Ekran kartı ve işlemci alırken neye dikkat edilmeli?

NarkozETKISI

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşletim Sistemi: Microsoft Windows 10 Pro
İşlemci: Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9550 @ 2.83GHz
Ekran Kartı: ATI Radeon HD 4600 Series (1,0 GB)
Bellek: 4,5 GB Ücretsiz (8,0 GB Toplam)
Monitör: Genel PnP Monitör (1680 x 1050 @ 59 Hz)
Disk kapasites: 203,4 GB Ücretsiz (697,6 GB Toplam)
Ses: Realtek High Definition Audio
Anakart: ASUSTeK Computer INC. (P5QC)
Fare: İAC uyumlu fare
Klavye: Razer
Bunları neye göre almam gerek? Uyumluluğu neye gore olması lazım?

Bilen varsa yazabilir mi?

Bunları neye göre almam gerek? Uyumluluğu neye gore olması lazım?

Bilen varsa yazabilir mi?

Birbirine yetecek işlemci ve ekran kartı seçmen lazım. Her işlemciye her ekran kartını takabilirsin. RAM gibi değil yani.

Yapacağınız işlemler önemli. Önce buna göre haraket edilmeli. Genelde oyun ağırlıklı setuplar kurulur, lakin oynadığınız oyunlar da fark yaratabilir. AAA oyunları için işlemci yerine ekran kartı tarafına önem verilmesi mantıklı. Yüksek FPS oyunlarında ise işlemciyi seçerken bir tık daha düşünmemiz gerekebilir. Hatta kişiden kişiye göre değişir, bu seçimler daha detaya kadar iner, SSD, RAM farklarına kadar.

Anakartınız ile aynı soket yapısında olması gerek. Ekran kartınızla darboğaz olmayacak ve ihtiyacınıza yetecek bir işlemci seçmelisiniz.

Ekran kartı seçerken vram ve saf gücüne bakabilrsin oyun testlerinden bence NVİDİA al DLSS falan

Onun dışında her ekran kartı her işlemciye takılır

İkisini birlikte seçiyorsanız darboğazı bilmeniz gerek. Bu iki donanımdan birinin diğerine oranla fazla yetersiz olmasıdır. Örneğin RTX 3070 Tİ ekran kartı ile R5 3600 darboğaz yapacaktır ve işlemci ekran kartını besleyemediği için FPS'iniz çok düşecektir. Darboğaz olduğunu anlamanın birkaç yolu var. En kesini oyuna girmek. Ekran kartı ve işlemciden biri %100 kullanılıyor ise diğeri %40-50 civarında geziyorsa darboğaz vardır.

Örnek:

İşlemci: %32
Ekran Kartı: %100

Bu durumda ekran kartı yetersiz kalmıştır ve işlemcide tam potansiyelinde olmadığından boşa para vermiş olursunuz.

Oynayacağınız oyunlara göre de fark ediyor, örneğin Valorant gibi FPS oyunlarını ağırlıklı oyuyorsanız işlemciye yönelin çünkü oyunda aşırı detaylı grafik olmayacağından ekran kartı pek çalışmayacaktır. Ancak @Quarit'inde yukarıda dediği gibi AAA oyunları yüksek grafikleri ile ekran kartına yönelir. İki donanımı dengede tutar ve ikisindende tam performans alabilirseniz o zaman verdiğiniz her kuruşun bir değeri olacaktır. Örneğin R5 5600 işlemcisi ile RTX 3060 yada AMD tarafında RX 6600 müthiş bir ikili olurlar.

İkisini birlikte seçiyorsanız darboğazı bilmeniz gerek. Bu iki donanımdan birinin diğerine oranla fazla yetersiz olmasıdır. Örneğin RTX 3070 Tİ ekran kartı ile R5 3600 darboğaz yapacaktır ve işlemci ekran kartını besleyemediği için FPS'iniz çok düşecektir. Darboğaz olduğunu anlamanın birkaç yolu var. En kesini oyuna girmek. Ekran kartı ve işlemciden biri %100 kullanılıyor ise diğeri %40-50 civarında geziyorsa darboğaz vardır.

Örnek:

İşlemci: %32
Ekran Kartı: %100

Bu durumda ekran kartı yetersiz kalmıştır ve işlemcide tam potansiyelinde olmadığından boşa para vermiş olursunuz.

Oynayacağınız oyunlara göre de fark ediyor, örneğin Valorant gibi FPS oyunlarını ağırlıklı oyuyorsanız işlemciye yönelin çünkü oyunda aşırı detaylı grafik olmayacağından ekran kartı pek çalışmayacaktır. Ancak @Quarit'inde yukarıda dediği gibi AAA oyunları yüksek grafikleri ile ekran kartına yönelir. İki donanımı dengede tutar ve ikisindende tam performans alabilirseniz o zaman verdiğiniz her kuruşun bir değeri olacaktır. Örneğin R5 5600 işlemcisi ile RTX 3060 yada AMD tarafında RX 6600 müthiş bir ikili olurlar.
Teşekkür ederim dostum. Bu arada verdiğin bilgi güzel, lakin 2k ve üzeri monitör kullanırsa vermiş olduğun örnekte geçen işlemci ve ekran kartında darboğaz olmaz, 1080p çözünürlükte olur ama. <3 Örnek;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkür ederim dostum. Bu arada verdiğin bilgi güzel, lakin 2k ve üzeri monitör kullanırsa vermiş olduğun örnekte geçen işlemci ve ekran kartında darboğaz olmaz, 1080p çözünürlükte olur ama. <3 Örnek;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sanırım R5 3600 düşündüğümden daha güçlüymüş. Ama ben zaten 1080p'de oynuyorum ona göre yazmışım varsayın. 😄

Yardım etmeye çalıştım yararlı bulduysan güzel.

Geri
Yukarı