EasyBCD ile Linux kurarken hata veriyor

ahmetersöz26

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, EasyBCD kullanarak laptopuma 2.'nci işletim sistemi olarak Linux kurmak istedim fakat laptopta açılış ekranında işletim sistemi kısmında kurmuş olduğum Linux dağıtımını seçince bir hata veriyor gördüğünüz gibi. Ayarlarım bu şekilde, yeni bir disk oluşturup ISO dosyasını o kısma attım. Yol olarak da kurduğum yeri seçtim.

Ekran görüntüsü 2023-06-28 145414.png

Oluşan hata kodu ise şöyle;
GRUB4DOS 8.4.5C 2814-81-17, men: 628K/2997M/8M, end: 3562F5.

E mininal bash-like line editing is supported. For the first Word, Tab lists possible connand completions. Anywhere else Tab lists the possible completions of a device/filenane. ] grub>

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux dağıtımları için EasyBCD yerine GRUB kullanın. Linux Mint gibi birçok dağıtımı kurarken Windows yanına kur demeniz yeterli. Eğer Windows yanına kur seçeneği yoksa rehberler aracılığıyla elle kurulum yapabilirsiniz ki çok kolay. /boot için 512MB alan ayırıp / için istediğiniz kadar alan ayırmanız yeterli ama başlangıç için zorlayabilir o yüzden kurulum öncesi Windows'tan alan küçültün. Sonra o boş alanı seçin. GRUB Windows'u algılıyor zaten hemen.

Merhaba arkadaşlar, EasyBCD kullanarak laptopuma 2.'nci işletim sistemi olarak Linux kurmak istedim fakat laptopta açılış ekranında işletim sistemi kısmında kurmuş olduğum Linux dağıtımını seçince bir hata veriyor gördüğünüz gibi. Ayarlarım bu şekilde, yeni bir disk oluşturup ISO dosyasını o kısma attım. Yol olarak da kurduğum yeri seçtim.

Eki Görüntüle 1839399

Oluşan hata kodu ise şöyle;
GRUB4DOS 8.4.5C 2814-81-17, men: 628K/2997M/8M, end: 3562F5.

E mininal bash-like line editing is supported. For the first Word, Tab lists possible connand completions. Anywhere else Tab lists the possible completions of a device/filenane. ]

Linux dağıtımları için EasyBCD yerine GRUB kullanın. Linux Mint gibi birçok dağıtımı kurarken Windows yanına kur demeniz yeterli. Eğer Windows yanına kur seçeneği yoksa rehberler aracılığıyla elle kurulum yapabilirsiniz ki çok kolay. /boot için 512MB alan ayırıp / için istediğiniz kadar alan ayırmanız yeterli ama başlangıç için zorlayabilir o yüzden kurulum öncesi Windows'tan alan küçültün. Sonra o boş alanı seçin. GRUB Windows'u algılıyor zaten hemen.

Ama çoğu dağıtımda yanına kur ya da üstüne yerleştir seçeneği olduğundan elle bölümlemeye pek ihtiyacınız olmaz. Tabii öğrenmeniz daha iyi olur.

Ama çoğu dağıtımda yanına kur ya da üstüne yerleştir seçeneği olduğundan elle bölümlemeye pek ihtiyacınız olmaz. Tabii öğrenmeniz daha iyi olur.

Hocam sorunu hallettim şu an seçtiğim zaman kurulum geliyor install deyip ilerledikten sonra uzun kodlar çıkıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20230628_164000_5.jpg
    IMG_20230628_164000_5.jpg
    138,2 KB · Görüntüleme: 30
Hocam sorunu hallettim şu an seçtiğim zaman kurulum geliyor install deyip ilerledikten sonra uzun kodlar çıkıyor.

Biraz uğraştım ama hiçbir şekilde geçemedim farklı bir kod mu yazmam gerekiyor yes yazdıktan sonra static dhcp (default 'dhcp') yazısı çıkıyor

Hata veriyor gördüğüm kadarıyla. Büyük ihtimalle EasyBCD doğru boot edemiyor çünkü.

Grubdan deneyeceğim şu an teşekkür ederim önerin için.

Son düzenleme:
Windows diskiniz şifreli değilse rahatlıkla o E:\ kısmına ISO'yu rufusla yazdırıp boot edebilirsiniz, dualboot yapabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam Ubuntu'nun kurulum aracı otomatik dualboot yapabiliyordu.

Hata veriyor gördüğüm kadarıyla. Büyük ihtimalle EasyBCD doğru boot edemiyor çünkü.

GRUB için bir rehber var mı veya setupu bulamadım ben.

Windows diskiniz şifreli değilse rahatlıkla o e:\ kısmına ISO'yu Rufus'la yazdırıp boot edebilirsiniz, dualboot yapabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam Ubuntu'nun kurulum aracı otomatik dualboot yapabiliyordu.

Rufus'ta USB'siz diske kurulum var mı?

Geri
Yukarı