Ekran kartı olarak Amd/(Ati) mi? - Nvdia mı / İşlemci olarak Amd mi? - İntel mi? Kullanılmalı?

Atanur

Hectopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar,

Technopat sosyalde hep rasladığımız
Ekran kartı olarak; AMD mi NVDİA mi ?
İşlemci olarak; AMD mi İNTEL mi ?
Konusuna bir el atalım bence...

Çoğu kişi sistem toplarken bütçeyü az tutup en iyi sistemi toplamak istiyor,
Bazı kişilerde ben paramı vermişken en iyisine aliyim diyip bütçeyi arttırıyor.
Ama bunda AMD mi NVDİA mı tercih etmeleri gerektiğine karar veremiyor ve forumlara danışıyor.

Bence;

İşlemciler için düşüncem;

AMD İşlemciler;
Düşük fiyat ve fiyatına göre yüksek performansla çoğu kişinin almak istediği işlemcilerdir.
Ama Yüksek güç tüketimiyle, Isınma sorunlarıyla kullanıcıları zamanla pişman ettiklerini gözlemledim...

AMD işlemcilerinin kullanım alanı;
Oyun performansı açısından başarılıdır.
Ama yüksek performans gerektirdiğinde saf performansdan yakınılan bir durumu vardır.

(Bu yüzden Render gibi yüklü işlemler yapanlar AMD yerine INTEL işlemci tercih ediyor.)

INTEL İşlemciler ise;

AMD ye göre daha (optimizemi desem daha stabil mi desem bilemedim) çalışmalarıyla, AMD ye göre daha yeni teknolojili olmasıyla ( yeni mimari v.b) ve çok düşük güç tüketimiyle AMD yi geride bıraktığını söyleyebiliriz.
Ama yüksek fiyatlarla parayı vermişken en iyisini aliyim diyen kullanıcıların kullandığı işlemci olmuştur.

INTEL işlemcilerinin kullanım alanı;
Gerek oyun gerek yüksek performans altında doğru şekilde çalıştıklarından dolayı her alanda tercih edilebilir...

Tabi işlemciyi ve ekran kartı seçerken ne için kullanıcağım, Bütçem ne diye sorular sorup kendinize bir lansman ve o lansmanın size uygun olan ürününü seçin :)

Ekran kartları için düşüncem;
AMD ekran kartları;
Yüksek performansı ve düşük fiyatıyla en çok tercih edilen ekran kartlarıdır.
Ama yüksek güç tüketimi ile ve NVDIA ya göre daha az optimizasyon ile genede kullanılan ve sevilen ekran kartlarıdır.

Oyun performansı olarak kesinlikle fiyatına göre yüksek değerlerde rahat oyun oynatan ekran kartlarıdır.

NVDIA ekran kartları;
Yüksek performans, çok düşük güç tüketimi ve çok başarılı bir optimizasyonla parasının hakkını veren ekran kartlarıdır.
Ama fiyatı olarak cebi delen bir marka haline gelmiştir.

Oyun performansı olarak çok başarılı (optimizasyon) ve yüksek değerlerde rahat oyun deneyimi veren ekran kartlarıdır. bunun yanında render işlemler için başarılı kısacası fiyatının hakkını veren gpu lar üretir.

Tabi işlemciyi ve ekran kartı seçerken ne için kullanıcağım, Bütçem ne diye sorular sorup kendinize bir lansman ve o lansmanın size uygun olan ürününü seçin :)

Benim görüşlerim bu kadar.
Bu makale sayesinde bu konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum.
Sizlerde bu konu hakkında görüşlerinizi bildirseniz sevinirim.
Bir hatam veya kusurum kusura bakmayın.

Ama yüksek güç tüketimi ile
Selamlar.
Şu cümle hariç diğerlerine katılıyorum. Örneğin R9 280. Tdp 'si 250w fakat en az 500w güç kaynağında kullanılmak zorunda. GTX 760 170w tdp 'ye sahip fakat oda en az 500w güç kaynağında kullanılmak zorunda. Yani aradaki 60-70 lira belki bazılarına kar sağlamaz ama ikisi de aynı güç kaynağında çalışıyor. Hem de R9 280 daha performanslı. R9 280x, GTX 770 'den daha fazla güç tüketiyor ama ikisede 600w güç kaynağında çalışıyor.

Selamlar.
Şu cümle hariç diğerlerine katılıyorum. Örneğin R9 280. Tdp 'si 250w fakat en az 500w güç kaynağında kullanılmak zorunda. GTX 760 170w tdp 'ye sahip fakat oda en az 500w güç kaynağında kullanılmak zorunda. Yani aradaki 60-70 lira belki bazılarına kar sağlamaz ama ikisi de aynı güç kaynağında çalışıyor. Hem de R9 280 daha performanslı. R9 280x, GTX 770 'den daha fazla güç tüketiyor ama ikisede 600w güç kaynağında çalışıyor.
Selam, Ben zaten genel olarak değerlendirdim, tek tek model değerlendirmesine girsek iş büyür.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı