Çözüldü Edebiyat yüzünden sınıfta kalınır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ZyNeX1907

Centipat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. Ben 10. sınıfa gidiyorum. İlk dönem edebiyat ortalamam 37 idi, bu dönem de ilk sınavıma girdim, pek iyi geçmedi. Muhtemelen edebiyattan kalacağım ama size şunu sormak istiyorum: Genel ortalamam 50 üstü olursa sınıfı geçer miyim ya da ortalamam 50 üstü olsa da edebiyat yüzünden sınıfta kalır mıyım? Bunu tam bilmiyorum. Eğer edebiyat yüzünden kalıyorsam kaldım büyük ihtimal.

Çözüm
Genel not ortalamanız 50'nin üzerindeyse ve dersten kalırsanız sorumlu olarak geçersiniz. Edebiyat dersinin sorumluluk sınavından geçmeden okuldan mezun olamazsınız.
Bu bilgiye ekstra olarak genel not ortalaması basit aritmetik ortalama hesabıyla alınır. Örneğin ders için iki dönem notunu toplar ikiye bölersin, karne notu için de 2 dönemin ortalamasını toplar ve ikiye bölersin. Derste istisnai bir durum var ki o da ilk dönem ortalamasına bakılmaksızın ikinci dönem ortalamanız 70 ve üzerinde olursa doğrudan dersten geçersiniz.

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma

MADDE 56- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,

Bir de genel not ortalaması 50 ve üzerindeyse zayıf sayısının da bir önemi olmuyor kalma ve geçme için. Sadece dönemlik belge alınamıyor, yıl sonuna göre Edebiyat dersinden de kalınırsa sorumlu olarak geçilir ve sorumlu kalınan dersten bir sefer 50 puan alınması beklenir öğrenciden sınavda. Alınamaması durumunda da mezuniyette sorun oluşturur, öğrenci mezun olamaz.
Genel not ortalamanız 50'nin üzerindeyse ve dersten kalırsanız sorumlu olarak geçersiniz. Edebiyat dersinin sorumluluk sınavından geçmeden okuldan mezun olamazsınız.

Yani geçeceğim ama değil mi 11. sınıfa 11.sınıfta sorumluluk sınavını geçsem yeterli yani değil mi?

Rica ederim. :)

Mümkünse diğer sınavdan iyi bir not almaya çalışmalısınız. Öğretmenin verdiği notlarla beraber kolaylıkla geçebilirsiniz. Mezun olduğunuzda alacağınız diploma notu önemli. Sorumluluk sınavı, son seçenek olmalı.

Evet, çalışacağım hem de bayağı çalışacağım. Sorumluluğa kalmak istemiyorum. Tek korkum edebiyat yüzünden sınıfta kalıyorum sanmamdı.

Bu bilgiye ekstra olarak genel not ortalaması basit aritmetik ortalama hesabıyla alınır. Örneğin ders için iki dönem notunu toplar ikiye bölersin, karne notu için de 2 dönemin ortalamasını toplar ve ikiye bölersin. Derste istisnai bir durum var ki o da ilk dönem ortalamasına bakılmaksızın ikinci dönem ortalamanız 70 ve üzerinde olursa doğrudan dersten geçersiniz.

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma

MADDE 56- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,

Bir de genel not ortalaması 50 ve üzerindeyse zayıf sayısının da bir önemi olmuyor kalma ve geçme için. Sadece dönemlik belge alınamıyor, yıl sonuna göre Edebiyat dersinden de kalınırsa sorumlu olarak geçilir ve sorumlu kalınan dersten bir sefer 50 puan alınması beklenir öğrenciden sınavda. Alınamaması durumunda da mezuniyette sorun oluşturur, öğrenci mezun olamaz.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı