Ekran bir süre sonra takılmaya başlıyor

S4lihh

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, son 1 haftadır bilgisayarımda 4-5 saat çalıştıktan sonra 3-4 saniyelik ekranda sürekli takılmalar olmaya başlıyordu. Format attım, ekran kartı, BIOS ve chipset sürücüsünü güncelledim fakat takılmalar devam etti. Hatta önceden bilgisayar biraz çalıştıktan sonra bu sorun başlarken bugün bilgisayarı açar açmaz takılmalar başladı. Dün kasayı biraz temizledim, ekran kartı ve ekran girişlerini temizledim, işlemcinin termal macununu yeniledim fakat sorun hala devam ediyor.

Not: Ekran takılınca arkada video vs. izlerken ekran donuk şekilde video oynatılmaya devam ediyor, yani bilgisayar tamamen donmuyor sace görüntü donuyor, videonun sesi gelmeye devam ediyor. Ayrıca ekran donunca çok hafif bir görüntü bozukluğu da oluyor.

Donarken üstte de böyle bir şey çıkıyor.

Sistemim;
Ekran kartı: Gigabyte GeForce GTX 1660 Super OC 6 GB GDDR6 192 bit ekran kartı.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 MPK 3.6GHz 35MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci.
Anakart: Gigabyte B550M S2H 5000MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX anakart.
RAM: G.Skill 8 GB Ripjaws V siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
HDD: Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM 3.5 SATA 3.0 hard disk.
SSD: Kioxia Exceria 500GB NVMe M.2 SSD (1700 MB okuma / 1600 MB yazma)
PSU: Corsair CV550 550W 80+ Bronze 120mm fanlı PSU.

Dosya Ekleri

• 6hlqzoi.jpeg
    6hlqzoi.jpeg
    111,9 KB · Görüntüleme: 31
  • dRbfCYa.png
    dRbfCYa.png
    407,4 KB · Görüntüleme: 34
  • Q4mKkv3.jpeg
    Q4mKkv3.jpeg
    70 KB · Görüntüleme: 57
Kasanın temizliği aşamasında bileşenleri doğru taktığınıza eminseniz ve farklı bir monitörde de deneyip aynı sorunla karşılaşıyorsanız sorun ekran kartında gibi görünüyor. Not: evde ikinci bir monitör yoksa televizyon da olabilir.

Kasanın temizliği aşamasında bileşenleri doğru taktığınıza eminseniz ve farklı bir monitörde de deneyip aynı sorunla karşılaşıyorsanız sorun ekran kartında gibi görünüyor. Not: Evde ikinci bir monitör yoksa televizyon da olabilir.

Garip bir şekilde monitörü 144Hz'den 60Hz'e düşürünce donma sorunu kalktı gibi, tekrar 144Hz alınca bir süre sonra donmaya başlıyor. Neyde olabilir sizce sorun?

Not: Televizyona takıp deneyecektim fakat televizyonda maksimum 60Hz ayarı olduğu için kesin bir sonuç alamam diye denemedim.

Geri
Yukarı