Ekran kartı sürücüsünde "Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)" hatası

Kriegeral

Centipat
Daha fazla  
Aygıt donanım kimliği:
PCI\VEN_1002&DEV_6660&SUBSYS_832B103C&REV_83

Merhabalar. Uzun süredir ekran kartı sürücümden (AMD Radeon R5 M330) başlıktaki gibi bir hata alıyorum. Öncelikle bu sorun ben cihazıma format attıktan sonra başladı. (Windows 7 Ultimate x64 Service Pack 1 kullanıyorum.) Aygıtı kaldırıp geri yükledim olmadı. DDU ile sürücüyü kökten silip geri yükledim yine olmadı. Aygıt Yöneticisi'nden sürcüyü güncelleştir'i seçtim yine olmadı. Windows Update de çözüm bulamadı. Bu hata yüzünden oyun oynayamıyorum. Ayrıca oyunlarda da değişik hatalar veriyor. Örneğin Postal 2'ye girmeye çalıştığımda:

"An error has occurred. If you continually get the same error, try loading a different save file, submit a bug report, and/or check the Support Forums for assistance.

POSTAL 2 Build Apr 19 2023 10:42:53

CPU: GenuineIntel PentiumPro-class processor @ 2304 MHz with 4012MB RAM
Video: No Video
Level: Startup.fuk - Untitled

Please enable Direct3D acceleration. You can do this by starting dxdiag and enabling Direct3D Acceleration in the Display1/2 tab after installing DirectX 8.1b (or later) and the latest drivers for your graphics card."

Bu şekilde bir hata ile karşılaşıyorum. (Evet bu dönemde bile Postal oynuyorum.)
Sanırım bu hatada dxdiag üzerinden birşey yapmamı istiyor fakat dxdiag'a giriş yaptığımda söylediği seçenekleri bulamıyorum.

Arada sırada AMD Software'dan OpenGL 2.0 yüklemem gerektiği ile ilgili bir hata mesajı geliyor. Fakat hiçbir yerde direkt olarak OpenGL 2.0 kurulumu yok, OpenGL sitesi tarafından da AMD sitesine yönlendiriliyorum ama orada da AMD Software yükletiyor bana. Zaten yüklü.

Ayrıca sürücüm son sürüm yani ondan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Sorunum bu şekilde. Başka bir oyunda da (Postal Redux :D ) DX11 yüklemem gerektiği yazıyordu. Yükledim, aynı hata devam ediyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Memory gitmiş hocam artifact testi yapın, VRAM çiplerinden birisi büyük ihtimalle sorun. Fırına atıp güzelce pişirirseniz bir ihtimal düzelebilir ama gene bozulacaktır enindne sonunda.

Bakabilirsiniz hocam.

Reballing dediğiniz eğer grafik çipi için ise, grafik çipi bozulduğu zaman bu şekilde hatalar olmaz, video memory bozulması çok daha büyük bir ihtimal zaten artifact testi bunu belirtir.

Memory gitmiş hocam artifact testi yapın, VRAM çiplerinden birisi büyük ihtimalle sorun. Fırına atıp güzelce pişirirseniz bir ihtimal düzelebilir ama gene bozulacaktır enindne sonunda.
Teşekkürler. Ama ben aylar önce de Windows 7'den Windows 10'a döndüm ve bu şekilde bir sorun vardı, Windows 10'da çözüldü. Beki de sadece yazılımsaldır. Tekrardan Windows 10'a dönersem düzelir mi?

Bu arada belirtmeyi unuttum fakat cihaz masaüstü değil, laptop.

Teşekkürler. Ama ben aylar önce de Windows 7'den Windows 10'a döndüm ve bu şekilde bir sorun vardı, Windows 10'da çözüldü. Beki de sadece yazılımsaldır. Tekrardan Windows 10'a dönersem düzelir mi?
İsterseniz dönün, bazı durumlarda işletim sistemi bu durumun farkına varıp belleğin hasarlı bölgesini kullanmayabiliyor, şans işi...

Deneyebilirsiniz hocam. Sonuçta Windows 7 için de sürücüsü var. Ehil olan servisler zaten sorunu anlar. Soğuk lehime falan düşmüşse Reballing kurtarır. Ama denildiği gibi yine arıza verebilir. Bazen 2 sene gider, bazen 2 ay gibi. Tam olarak bilmek zor.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Windows 10'a geri dönmek bana mantıklı geldi. Şimdi onu yapacağım. Eğer başarırsam geri dönerim buraya :)

Başardım ama yazmayı unutmuşum :D Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı