Ehliyet alma süreçleri nasıl işler?

Makaleler
1
Arkadaşlar selamlar, 21 yaşındayım ve ehliyet almaya karar verdim. Numaralandırarak sorularımı yazacağım bu numaralara göre cevap verin lütfen,

1- Yakın zamanda almış olan var ise, toplam ne kadar para çıktı cebinizden? Ortalama ne kadar tutuyor?
2- Kaç tane sınav var? Bu sınavlardan hangileri çok kolay oluyor ? Arkadaşlarım bir şeyler bahsetti ama pek anlamadım.
3- Sürücü kursuna ne zaman gidip ne zaman gitmemem gerekir? Bu arada araba kullanmayı bildiğimi belirteyim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar selamlar, 21 yaşındayım ve ehliyet almaya karar verdim. Numaralandırarak sorularımı yazacağım bu numaralara göre cevap verin lütfen,

1- yakın zamanda almış olan var ise, toplam ne kadar para çıktı cebinizden? Ortalama ne kadar tutuyor?
2- kaç tane sınav var? Bu sınavlardan hangileri çok kolay oluyor? Arkadaşlarım bir şeyler bahsetti ama pek anlamadım.
3- sürücü kursuna ne zaman gidip ne zaman gitmemem gerekir? Bu arada araba kullanmayı bildiğimi belirteyim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2 3'u bilmiyorum ama 3 bin 4 bin lazım. Abim almıştı yakın zamanda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kursu ucuza hallederseniz 2500 TL'ye gelir, ucuza halledemezseniz 3000 TL'yi gözden çıkartın.

Bir yazılı (artık okullarda PC üstünden), bir de direksiyon sınavı var ikisi de basit (işi bilene).

Ben yazıldığım kursun yerini direksiyon sınavıma bir gün kala öğrenmiştim. Bu size bağlı gidin görüşün onlar size ders için zaten bilgi verirler.

1- Cebinizden yaklaşık sınava kayıt paralarıyla birlikte 2.100 TL para çıkar (Sürücü kursuna göre değişiklik gösterebilir)

2- 2 tane sınav oluyorsunuz. Birisi yazılı olarak diğeri uygulamalı olarak. Uygulamalı sınava girebilmeniz için yazılı sınavdan geçmeniz gerek. (Yazılı sınav çok kolaydır rahatlıkla yaparsınız)

3- Genellikle ders saatlerini sürücü kursu belirler ama sınıf üzerinden işleyeceğiniz dersler için hafta içi her gün sürücü kursuna gidiyorsunuz.

2021 Aralık'ta aşağı yukarı 3.500 TL masraf çıktı bana, gideceğiniz kurs ücreti ve harç falan derken bu sene 4.000 TL'ye kadar yolu var.

2 sınav var; İlk önce elektronik sınava giriyorsun bundan sonra ise direksiyon sınavına giriyorsun.
E-sınav adresini, sürücü kursu verir size.

Sürücü kursunda ilk olarak teorik dersleri alıyorsunuz; Arabanın parçaları, trafik, ilk yardım gibi dersler oluyor bunlarda.
E-sınav'ı geçtiyseniz sürücü kursunuz direksiyon derslerini başlatıyor. Toplam kaç ders var bilmiyorum ama ben 7-8 tane direksiyon dersi almıştım.

Bunun haricinde sınav ücretlerini sürücü kursuna veriyorsunuz, onlar işlemleri hallediyorlar.
Sınava girmeden önce sınav giriş belgenizi sürücü kursundan alıyorsunuz.
Direksiyon dersini aldığınız sürüş rotası, sınavda süreceğiniz rota oluyor.

Direksiyon sınavından da geçtiğinizi farz edelim sonrasında sürücü kursundan belge alıyorsunuz ve o belgelerle nüfus müdürlüğüne gidip ehliyet başvurus yapıyorsunuz, elbette randevu ve harcı yatırmayı unutmayın.
Bu belgeler dışında MEB size sertifika veriyor, bu sertifika ile araç kullanamıyorsunuz. Böyle bir yanlış bilgi var ortada.
Araç kullanmak için olan geçici belgeyi ehliyet çıkartma işleminden sonra veriyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı