Ekran Kartı nasıl temizlenir?

bxtbx

Kilopat
Dostlar kasa aynalı olduğu için ekran kartının üstünün toz ile kaplandığını gördüm. Ekran kartını çıkartmadan bilgisayar kapalıyken ekran kartının üstünü yumuşak diş fırçasıyla temizleyebilir miyim? Çıkarıp yap demeyin, bu işlerde baya acemiyim. Hiç ekran kartı çıkarıp takmışlığım yok.

Ekran kartını tamamen çıkarmadan , iyi bir temizlik sağlayamassınız. Kartın giriş kısmında da tozlar birikiyor ve çıkarıp oralarıda silmeniz lazım. Acemi olun ya da olmayın, ekran kartını yerinden çıkarıp takmak basit bir olay. Ram takıp çıkarmakla aynı şey, biri daha büyük biri daha küçük fark yok. Onun dışında iyi bir resim fırçasıyla temizleyebilirsiniz, saç kurutma makinasıyla da tozları atabilirsiniz soğuk çalışacak şekilde.

Dostlar kasa aynalı olduğu için ekran kartının üstünün toz ile kaplandığını gördüm. Ekran kartını çıkartmadan bilgisayar kapalıyken ekran kartının üstünü yumuşak diş fırçasıyla temizleyebilir miyim? Çıkarıp yap demeyin, bu işlerde bayağı acemiyim. Hiç ekran kartı çıkarıp takmışlığım yok.

En mantıklısı şöyle oluyor, yumuşak bir sulu boya fırçası al büyük numaralı ve geniş olsun. Saç kurutma makinesini soğuk ayara getirip çok yaklaştırmadan tutarken fırça ile üzerinden geç tertemiz oluyor.

Kartın sıcaklık ve performansında gözle görülür bir sıkıntı yoksa, boşuna kendinizi yormayın. Ben 5 sene boyunca kasanın içini bile açmadan kullandım, hala serin ve iyi çalışıyordu sistem. Çalışan mekanizmayı kurcalamanın gereği yok. Sonra kaş yapayım derken göz çıkartan arkadaşlar konu açıyor :)

Kartın sıcaklık ve performansında gözle görülür bir sıkıntı yoksa, boşuna kendinizi yormayın. Ben 5 sene boyunca kasanın içini bile açmadan kullandım, hala serin ve iyi çalışıyordu sistem. Çalışan mekanizmayı kurcalamanın gereği yok. Sonra kaş yapayım derken göz çıkartan arkadaşlar konu açıyor :)

Bu konuya katılıyorum hocam, lakin şöyle bir şey var. Ben çok takıntılıyım mesela 6 ayda bir açar ekran kartı işlemci RAM'leri dağıtır kasa fanları ile beraber baştan aşağı temizlerim.

Bu konuya katılıyorum hocam, lakin şöyle bir şey var. Ben çok takıntılıyım mesela 6 ayda bir açar ekran kartı işlemci RAM'leri dağıtır kasa fanları ile beraber baştan aşağı temizlerim.
Yani takıntılı biriyseniz bişey diyemeyiz sonuçta ama hem külfetli bir iş, hemde gereği yok. Ama tercih meselesi tabii. :)

Geri
Yukarı