Ekran kartında sorun olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Osmik41

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi akşamlar. Ekran kartı'nın kullanımı oyun oynarken acayip şekilde dalgalı. %100-10-20-70-5 gibi piramit şeklinde bir düşük bir yüksek oluyor.
Son zamanlarda özellikle Technopat'ta gezerken beyaz arka planlı yerlerde rastgele mor çizikler oluşup kaybolmaya, YouTube'da bir Video'ya girdiğimde genellikle video açıldığında veya ekranı büyüttüğümde birkaç saniye video ekranı komple yeşil ve mor renge dönüp sonra düzelmeye başladı. Oyun oynarken 5-10 dakikada bir 10-15sn boyunca oyun 5-10FPS'lere düşüyor. Kasma anında ekran kartı kullanımı %3-5-8 civarında oluyor işlemci kullanımıda %50'lerden 90'lara fırlıyor ve sonra düzeliyor.
Bu sorunlar ekran kartı'ndaki bir sıkıntıya mı işarettir? Cevaplarınınz için şimdiden çok teşekkür ederim.

FurMark testinde hiçbir sıkıntı çıkmadı. 1080p de 3988 ve 4000 puan aldı testin %80 ekran kartı kullanımı %100'ün altına düşmedi. Düştüğünde 65-87-100 gibi oldu yani çabuk toparladı fakat oyunlarda böyle değil. Ara ara bazı grafiklerde kararmada oluyor bu arada.

Sorun nedir öğrenebildiniz mi benzer problemleri yaşıyorum da.

Sorun nedir öğrenebildiniz mi benzer problemleri yaşıyorum da.

Tam olarak neden kaynaklandığını bilmiyorum ama sanırım dalgalı kullanım işlemcimden kaynaklıydı. Dalgalı kullanım sorunu yaşarken bilgisayarımda AMD FX9370 vardı işlemci olarak. Sistemi güncelledikten sonra dalgalı kullanım kalkmıştı. Sanıyorum işlemciden dolayı darboğaz gibi bir şey oluyordu.

Geri
Yukarı