Ekran kartı 2 farklı sıcaklık gösteriyor

Texrtwind

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. MSI RX 5500 XT 8 GB Gaming X ekran kartı kullanıyorum. Daha geçen gün PUBG ve The Forest yükledim ve oynamaya başladım. Fakat PUBG Ultra ayarlarda kart da fazla zorlanmasın diye Max 70FPS aldım fakat GPU junction temperature 85 dereceleri buldu. Bir de GPU current temperature var. O da Ultra ayarlarda 70-80 gidip geliyor genelde 72 falan. The Forest'da diyor ki PUBG ısıtır da ben ısıtamaz mıyım? Geçiyorum High grafiklere PUBG ile aynı sıcaklığa geliyor. Junction 83-86 current 70-75. Daha da garibi kasam Dark vision ve önü cam olduğu için çıkarıyorum oyun oynarken hatta yan camı açtığm bile oldu cam kapalıyken hiç ölçüm yapmadım. Normaldir belki bilemem aklıma takılıyor sorayım dedim. Bir de şu an boşta sıcaklık current ve junction 38 derece genelde 42 falan olur çünkü şu an fanlar 820 RPM ondandır. Yorumlarınızı bekliyorum: )

Not: MSI Dragon Center SDK başlatılması bekleniyor hatası veriyor. Valorant falan yüklü değil. Sadece tahminim PUBG ve The Forest yükledikten sonra bu sorun tekrar çıktı. Çözümü nedir bilen varsa onu da yazabilirse aydınlanmış oluruz. Cooler Boost çalıştıramıyorum o yüzden çünkü. Işıklarım da kapalı kalmıştı :p.

Bende Sapphire Pulse RX5500XT'var, yabancı forumlarda okuduklarıma güvenerek sadece GPU sıcaklığını (current tmp) dikkate alıyorum. Benim kartım oyunlarda 65-66 civarı geziniyor, Radeon Software'deki performans sekmesinden ayarlama bölümüne girip düşük voltaj modunu kullanmanızı öneririm.

Junction temperature kartın en sıcak bölgesi oluyor. 80 olmasında sorun yok çok daha yüksek sıcaklıklara dayanabiliyor.

Diğeri ise sizin bakmanız gereken değer. 75-76 dereceye kadar sorun yok ama 80'e ulaşırsa fan devrini artırmayı deneyebilirsiniz.

Birisi bağlantı yeri sıcaklığı diğeri kartın kendi sıcaklığı. Ekran kartı sıcaklığının 70 üzerine çıkmasını kasanın kötülüğüne bağlıyorum. Sapphire Pulse 5500XT 8GB modeliyle kart sıcaklığı 68 üzeri kolay kolay görünmüyor. Mesela az önce 10 dakika yük verdim 63'e 79 oldu sıcaklık değerleri. Kasam Corsair 275R.

Senin "junction temperature" yani bağlantı yeri sıcaklığı 83-86 gayet normal, yalnızca kartın sıcaklığı biraz yüksek o da dediğim gibi kasadandır.

Screenshot_5.png

Son düzenleme:
Birisi bağlantı yeri sıcaklığı diğeri kartın kendi sıcaklığı. Ekran kartı sıcaklığının 70 üzerine çıkmasını kasanın kötülüğüne bağlıyorum. Sapphire Pulse 5500XT 8GB modeliyle kart sıcaklığı 68 üzeri kolay kolay görünmüyor. Mesela az önce 10 dakika yük verdim 63'e 79 oldu sıcaklık değerleri. Kasam Corsair 275R.

Senin "junction temperature" yani bağlantı yeri sıcaklığı 83-86 gayet normal, yalnızca kartın sıcaklığı biraz yüksek o da dediğim gibi kasadandır.

Eki Görüntüle 625875
Hocam kasayı full açık kullanıyorum :D kart da bir garip. Yük altında resmen fanlar yavaşlıyor. Boşta 830rpm. Bilemiyorum Dragon Center zaten açılmıyo bi açılsa.

Hocam kasayı full açık kullanıyorum :D kart da bir garip. Yük altında resmen fanlar yavaşlıyor. Boşta 830rpm. Bilemiyorum Dragon Center zaten açılmıyo bi açılsa.

Kartın modeliyle alakalı gibi Dragon Center'ı silip baştan kursaydı. Boşta fanların dönmemesi lazım. Kasa açık halde yüksek bayağı.

Yeni konular

Geri
Yukarı