E-Tab 5'e atılan ROM nasıl silinip farklı ROM atılır?

xbea

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar şu anda elimde E-Tab 5 var ancak eski sahibi uyumlu olmayan bir ROM atmış. Bu ROM yüzünden bazı özellikleri -kamera, flash, fiziksel tuşların ışıklarının yanmaması ve arada donması (çalışmaması) gibi- kullanamıyorum. Ben de mevcut ROM'u silmek ve yerine Fatih projesinde sunulan ROM'u yüklemek istedim ancak şöyle bir durum var: Ben bu işlemi yapmak için "flash tool" aracını kullanacağım ama bilgisayara cihazın kablo ile bağlı olması ancak bilgisayar tarafından algılanmaması gerekiyor, bunun içinde cihazı kapatıp o şekilde kablo ile bağlamalıyım. Sorun da tam olarak burada başlıyor ben tableti kapatıyorum ancak PC'ye bağladığım anda yeniden açılıyor, bakın şarj ekranı falan değil bildiğiniz açılıyor. Ben bunu nasıl önleyebilirim? Bu sorun yüzünden cihaza ROM atamıyorum. Cihazda TWRP yüklü bu arada o konuda herhangi bir sorunum yok. İçindeki ROM'da Casper VIA 5 cihazına uyumlu bir ROM.

İçindeki ROM'un linki: Resurrection Remix 5.8.4 Nougat Android 7.1.2
İçine atmak istediğim ROM'un linki: Fatih Projesi | Tablet Rom

Bana yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

NOT: Bu içindeki ROM'u yeni ROM atmadan silebileceğim bir yöntem var ise o da olur ancak sonrasında yeni ROM atacağım için bir sorun olmaz değil mi? Çünkü bu bahsettiğim sorun sanırsam içindeki ROM ile alakalı, yani ROM'un bir özelliği.

Son düzenleme:
Yedeginizde bir ROM bulunsun, TWR0 uzerinden mevcut ROM'u silip oyle deneyebilirsin. Ayrica yükleyeceğin ROM zip dosyası halinde ise TWRP uzerinden flaslayabilirsin.

Yedeginizde bir ROM bulunsun, TWR0 uzerinden mevcut ROM'u silip oyle deneyebilirsin. Ayrica yükleyeceğin ROM zip dosyası halinde ise TWRP uzerinden flaslayabilirsin.
Hocam şimdi içindeki ROM'u kesinlikle istemiyorum, ondan eminim. Yedek olarak da link olarak verdiğim MEB ROM'u var elimde ancak linke tıkladığınızda aşağıdan E-Tab 5 kısmına seçince bir rar dosyası indiriyor. Bu dosyayı çıkardığımda yada içini açtığımda hem flash tool yazılımı hem USB sürücüsü -ki cihaz ROM'lu olduğu için sorunsuz bir şekilde bilgisayarda görünüyor- ve ROM bulunuyor. Şimdi ne yapmam lazım sizce? Daha önce kendi tabletimi ROOT ve ROM işlemine tabii tuttum ama çok uzun zaman önceydi ve biraz -baya- unutmuşum. Aklımda kalan TWRP ile içerideki ROM'u silebiliyorduk, bunu yaparsam peki daha sonra cihazı bilgisayar görür mü? Yaptım diyelim daha sonra ne yapamam gerek? Flash Tool yazılımını daha öncede kullandım, içinde de şöyle bir kullanma kılavuzu koymuşlar: file:///C:/Users/cigic/Desktop/etab_5ROMyukleme/ROM%20Yaz%C4%B1l%C4%B1m%C4%B1%20Y%C3%BCkleme/Yaz%C4%B1l%C4%B1m_Yukleme_K%C4%B1lavuzu.pdf

Sizce ne yapmam gerek?

Hocam şimdi içindeki ROM'u kesinlikle istemiyorum, ondan eminim. Yedek olarak da link olarak verdiğim MEB ROM'u var elimde ancak linke tıkladığınızda aşağıdan E-Tab 5 kısmına seçince bir RAR dosyası indiriyor. Bu dosyayı çıkardığımda ya da içini açtığımda hem flash tool yazılımı hem USB sürücüsü -ki cihaz ROM'lu olduğu için sorunsuz bir şekilde bilgisayarda görünüyor- ve ROM bulunuyor. Şimdi ne yapmam lazım sizce? Daha önce kendi tabletimi root ve ROM işlemine tabii tuttum ama çok uzun zaman önceydi ve biraz -bayağı- unutmuşum. Aklımda kalan TWRP ile içerideki ROM'u silebiliyorduk, bunu yaparsam peki daha sonra cihazı bilgisayar görür mü? Yaptım diyelim daha sonra ne yapamam gerek? Flash tool yazılımını daha önce de kullandım, içinde de şöyle bir kullanma kılavuzu koymuşlar: file:///C:/Users/cigic/Desktop/etab_5ROMyukleme/ROM%20Yaz%C4%B1l%C4%B1m%C4%B1%20Y%C3%BCkleme/Yaz%C4%B1l%C4%B1m_Yukleme_K%C4%B1lavuzu.pdf

Sizce ne yapmam gerek?

TWRP'den tablete format attıktan sonra bilgisayara bağlamayı deneyin.

TWRP'den tablete format attıktan sonra bilgisayara bağlamayı deneyin.
Hocam peki mevcut ROM'u nasıl silebilirim? Yani format dediğinizi nasıl yapabilirim? TWRP türkçe bu arada.
Hocam peki mevcut ROM'u nasıl silebilirim? Yani format dediğinizi nasıl yapabilirim? TWRP türkçe bu arada.

Normalde zamanında zor uğraşlar sonucu elle MEB uygulamalarını silip Google uygulamalarını kurmuştum TWRP ile normal tablet yapmıştım. Ama milli eğitim de kabullendi ve 5.1 orijinal ROM çıkardı Google desteği olan bu video ile kur en iyisi bende böyle kurdum 5.1 sürümünü orijinal hem.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam peki mevcut ROM'u nasıl silebilirim? Yani format dediğinizi nasıl yapabilirim? TWRP Türkçe bu arada.

Hocam peki mevcut ROM'u nasıl silebilirim? Yani format dediğinizi nasıl yapabilirim? TWRP Türkçe bu arada.

TWRP gerek kalmadan otomatik olarak verdiğim taktik eski ROM'u ve TWRP silerek tamamen orijinal 5.1 ROM'unu kuracak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu videodaki yöntem ile format atabilirsiniz.

Hocam cihaz açılmayabilir benim dediğim en iyisidir.
Açılır fakat cihaz yine aynı uyumsuz ROM'da kalacak.

Hocam burada ROM'u silmiyor ki? Yani sadece fabrika ayarlarına döndürmek gibi bir şey yapıyor? Yeniden başlat deyince eski ROM orada olmaya devam edecek?
Normalde zamanında zor uğraşlar sonucu elle MEB uygulamalarını silip Google uygulamalarını kurmuştum TWRP ile normal tablet yapmıştım. Ama milli eğitim de kabullendi ve 5.1 orijinal ROM çıkardı Google desteği olan bu video ile kur en iyisi bende böyle kurdum 5.1 sürümünü orijinal hem.

TWRP gerek kalmadan otomatik olarak verdiğim taktik eski ROM'u ve TWRP silerek tamamen orijinal 5.1 ROM'unu kuracak.
Hocam sizin dediğiniz yöntem evet başarılı ancak bende şöyle bir sıkıntı var: Dakika 02.56'da tablet kapalı vaziyette PC'ye bağlıyor ve devamında tabletin ekranında hiçbir şey çıkmıyor ancak ben PC'ye taktığım anda tablet anında açılmaya başlıyor işte GM yazısı geliyor sonra yüklenen ROM'un başlatma ekranı geliyor. Bu durumda sizce işleme devam etmeli miyim? Bir sorun yaşar mıyım?
Arkadaşlar şu anda elimde E-Tab 5 var ancak eski sahibi uyumlu olmayan bir ROM atmış. Bu ROM yüzünden bazı özellikleri -kamera, flash, fiziksel tuşların ışıklarının yanmaması ve arada donması (çalışmaması) gibi- kullanamıyorum. Ben de mevcut ROM'u silmek ve yerine Fatih projesinde sunulan ROM'u yüklemek istedim ancak şöyle bir durum var: Ben bu işlemi yapmak için "flash tool" aracını kullanacağım ama bilgisayara cihazın kablo ile bağlı olması ancak bilgisayar tarafından algılanmaması gerekiyor, bunun içinde cihazı kapatıp o şekilde kablo ile bağlamalıyım. Sorun da tam olarak burada başlıyor ben tableti kapatıyorum ancak PC'ye bağladığım anda yeniden açılıyor, bakın şarj ekranı falan değil bildiğiniz açılıyor. Ben bunu nasıl önleyebilirim? Bu sorun yüzünden cihaza ROM atamıyorum. Cihazda TWRP yüklü bu arada o konuda herhangi bir sorunum yok. İçindeki ROM'da Casper VIA 5 cihazına uyumlu bir ROM.

İçindeki ROM'un linki: Resurrection Remix 5.8.4 Nougat Android 7.1.2
İçine atmak istediğim ROM'un linki: Fatih Projesi | Tablet Rom

Bana yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

NOT: Bu içindeki ROM'u yeni ROM atmadan silebileceğim bir yöntem var ise o da olur ancak sonrasında yeni ROM atacağım için bir sorun olmaz değil mi? Çünkü bu bahsettiğim sorun sanırsam içindeki ROM ile alakalı, yani ROM'un bir özelliği.
Arkadaşlar sorun çözüldü: Şarja taktığınız anda açılmasının hiçbir önemi yokmuş :). Bende az önce @Dean.308 hocamın gönderdiği çözüm ile hallettim. Yaptığım şey aynı işlemlerdi, cihaz kapattım dediği gibi Download tuşuna bastım ve cihaz kapalı bir halde USB kablo ile bilgisayara taktım ve anında çalıştı. Teşekkür ederim şimdiden herkese, kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı