle 1377251

3- Battlefield 1942

Savaş oyunu deyince akla gelen serilerden, tabii ki Battlefield serisi. Bu oyun 2002'de çıkmasına rağmen hala keyif veren oyunlardan bir tanesi.

Eki Görüntüle 1377252

4- Battlefield Vietnam

Battlefield Vietnam deyince benim aklıma direkt oyundaki müthiş müzikler gelir. Bu oyunda küçükken en sevdiğim oyunlar arasındaydı. İlk kez internet kafede tanıştığım bu oyunu sonra kendi bilgisayarıma atıp oynamaya başlamıştım. Savaş ABD ve Vietnam arasında geçiyor.

Eki Görüntüle 1377246

5- Call of Duty 2

Biri savaş oyunu mu dedi? Tabii ki de CoD 2'yi anlatmadan geçemem. Çıktığı yıla göre sizi hala sanki savaşın içindeymiş gibi hissettiren nadide oyunlardan en iyisi diyebilirim. Küçükken en çok oynadığım oyun olmasına rağmen hatırladığım tek şey oyunun başında düşmanla çatışıp arabanın arkasında karlı yollarda etraftaki düşman askerlerini vurmak.

Eki Görüntüle 1377247

6- Counter-Strike 1.6

CS:GO'nun öz babasıyla tanışın. Counter serisinin gerçekten en sevilen, sistem dostu mükemmel bir oyunu. Oyunu açtığınızda sizi direkt "abi bana kantır açsana" dediğiniz yıllara götürüyor. Şu an bile bir sürü server mevcut ve Steam'de yanlış hatırlamıyorsam fiyatı 2-3 TL'ye kadar düşüyor. O yılların hatrı için bile alınır.

Eki Görüntüle 1377244

7- Half-Life serisi

Bu oyunu eskiden kuzenlerim oynardı ve ben "bu ne ya? Ne biçim oyunlar oynuyorsun" derdim. Sonradan oynadım ve oynamadığım için kendime kızdım.

Eki Görüntüle 1377245

8- Counter-Strike Extreme v6

Bu oyun CS 1.6'nın yanlış değilsem fanlar tarafından modlanan eğlenceli bir zombi oyunuydu. Oyunda çok değişik zombiler var. Mesela kafasını fırlatan bir zombi vardı, elinde kasap baltası olan şişman bir zombi vardı. Bunun yanında CS'de olmayan değişik silahlar vardı. Örneğin bomba atan bir tabanca vardı.

Eki Görüntüle 1377248
Eki Görüntüle 1377249

9- Counter-Strike: Source

Yine Valve'den devam ediyoruz, işte CS:GO'nun annesi. Bu oyunu çok oynamadım ama 1.6'nın yeni nesil bir versiyonu diyebiliriz. Şu an ki serverlara baktım ve Ruslarla dolu. Hala oynanır mı bilemiyorum.

Eki Görüntüle 1377250

10- Cry of fear

Bu oyunu ilk defa YouTube'da görmüştüm ve kuzenlerle her misafirlikte akşam vakti özellikle yaz aylarında oynardık. Bu oyunun bende çok başka bir yeri var. Ayrıca bu oyunda az önce bahsettiğim Half-Life 2, CS: Source ve birazdan bahsedeceğim postal 3, Portal 2, Team Fortress 2 ve Left 4 Dead 2'de de kullanılan Source motoru kullanılmıştır.

Eki Görüntüle 1377243

11- Left 4 Dead 2

Evet yine bir Valve oyunu. Bu oyunda zombi salgınından kurtulan 4 kişilik bir grupta oynuyorsunuz. Amaç oyunda bölümleri geçerek güvenli odalara ulaşmak.

Eki Görüntüle 1377242

12- Team Fortress 2

Bu oyunda Valve tarafından hazırlanmış grafikleri hoş güzel bir Online FPS oyunu.

Eki Görüntüle 1377241

13- Portal 2

2007'de çıkan oyunun deva mıdır? Kısaca oyunda portallar açarak bulmacaları çözüyorsunuz. Gayet keyifli bir oyundur.

Eki Görüntüle 1377240

14- postal 2 ve 3

Bu oyunu iki kelimeyle bile açıklayabilirim: "psikopat oyunu" bu oyunda size gelen görevleri yapıyorsunuz ve katliam çıkarıyorsunuz. Bu oyunu şiddetle tavsiye ediyorum, yaşasın ölüm!

Eki Görüntüle 1377237
Eki Görüntüle 1377238

15- flatout 2

Bu oyun tam bir şaheser. Serinin en iyi oyunu. Gerek fizikleri gerek arabaları, müzikler, modlar harika! Oyunda isterseniz başkalarına karşı, isterseniz tek başınıza oynayabilirsiniz. Benim en sevdiklerim düello ve bovling moduydu.

Eki Görüntüle 1377236

16- Euro Truck Simulator

Sıkıldınız mı? Tır sürmeye ne dersiniz? ETS 2'nin bir önceki versiyonu olan bu oyunda sevkiyatlar yapıp yollarda Müslüm Gürses dinleyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1377235

17- trackmania nations forever

Ubisoft'un ücretsiz bir yapımı olan bu oyunda Online olarak diğer ülkelerden insanlarla yarışıp kendinizi ünlü bir yarışçı gibi hissedeceksiniz.

Eki Görüntüle 1377234

18- Need for Speed: Underground 2

Bu oyun... Bu oyun anlatılmaz yaşanır. Kapaktaki kıza aşık olanlar burada mı? Bu oyunda Nissan 350Z, Mitsubishi Lancer EVO gibi arabalarla kendinizi Tokyo Drift'te hissedeceksiniz.

Eki Görüntüle 1377233
Eki Görüntüle 1377232

19-return to Castle Wolfenstein

Küçükken bu oyundan çok tırsardım. Özellikle baştaki işkence sahnesi ve mekanlar çok ürkütücüydü. Büyüyünce ise oyun çok farklı geliyor insana. Oyunda tahmin ettiğiniz gibi nazi askerleri tarafından rehin alınıyorsunuz ve tam öldürülecekken kaçmayı başarıyorsunuz. Ve oyunun işleyişine göre ilerleyip nazi komutanlarını öldürüyorsunuz.

Eki Görüntüle 1377230

20- Quake III arena

Genelde FPS oyunlarını sevdiğim için Quake 3'ü de eklemek istedim. Oyunda çok değişik silahlarla, çok değişik karakterlerle mücadele ediyorsunuz.

Eki Görüntüle 1377229

bonus!

lugaru

Eminim bu oyunu çoğunuz bilmiyordur. Ben bu oyunla Linux sayesinde tanışmıştım. Bu oyunda bir tavşansınız ve düşman kurtlar ve tavşanlar ile savaşıyorsunuz. Öldürülen ailenizin intikamını almak için kurtların inine iniyorsunuz ve onlara dehşet saçıyorsunuz. En az 3 defa bitirmişimdir.

Eki Görüntüle 1377227

Eki Görüntüle 1377228

Evet liste bu şekildeydi. Daha fazla oyun var tabii ki ama şimdilik bu kadar. Bunun mobil versiyonunu da yapacağım yakın bir zamanda. Listeyi nasıl buldunuz? Siz olsanız ne eklerdiniz?

Dostum GTA San Andreas nereden indirebilirim Steam'de yok.

güzel bir liste olmuş beni eskilere götürdü teşekkürler, unuttuğum oyunları hatırladım

Yeni konular

Geri
Yukarı