Ekran Kartı Alırken Uzun Vadeli mi Yoksa Kısa Vadeli mi Seçim Yapılmalı?

Kapitan

Hectopat
Daha fazla  
(1080P/144Hz) Ekran kartı için bu soruyu soruyorum. Uzun vadeli (4 Yıl gibi bir süre) kullanım mı yoksa 2 yılda bir ekran kartını yenilemek mi?

(1080P/144Hz için) Uzun vadeli olarak gördüğüm ekran kartı: RTX 2080 (belki RTX 2070)
(1080P/144Hz için) 2 Yıllık olarak gördüğüm ekran kartları: RTX 2060 veya GTX 1660Ti

Önerilerinizi bekliyorum, iyi akşamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aktif ve güzel bir getirisi olan bir işiniz yoksa uzun vadeli almak daha mantıklı. Onun dışında 2-3 sene de bir ekran kartı değiştirilmesini gereksiz ve masraflı buluyorum. O kadar para veriyorsam beni 4-5 sene götürmeli diye düşünüyorum ki bunun başında da kullanım amacı ve temizlik geliyor. Eğer siz RTX 2080 alıp güzelce karta bakarsanız o da size 5-6 belki 7 sene bakacaktır.

1080p - 144Hz için 2 yılda bir yenilemeyi tercih edebilirim. RTX 2060 alıp sonraki nesil "60" ekran kartı ile yükseltme yapmayı düşünürdüm.
Aktif ve güzel bir getirisi olan bir işiniz yoksa uzun vadeli almak daha mantıklı. Onun dışında 2-3 sene de bir ekran kartı değiştirilmesini gereksiz ve masraflı buluyorum. O kadar para veriyorsam beni 4-5 sene götürmeli diye düşünüyorum ki bunun başında da kullanım amacı ve temizlik geliyor. Eğer siz RTX 2080 alıp güzelce karta bakarsanız o da size 5-6 belki 7 sene bakacaktır.
2 Yılda bir yenileme mantığı bana çok yorucu geliyor fakat böyle daha çok verim alırsın derseniz düşünebilirim.Yoksa RTX 2080 alıp yanına da Ryzen 3600X serisi ve X470 bir anakart almayı düşünüyorum uzun vade için. (3600X'i daha sonra 3800X veya 3900X'e yükseltirim.)
Oynadığım oyunlar da sadece multiplayer bu arada (Rainbow Six,PUBG ve çok nadir GTA 5)
Ortalama 4 Yıl 144Hz de yeterli gelirse bana multiplayer oyunlarda benim için yeterli olabilir (Ayarlar en düşük High-Medium şekilde)

Bence RTX 2070 sizin işinizi fazlasıyla görür. Bir GTX 970 sahibi olarak bu karttaki 4. yılım olacak nerdeyse halen daha High ayarlarda oynuyorum çoğu oyunu. AAA oyunlarda 144Hz alamıyorum elbet te ama Multiplayer oyunlarda yüksek FPS alabiliyorum. Siz RTX 2080 alırsanız belki bu dediğiniz ayarları Ray-Tracing ile birlikte kullanırsınız.

Bence RTX 2070 sizin işinizi fazlasıyla görür. Bir GTX 970 sahibi olarak bu karttaki 4. yılım olacak nerdeyse halen daha High ayarlarda oynuyorum çoğu oyunu. AAA oyunlarda 144Hz alamıyorum elbet te ama Multiplayer oyunlarda yüksek FPS alabiliyorum. Siz RTX 2080 alırsanız belki bu dediğiniz ayarları Ray-Tracing ile birlikte kullanırsınız.
Oynamak istediğin oyun türüne göre seçim yapıcaksın AAA oyunlarsa yüksek ayarlarda yetmez online oyunlarsa iki sistemde 5 yıl yine gider.
Ben de GTX 970 kullanıcısıydım bu yıla kadar beni götürdü sağolsun fakat şimdiden sonra değiştirme ihtiyacı hissetmeye başladım amacım AAA oyunlarda High-Medium Multiplayer oyunlarda da 144Hz oynamak olduğu için bu soruyu sorma ihtiyacı hissettim.
“Ek” RTX Super serisi sizce beklemeye değer mi?(O zamana kadar GTX 970 kullanabilirim sadece işlemciyi değiştirmem gerek çünkü CPU %100 sorunu git gide her oyunda gösteriyor kendini)

Tam olarak bütçenizi bilmiyorum fakat dediğim gibi, sizde 2 yılda bir değiştirmek istemiyorsanız 1080P kullanım için RTX 2070 işinizi görecektir.

Eğer diğer parçalarını da değiştireceksen; kısa vadeli işini görür. Ama uzun vadeli alıp da işlemci, anakart vs. değiştirmenin mantığı yok. Diğer parçalarını yüksetlmene göre karar ver.

Eğer diğer parçalarını da değiştireceksen; kısa vadeli işini görür. Ama uzun vadeli alıp da işlemci, anakart vs. değiştirmenin mantığı yok. Diğer parçalarını yüksetlmene göre karar ver.
İşlemcileri en azından 2 yıl kullanırım sonrasında yeni işlemci serisi ile arasında fark açılmış olursa değiştiririm diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı