Ekran Kartı Display Portundan Soketi Zorla Çekmek

fury3549

Hectopat
Evde olmadığım için konuya tam hakim değilim. Ekran kartına display kablosu takılı ve kablonun soketi kilit mekanizmalı, yani basma yerine basınca çıkıyor.
Sanırım kardeşim bilmediği için mekanizmaya basmadan spketi zorla çıkarmaya çalışmış, çıkarabilmiş mi bilmiyorum ama o tarzda zorla çıkarmayla ekran kartı soketine veya ekran kartına zarar gelir mi?
Bu işlerde paranoyak olduğum için ve eşyalarıma gözüm gibi baktığım için sormadan içim rahat etmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çekip çıkarabilecek kadar güçlü bir kardeşiniz varsa kablonun dişlerini kırıp çıkarmış olabilir. Ama güç yerine bilek kullanıp (bu ihtimal bence çok daha zor) kabloyu aşağı veya yukarı büküp dişlerin yuvasından çıkmasını sağlayıp çıkardıysa portun içini dağıtmış olabilir.
PCB'sine zarar gelebileceğini sanmıyorum.
PCB ye zarar gelmez zaten. Ancak soketin içindeki pinler hassas onlar dağılabilir.

Bahsettiğim pinler bunlar : Pinout şeması

Çekip çıkarabilecek kadar güçlü bir kardeşiniz varsa kablonun dişlerini kırıp çıkarmış olabilir. Ama güç yerine bilek kullanıp (bu ihtimal bence çok daha zor) kabloyu aşağı veya yukarı büküp dişlerin yuvasından çıkmasını sağlayıp çıkardıysa portun içini dağıtmış olabilir.

PCB ye zarar gelmez zaten. Ancak soketin içindeki pinler hassas onlar dağılabilir.

Bahsettiğim pinler bunlar : Pinout şeması
Teşekkür ederim içim rahatladı, anladığım zarar görmüşse sadece söketin zarar görmüş olmasıdır ana devrenin olduğu PCB ye ve kartın bütünlüğüne zarar gelmemiştir doğru muyum ?

Doğru anlamışsınız ancak portunuz olmayabilir. Sizin gibi ben de kendimi kötü hissettim şimdi.

"Ancak portunuz olamayabilir" bu kısımda ne dediğinizi anlamadım.
Zorla çıkarılan porta kabloyu taktığımda sıkıntısız bir şekilde görüntü geliyordu ancak ileri zamanlarda ekran kartı üzerinde bir sıkıntı olabilir mi?

Portunuz kırılmış olabilir demek istemiştim. Ama görüntüyü zaten almayı başarmışsınız. Görüntü geliyorsa ileride bir sıkıntı çıkacağını sanmam.

Yeni konular

Geri
Yukarı