Egzoz fanların soğutmaya etkisi nedir?

Nightmaree0

Hectopat
Arkadaşlar işlemci %30-50 civarlarında çalışırken en fazla 70 dereceyi görüyor, ama zorlandığı zaman 90 dereceyi falan görüyor. İşlemci i5 4690K, stock soğutucu. Bir de bir test yaptık güç planından işlemci kullanımını %100'den %97'ye çekiyoruz sonra stres testine soktuğumuzda 80 derece 85 derece falan görüyor.

Geri %100 yaptığımız zaman stres testine sokuyoruz 90-95 derece falan oluyor. Termal macun değiştik, kasa temizliği yaptık kasa temiz durumda. Fanlara baktık biri 1000 RPM, diğeri 1500 RPM'de çalışıyor. Yetersiz olabilir mi?

Kasanın önde bir fanı havayı içeri alıyor arkadan egzoz fan havayı dışarı atıyor. Kasanın üst kısmında 2 tane yer var. Yeni 2 tane fan alıp oraya taksak, havayı dışarı verecek şekilde, yararı olur mu? Diğer videolara bakıyorum, adam stock soğutucu ile tam yükte 55-60 derece. Bizim işlemci 90 derece. Kasa hava sirkülasyonunda bir problem mi var? Bu kadar etkiler mi sizce? Neredeyse ay oldu halen çözemedik şu ısınmayı. :)

Spoilerdaki videodaki videonun sahibi Türk. Kendisine sorduk stok soğutucu kullanıyor. %100 kullanırken 60 derece falan geziyor. Videodaki K olmayan versiyon ama çok fark edeceğini zannetmiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Halihazırda egzoz fanı varken bu kadar büyük farklar olusmaz. Evet daha fazla egzoz fanı takılırsa sıcaklık birkaç derece daha düşer ancak 30 derecelik bir fark oluşacağını sanmıyorum. Siz bence anakartın islemciye verdigi voltajı bir kontrol edin

Kasanın kapağını açın, eğer ısı düşerse sirkülasyonda sorun var demektir.

Kasanın kapağını açtığınızda ısı yükselirse, yeni bir işlemci soğutucu almakta fayda var.

Bu arada soğutucuyu tam oturttuğunuza emin misiniz? OC yapılmadığı sürece stok fanın yeterli olması lazım.

Stok soğutucuyu değiştirmek ilk yapacağınız iş olsun. Kasa içinde düzgün sirkülasyon oluşturmak için içeri soğuk hava alan fan yapılandırması basit kasalarda daha çok olmalı. Ancak sizin durumunuzda işlemci soğutucusunu upgrade etmek diğer fan yapılandırmasından daha önce gelecektir.

Edit: Egzoz fanların soğutmada oldukça büyük etkisi vardır. Havayı sürekli olarak içeri basmak isteyen fanlar içeride bulunan pozitif basıncın başka bir fan tarafından çekilemediği durumlarda özellikle de zamanla ısıl değerlerde artış olacaktır. Bu yüzden ne kadar soğuk havayı kasanın içine taşıyan oranda fan var ise yine benzer oranda egzoz fanı yardımıyla ısınan hava çabucak kasa dışına aktarılır ve optimum sirkülasyon sağlanır.

Son düzenleme:
Montajı doğru yaptığınıza eminsiniz değil mi? Ayrıca kasanın önünde 1 fan olması bence yetersiz. Genelde 2 ön 1 arka, 2 ön 1 üst ve arka, 3 ön 1 arka gibi kullanılması daha mantıklı. Kasanın hava girişi yetersiz gibi geliyor.

Anakartın işlemciye verdiği voltajı bir kontrol edin.
Nasıl kontrol edebiliriz? İdeal değerler ne olmalı?
Kasanın kapağını açın, eğer ısı düşerse sirkülasyonda sorun var demektir.
Kasanın kapağını açtığınızda ısı yükselirse, yeni bir işlemci soğutucu almakta fayda var.
Bu arada soğutucuyu tam oturttuğunuza emin misiniz? OC yapılmadığı sürece stok fanın yeterli olması lazım.
Kasanın kapağı açık iken de pek bir fark olmuyor.
Soğutucuyu bir keresinde tam oturtamamıştık boşta dahi 90 dereceyi görüyordu, sonrasında düzgün taktık boşta 40-50 derece oldu.
Stok soğutucuyu değiştirmek ilk yapacağınız iş olsun. Kasa içinde düzgün sirkülasyon oluşturmak için içeri soğuk hava alan fan yapılandırması basit kasalarda daha çok olmalı. Ancak sizin durumunuzda işlemci soğutucusunu upgrade etmek diğer fan yapılandırmasından daha önce gelecektir.
Anlıyorum ancak videoda nasıl stok soğutucu ile 55-60 oluyor? Soğutucu işlevini yitiriyor mu belirli bir zaman sonra?
Montajı doğru yaptığınıza eminsiniz değil mi? Ayrıca kasanın önünde 1 fan olması bence yetersiz. Genelde 2 ön 1 arka, 2 ön 1 üst ve arka, 3 ön 1 arka gibi kullanılması daha mantıklı. Kasanın hava girişi yetersiz gibi geliyor.
Evet çünkü bilgisayarcıya dahi götürdük bu sorunu çözemeyince. Onun da yanlış yaptığını sanmıyorum. Önceden boşta 90 dereceydi sonra oturtunca 45-50 lere düştü.
Kasa bu.

Son düzenleme:
Nasıl kontrol edebiliriz? İdeal değerler ne olmalı?

Kasanın kapağı açık iken de pek bir fark olmuyor.
Soğutucuyu bir keresinde tam oturtamamıştık boşta dahi 90 dereceyi görüyordu, sonrasında düzgün taktık boşta 40-50 derece oldu.

Anlıyorum ancak videoda nasıl stok soğutucu ile 55-60 oluyor? Soğutucu işlevini yitiriyor mu belirli bir zaman sonra?

işlemci ve soğutucu aynıdır belki ama anakartların modelleri farklıysa otomatik ayarda verdigi voltajlar aynı olmayabilir. Fazla voltajla çalışan islemci daha fazla ısınır. Kullandığınız islemci ve anakartın modeline göre araştırın, bios menüsünden degerleri kontrol edin ve olması gereken degerle karşılaştırın. Büyük ihtimalle bu kadar fark olmasının sebebi budur

Kullandığınız işlemci ve anakartın modeline göre araştırın, BIOS menüsünden değerleri kontrol edin ve olması gereken değerle karşılaştırın.
Anladım anakart Z97M-D3H. Sitesinde falan yazar sanırım biraz araştıracağım.
IMG_20200502_180831.jpg
unknown.png

Voltajlar normal sanırım. @Etzel_13

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı