E-sporcu olmak istiyorum

Hortlatıcam ama e-spora yönelik çok fazla negatif bakış açısı olduğu için bir şeyler yazmak istiyorum. Öncelikle hayır, inkar etmicem. E-spor geleceğiniz için kesinlikle çok kötü bir yatırım. Sağlıklı bir insanın vereceği bir karar değil. Bu yüzden daha sağlıklı olması için kendi geleceğiniz adına bir yedek plan oluşturmalısınız.

Örneğin: Boş zamanlarınızda kodlama öğrenmek veya herhangi bir uğraş olabilir ama 26-27 yaşlarınıza gelince sizi finansal olarak rahat ettircek bir şey olmasına dikkat edin.
Hatırlatmakta fayda var hem e-sporcu olmak için antrenman yapmak hem de boş zamanlarınızda uğraşlarınızla ilgilenmek istinasız bir şekilde sizi sosyal hayattan tamamen koparıcaktır. Hatta günde 5 saat falan uyumanız bile yaptığınız antrenmana göre mümkün olabilir. Bunlar e-sporcu olmanın en olumsuz yönleri. Eğer e-sporcu olmak istiyorsanız tüm bunlara katlanmak zorundasınız.

Bu etkileri biraz hafifletmek için olabildiğince hızlı bir şekilde bir takıma girmelisiniz. Mallesef o zamana kadar tüm bu zorluklara katlanmalısınız. Her neyse, takıma girdikten sonra tavsiyem 1 yıl okulu dondurun. 6 ay falan geçtikten sonra baktın yapabiliyorsun (büyük ihtimalle yedek planınız için diploma gerekmiceği için) direkt okulu bırak. Tüm potansiyelini e-spora odakla, böylece daha yüksek yerlere ulaşabilki kendini bu kadar zorlamana değsin. Bundan sonrası tamamen senin yeteneğine ve çaba bağlı.

Şimdi tüm bu zorluklara rağmen neden e-sporcu olmak istediğini kendine sormalısın? Para içinse hiç gelme. Bu kadar çaba ve zamanla başka bir konuda uzmanlaşsan, ömrünün sonuna kadar çok daha fazla kazanabilirsin. Niye sadece 5-6 yıllık kazanç için böyle bir şey seçesin ki? Eğer mevzu kazanç değilse geriye tek bir şey kalıyor. Bu ortamı sevdiğin için!

Sabah kalkıp, kahvaltı yapıp 10 saat arkadaşlarınla oyun oynamak, günün kalan boş zamanlarında akademik eğitimden uzakta özgürce istediğin her şeyi yapmak ve en önemlisi sınırsız bir global rekabetin içinde olmak... Tüm bunlar sana haz veriyorsa ve heyecanlandırıyorsa işte o zaman e-sporcu olmak mantıklı olur.

Dünayaya bir kere geliyorsun ve bir kaza olmasa muhtemelen 80'lerinde ölüceksin. Gençlik dediğimiz, 18-28 yaş aralığından sadece bir kere geçiyoruz. O yüzden ne yapmak istediğini iyice düşünmelisin. Çünkü bu yaştan sonra yapacak pek bir şey kalmıyor. İster bu yaşlarında e-sporcu olmak gibi zorlu hayallerinden vazgeçersin ve daha az zorluk çekip, 30'larında rahat ediceğin bir işin olur. İsterse hayallerinin peşinden gidip daha çok zorluk çekip, 30'larında daha az rahat ediceğin bir işin olur. Bu arada sosyal hayatın hangisini seçersen seç tamamen sana bağlı. Yani bir takıma girene kadar evet yoğunluğundan dolayı çok az zamanın olacak ama ondan sonrası farklı. E-spor camiasında çok fazla arkadaş edinebilirsin ve hatta dünyaca ünlü bir oyuncu bile olabilirsin. Hangisini seçersen seç fazla asosyal olma yeter.

Şimdi, bahsetmediğim artılar ve eksiler var. Günün sonunda karar senin. Benim düşünceme gelirsek, ben e-sporcu olmayı tercih ederdim. Genelde çok az farklar olsa da e-sporcuların hayatının nasıl geçtiğini biliyorum. Artılarını ve eksilerini çok iyi biliyorum. Geleceğim için zararlı olacağını da biliyorum. Ama yine de yapmak istiyorum. Çünkü yapmak istediğim şey bu. Hayalim bu. İçinde olmak istediğim hayat bu. 30'larımda rahat edeceğim güzel bir iş için kendi yaşamımın en güzel zamanlarını feda etmek istemiyorim. (bazılarınıza göre asıl e-spor hayatının en güzel zamanlarını feda etmek ama ne yaparsın zevkler işte xD) böyle konuşuyom ama kim bilir belki yarın ölüceğiz. Belki 5 yıl, belki 30-40 yıl. Aslında bununda bir önemi yok çünkü ben zaten hayalim peşinden gidiyorum, yapmak istediğim şeyi yapıyorum, bu yüzden ölsemde sorun yok. Öhm son cümlelere tekrar baktımda biraz coştum galiba...

Neyse demem o ki yapmak istediğiniz şeyi yapın ama ileri yaşlarınızdaki yaşıyacağınız hayatıda tamamen hiçe sayıp çöpe atmayın! Eksilerini ve artıları tamamen düşünün. Eğer tüm eksilere rağmen hâla yapmak istiyorsanız devam edin ve hayalinizin peşinden gidin. Kimse size gençliğinizi geri verip "sen gençliğinde şunu yapmak istiyordun yapmadın. Bana XXX$ ver seni geri gönderim, yapamadığın şeyleri yap " demeyecek...

Kamuspotu: Üstteki yazdıklarım sadece e-spor için değil yapmak istediğiniz her şey için geçerlidir.

Bunun için hesap açmışsınız helal olsun.

Geri
Yukarı