Ek tercih yapılmalı mı?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Sıralamam pek çok üniversitenin işletme iktisatına yetiyordu fakat hiçbiri içime sinmedi. 11 tercih yaptım ve hiçbiri gelmedi. Tercih yaparken de bunlar gelirse gelsin gelmezse de bir sene daha çalışayım dedim. Normalde bir kere daha sınava girmek istiyorum fakat ders çalışmak zor geliyor ve bu yıl herkes bir yere yerleşti. Tercihler açıklandığında bile insanlar iki yıllık kazandık sen bir yer kazanamadın mı diye aradı ve bu da benim biraz moralimi bozdu. Boş kontenjan olur mu bilmem fakat sdü İngilizce işletme açılırsa yazsam mı?

Olayın kazanmakla alakası yok önce onun farkına var hocam. 15 Bin sıralamadaki birisi istediği yer tutmuyor diye mezuna kalabilir, ona diyemeyiz X kişisi 2 yıllık kazanmış, sen onu bile mi kazanamadın diye. Kendin de diyorsun iktisata yetiyordu fakat içime sinmedi diye. Önemli olan senin içine sinmesi. İçine sinmiyorsa millet ne der diye düşünmekten vazgeçip kendi isteklerin doğrultusunda hareket et. Ya ek tercihlerden içine sinen bir bölüm bulursun ya da bir sene daha çalışırsın. Zaten çok da çalışmaya gerek duyacağını sanmıyorum hedefin çok da yüksek değil sanırsam.

Türkiye'de iyi bir üniversitede İİBF okumuyorsan %90 işsiz kalacaksın. Bunu göz önünde bulundurmak lazım. Türkiye'nin yarısı İİBF mezunu, İktisat, Maliye, İşletme mezunundan geçilmiyor etraf. Bir farkının olması için de iyi bir üniversite şart diye düşünüyorum İİBF için.

Çevrende bilip bilmeden konuşanlar da illaki olacaktır. Benim kız kazandı, sen nasıl kazanamadın yahu benim kız bile kazandıysa senin kazanman gerekirdi şeklinde bilip bilmeden konuşanlar da olacaktır ama bunu diyen teyze ya da amcanın kızı muhtemelen merkezde bile üniversite kazanamamış, ilçeye gitmek zorunda olan birisidir :D

Demek istediğim kalbinin sesini dinle ve ona göre hareket et. Boş kontenjanı muhtemelen olmayacaktır da olmaması daha iyi olur. Dört sene okuduktan sonra muhtemelen işsiz kalacaksın. Dört sene okuyup işsiz kalmaktansa düzgün ve sağlam bir bölüm için uğraşmanı tavsiye ediyorum.

Geri
Yukarı