Ekran kartı fanı dönmüyor

Peyderpey

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba; daha yeni baktığımda kasamın içine ekran kartı fanının dönmediğini fark ettim ve bir oyun girdim beki döner diye gene dönmedi. Sonra foruma bakmaya başladım tekrar baktım dönmeye başlamıştı ve 15 saniye sonra tekrar fan durdu. Ne yapacağım neden böyle?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kart belirli bir dereceye geldiğinde fanlar dönmeye başlar. Bu da fanların ömrünü uzatır. Kart modelin nedir bu arada?

Arkadaşlar merhaba; daha yeni baktığımda kasamın içine ekran kartı fanının dönmediğini fark ettim ve bir oyun girdim beki döner diye gene dönmedi. Sonra foruma bakmaya başladım tekrar baktım dönmeye başlamıştı ve 15 saniye sonra tekrar fan durdu. Ne yapacağım neden böyle?
Hocam ekran kartları böyle çalışıyor. Belli bir dereceye çıkmadığı sürece fanlar dönmeyecektir. Bu şekilde hem fan ömründen hem sesten tasarruf ediliyor.
Bir oyun açın veya bir FurMark testi yapın. Dönmüyorsa sıkıntı var o zaman.
Bu ayarları bazen ekran kartı sürücünüzden değiştirebiliyorsunuz yine.

Benim kart 50 dereceleri geçince dönmeye başlıyor. Bazı oyunlarda 50 dereceleri bile bulmuyor nerdeyse ve çalışma gereği duymuyor fanlar. Ağır oyunlara girince sürekli çalışacaktır muhtemelen.

Hocam ekran kartları üzerindeki sensörler sayesinde ısı arttıkça kart belli bir sınırı geçince fanlar devreye giriyor korkmanıza gerek yok yani.

O ekran kartı sorunlu sen bana gönder onu kendine yenisini al 😂
Yeni nesil ekran kartlarının neredeyse hepsi bu şekilde çalışır. Sıcaklık değeri modele göre değişmekle birlikte belli bir sıcaklığa gelince fanlar döner ve bu şekilde fanlar daha uzun ömürlü olur. Her şey normal yani kullanmaya devam 😃

Geri
Yukarı