Eğitim İçin Almanya'ya Gitmeli miyim?

Hali hazırda yurtdışında çalışan ve okumuş bir abin olarak sana tavsiyem elinden gelen her şeyi yaparak gitmendir. Kazanacağın deneyimi Türkiye içinde hiç bir şekilde kazanamazsın. Gittiğinde de sakın yemektir, içmektir gibi küçük şeylere takılma. Eğitimleri nasıl, neler farklı bunlara kafa yor. Bir de insanların davranışları nasıl, birbirlerine, alt-üst ilişkilerine nasıl yaklaşıyorlar bunları gözlemle. İlerde eğitim ve iş hayatında Türkiye'den çıkmamış birinden çok daha üst seviyede olacaksın bunları yaparsan.

Merak ediyorsan bu saydıklarımı ben çoktan gözlemledim. Öyle çok zor bir iş değil, sadece antenlerini açık tut yeter.

Bende 11. sınıfım. Almanya ya yerleşeceğim, orada 1 yıl dil kursu, sonrasında 12. sınıfı okuyup üniversiteye başlayacağım. Böyle bir fırsat eline zor geçer, kesinlikle gitmelisin. Ben artık orada kalacağım, zaten babamın Alman vatandaşlığı var, sıkıntı çekmezsin. İlk gittiğinde biraz dil yönünden alışmak zor olabilir, ama neredeyse orada herkes İngilizce biliyor.( Türkler hariç, bazıları Almanya da yaşayıp Almanca bilmiyorlar.) Hangi eyalet? Şimdiden bol şanslar.

Daha belli değil gidip gitmeyeceğim. Şu anda sadece başvuru yapmamız gerekiyor. Sonra sınava gireceğim. Sınavda da çok zorlanmam büyük ihtimalle.
Üniversitede de Fizik Bölümü okumak istiyordum. Daha sonra yüksek lisans eğitimi veya daha üst eğitimleri alıp akademisyen olarak çalışmak istiyordum. Ama demin ülkemizde bu bölümlere önem verilmediğini hatta bölümlerin kapatıldığını bu yüzden de akademisyen olarak çalışmak için kadroyu beklemenin çok zaman alacağını anladım. Bu durumda yurt dışındaki bir üniversitede çalışma imkanı bulabilirim. Oraya gidersem de şansım epeyce artar. Bakalım inşallah oraya gidip, eğitimi alırım.

@gdeniz123 ben Türkiye'de Fizik eğitimi alıp Almanya'da yüksek lisans yaptım.Kesinlikle tavsiye ederim.Akademisyen olmak kolay değil orada onu en başta belirteyim. Dil sınavı zor olmaz zaten merak etme. Yeme-içme gibi şeylere de takılma sakın.

Kafana takılan şeyler basit şeyler. Almanya' da çok fazla Türk var. Oranın geleneklerine alışırsın sonuçta gittiğin yere uyum sağlamak çok uzun sürmez . Bir kez daha böyle bir fırsat önüne gelmeyebilir. Bence dert etme böyle şeyleri gidince 5-10 güne alışırsın. Her gittiğin yeni yerde böyle olur.

Almanya Programına katılmadım ama NCA'nın yaptığı Amerika-Kanada-Fransa-İtalya-Çin vb. ülkelere düzenlemiş olduğu programlar var. Ben Amerika veya Fransa programına kayıt olmayı düşünüyordum. Lakin sınavlar İstanbul'da olabiliyormuş. Bursa'da birinci dönem varmış sınav ama ikinci dönem yapmayacaklarmış burada sınav. İleride 10. sınıfta girmeyi düşünüyorum ilk dönem. İstersek dönem dönemde kalabilirmişiz. Ya da liseye orada devam ettirebilirmişiz. Ona göre bakacağım. Almanya'ya gidemedim malesef. Sınava giremedim. Ama Amerika'ya gitmeye kararlandım. Hem ileride üniversiteyi okuyabilirim belki orada. Yorumlarınız için teşekkürler.

Kesinlikle gidin bence. Türkiyede eğitimin ben düşük seviyede olduğunu düşünüyorum. Hem kendinizi geliştirisiniz hemde Avrupa görmüş olursunuz. Orada ilk başlarda sıkıntı çekebilirsiniz. Herkes çekiyor. Burası ile Almanya arasında kültür çok farklı. Ama alışacağınızı düşünüyorum. Böyle fırsatlar ömrünüzde bir gelir. Kesinlikle gidin diyorum :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı