Rehber Ekran Kartı undervolt yapma

Heberiu

Kilopat
Makaleler
3
Hepinize merhaba. Bu anlatılacaklarda, her türlü sorumluluk kendinize aittir!!!

İlk olarak bize MSI Afterburner programı lazım. Bir de buna ek olarak MSI Kombustor programı lazım. Onları indirelim. MSI Kombustor stres testi. Voltaj ayarlarına bakarken kartı çok fazla yormadan dengede kalıp kalmadığını görmemize yarayacak. Aşağıda kendisine değinilecektir.

Bölüm 1: MSI Afterburner Kullanımı Hakkında

11.png
Burası sizde farklı olabilir. Ayarlardan istediğiniz arayüzü seçebilirsiniz.

Yapmamız gereken, oyun esnasında ekran kartı ve işlemci bilgilerini izleyebilmek.
Önemli not!!!! MSI Afterburner kurarken Riva Tuner Statiscits'i kurmazsanız, oyun esnasında bu verileri toplayamazsınız.
22.png

Burada, GPU Sıcaklığı, GPU Kullanımı, Bellek Kullanımı, Fan hızlarını açıp, izleyebilirsiniz.
33.png
resimde gösterilmiştir. "Grup adı üstüne yaz'a ekran kartınızın adını yazarsanız gruplar ve öyle gösterir.

44.png
CPU Power, CPU Temperature, CPU Clock, CPU Usage, RAM ve FPS'i açabilirsiniz. FPS ve RAM için Grup adını üstüne yaz demenize gerek yok. İşlemci için açtıklarınızı, gruplayın.

55.png

Bu noktadan sonra, yapılması gereken hiçbir şeye dokunmadan oyunu açtığınızda ekran kartınızın stok halde ne kadar CoreClock çektiğini tespit edip not almak. Oyuna girin ve bekleyin, zaten üstte gözükecek. Benim Ekran kartım yükte 1830MHz'ye çıkıyordu.
555.png

Bölüm 2: Voltaj Ayarları Hakkında

Ben, referans değer olarak 1725MHz'ye düştüm. Genel olarak %2,5 kayıp yaşadım. Sıcaklık 6-7 derece düştü. Buna bağlı olarak Fan devri de.
MSI Afterburner açıkken "Ctrl+F" tuşuna basarsanız Voltaj tablosunu açar.
66.png
77.png
Her bir noktayı tıklayarak klavyedeki yukarı ve aşağı tuşlarıile kartınızın gördüğü maksimum core clock değeri kullanımını -100MHz altına çekin. Örnek: Kartınız kendisi maksimum 1850MHz'ye çıkıyor. Değer; 1750MHz. Kartınız kendisi maksimum 1675MHz'ye çıkıyor. Değer; 1575MHz.
Başlangıç olarak 925'den başlayın.
88.png
Kart, hata vermedikçe yavaş yavaş düşün. En stabil olan değeri bulana kadar.

Bölüm 3: Kartı Yormadan Voltajı Kontrol Etmek: MSI Kombustor

99.png
Hiçbir şeyi ellemeden sadece çözünürlüğü 1280x720 yapın. Fullscreen açmayın ki Afterbur'ı takip edebilin. Testi açtınız, eğer voltaj düşük gelirse -Çok aşırı düşük değer girmediyseniz- testi otomatik kapatıp, işlemi durduruyor. Voltajı aşırı düşürürseniz mavi ekran yiyebilirsiniz.

Sonuç
Kendi üzerimden anlatıyorum.
GTX 1650 ile 1725MHz'ye 0.831V ile %2,5 performans farkı ile 6-7 derece daha serin, %20 daha az fan sesiyle ulaştım.
Eğer kartınız testten sorunsuz geçti ama oyun oynarken crash verdiyse, bir üst kademeye geçin. Örnek: 825'de crash yedim. 831'e çıkıyorum. Kurtarmazsa 842 gibi gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı