Ekran kartı Soğutması İçin Ekstra Önlemler

zagzirus

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, VRAM'leri daha fazla soğutmak için neler yapabilirim?
Kasam İki kapak açık, tek kart kazım yapmakta. Sıcaklıklarım abartı değil ama 80 derece altını görmek istiyorum. Şu an 84-88 arasında VRAM. Çekirdek 42 derecede yük altında. Ekstra fan taksam nereye takmalıyım? Biraz denedim ama bir faydasını göremedim. Daha da sıcaklık arttı, sanırım sıcak havayı içeri üfledik. Deneyen, tecrübe eden varsa çok sevinirim, saygılar.

VRAM sıcaklıkları zaten GPU çekirdeğinden daha yüksek olur, yük altında o sıcaklıklar normal.

Geçen aşağıdaki gibi bir ürüne denk gelmiştim. Ekran kartının altında herhangi bir slota takmadan kasa arkası slottan montajı yapılabilen bir ürün. 2 adet 120mm fannı kasaya ve birbirine sabitleyerek hava beslemesi sağlıyor.

1643577265372.png

1643577348587.png

Kasanın kapaklarını açık bırakmak yerine kapatıp önden gelen temiz havayı arka üstten egzoz olarak tahliye ederseniz hava sirkülasyonu yaratmış olursunuz.

not: ısınan hava yükselir.

Kart yeni ise bazı modellerde gelen termal pad kötü olabiliyordu. 3090 serisinde de bu yaygın kartı alır almaz mining için termal pad değişimi yapan çoktu bir aralar.

Aslında kasam fan koymaya çok müsait, Psu yerde yani zeminde duruyor onun üzerine montaj dahi yapmadan koyabiliyorum. Fakat garip olan fan koymama rağmen sıcaklığın düşmemesi ve aksine artması. Bende şöyle bir mantık getirdim; ısınan sıcak hava ısı borularından dışarı yayılıyor ben fan taktığım bu sıcak havayı tekrar içine göndermiş oluyorum ve sıcaklık daha da artıyor. Kesin değil ama mantığım bu yönde. Fan devrini biraz artırdığımda çok güzel sıcaklıklar düşüyor. Fakat %70 in üzeride ses başlıyor artık rahatsız etmeye.
Kasanın kapaklarını açık bırakmak yerine kapatıp önden gelen temiz havayı arka üstten egzoz olarak tahliye ederseniz hava sirkülasyonu yaratmış olursunuz.

not: ısınan hava yükselir.
Hocam onuda denemedim fakat sıcaklıklar artıyor. Kasa kapağı açıkken daha iyi soğutma yapıyor.
Kart yeni ise bazı modellerde gelen termal pad kötü olabiliyordu. 3090 serisinde de bu yaygın kartı alır almaz mining için termal pad değişimi yapan çoktu bir aralar.
Termal padler piyasanın en iyisi diye biliyorum. Kullandığım marka model Rog Strix 3080. Yukarda egzoz fan var ama çok yavaş dönüyor onu yenilemeyi düşünüyorum. Üflemek yerine sıcak havayı tahliye etmek sanırım daha mantıklı?

Sıcak havanın düzgün tahliye edilmesi lazım evet. Sistemin genel sıcaklığı düşsün istiyorsan HAF kasa alınabilir 20-23cm fan koymuşlar kasanın 3 yerine. Hem ekran kartına hem de sisteme faydası olur ama gerek yok fan devrini artırınca bile sıcaklık düşüyorsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı