Ekran kartı üzeri tozlanması neye yol açar?

BayOcean

Hectopat
Daha fazla  
Sıcaklık değerlerinin yükselmesi haricinde, donanıma bir zararı olur mu, ya da performans düşüşüne sebep olur mu? Isı değerlerim normal fakat, başlı başına sadece tozlanmanın FPS düşüşlerine sebep olabilmesinden şüpheliyim. Ekran kartına zarar vermeden, üstündeki tozları nasıl temizleyebilirim? Üflemeyi denedim, çıkmıyor.

Toz tek başına FPS düşürmez. Isıya neden olunca FPS düşebilir. Belki bir de kısa devre yaptırır, o da yavaşlatamaz. Direkt olarak bozar.

Sıcaklık değerlerinin yükselmesi haricinde, donanıma bir zararı olur mu, ya da performans düşüşüne sebep olur mu? Isı değerlerim normal fakat, başlı başına sadece tozlanmanın FPS düşüşlerine sebep olabilmesinden şüpheliyim. Ekran kartına zarar vermeden, üstündeki tozları nasıl temizleyebilirim? Üflemeyi denedim, çıkmıyor.

Isı alışverişi olamaz havayla toz fazlaysa, Bu da ısınmaya yol açar.

Corsair 270R kasa kullanıyorum ve üzeri bu şekilde. Doğal olarak içeriye düzenli olarak toz giriyor ve en çok ekran kartına birikiyor. Ayda bir tozunu aldığım için için yıllardır olumsuz bir durum yaşamadım. En basit çözümü ise ekran kartının arka plakasını mikro fiber bez ile silmek, arka plakası yoksa da yumuşak bir kestirme fırça ile tozu atmak.
7944_08_corsair-carbide-270r-mid-tower-chassis-review.jpg

Benim kasanın önü mesh, çok fazla toz alıyor haliyle ve filtre de kullanmıyorum, fakat aldığı tozun büyük bir kısmı yine de ön fanlarda kalıyor.

Ekran kartının üzerinden toz taneleri az biraz seçiliyor gözle, fakat tabii böyle kalıp tutmuş da değil. Sorun yaratacak gibi değilse hiç bulaşmayacağım, hepten bozmak istemiyorum. Siz, tıpkı fabrika çıkışı gibi tertemiz mi kullanıyorsunuz? Bunu bir takıntı haline getirmek istemiyorum.

RX 570 kullanıyorum, backplateini kaybettim macun ve pad değişirken, üzerinde toz kalıbı olana kadar temizlemiyorum. Fazla takmaya gerek yok, çok narin cihazlar değil bunlar.

Geri
Yukarı