EA FC 24 donuyor ve GPU kullanımı %0'a düşüyor

PiikaBuu

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci:
Intel Core i3 12100F 3.3 GHz 4.3 GHz 12MB LGA1700P

Anakart:
Biostar H610MH DDR4 LGA1700P

Ekran Kartı:
Inno3D RTX3060 Twin x2 12GB 192Bit GDDR6(LHR)

RAM:
Crucial Ballistix 16GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16

Depolama M.2:
Crucial P3 500GB SSD m.2 3500/1900 MB/s NVMe PCIe
Toshiba 1 TB DT01ACA100 SATA 3.0 7200 RPM

Sistem:
Windows 10
Merhaba. Epic Games üzerinden FC 24 satın aldım. İlk kez indirdim, GeForce Experience üzerinden grafik ayarı yaptım ve oyuna girdim. En yüksek ayarlarda ufacık bir drop bile yaşamadım ve yarım saat sorun yaşamadan oynadım. Bugün ikinci kez oyunda girdiğimde oynanmaz hale geldi oyun. Drop değil direkt donuyor. Menüde bile donuyor. Sesler görüntü hepsi acı çekiyor gibi sanki. Görev Yöneticisi üzerinden baktığımda CPU'da herhangi bir darboğaz görünmüyor. Oyunun donduğu anlarda GPU kullanımı 0'a düşüyor. Dün en ufak sorun yaşamazken bir anda böyle oldu. Çözümünü bilen var mı?

İşlemci:
Intel Core i3 12100F 3.3 GHz 4.3 GHz 12MB LGA1700P

Anakart:
Biostar H610MH DDR4 LGA1700P

Ekran Kartı:
Inno3D RTX3060 Twin x2 12GB 192Bit GDDR6(LHR)

RAM:
Crucial Ballistix 16GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16

Depolama M.2:
Crucial P3 500GB SSD m.2 3500/1900 MB/s NVMe PCIe

Sistem:
Windows 10

Öncelikle, oyunun donma sorununun çeşitli nedenleri olabilir. Birkaç çözüm yöntemi bırakıyorum aşağıya.

Sürücü güncellemeleri:
- Ekran kartı sürücülerinizin en güncel versiyonlarda olduğundan emin olun. NVIDIA'nın resmi web sitesinden en son sürücüleri indirip yükleyebilirsiniz.
- Anakart sürücülerinizin ve diğer donanım bileşenlerinizin güncel olduğundan emin olun.

Soğutma sorunları:
- Sıcaklık sorunlarına karşı bilgisayarınızın içinde yeterli soğutma olduğundan emin olun. Fanlarınızın düzgün çalıştığından ve soğutucuların temiz olduğundan emin olun.

Grafik ayarları:
- Oyun içindeki grafik ayarlarını biraz düşürerek deneyin. En yüksek ayarlarda sorun yaşanıyorsa, bir miktar düşürmek performansı artırabilir.

Windows güç planı:
- Windows güç planınızı "yüksek performans" olarak ayarlayın.

Oyun dosyalarının bütürlüğü:
- Oyun dosyalarınızın bütürlüğünü kontrol etmek için Epic Games Launcher üzerinden oyunu doğrulayabilirsiniz.

DirectX ve Visual C++ yeniden dağıtılabilir paketleri:
- Bilgisayarınızdaki DirectX ve Visual C++ bileşenlerini güncelleyin veya yeniden yükleyin.

Antivirüs ve güvenlik yazılımları:
- Antivirüs programlarının veya güvenlik yazılımlarının oyun performansını etkileyip etkilemediğini kontrol edin. Bazı yazılımların oyunlarla uyumsuzluğu sorunlara neden olabilir?

Bu adımları denediğinizde sorun devam ediyorsa, oyunun resmi destek kanalları veya topluluk forumlarından yardım almanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı