Rehber Ekran Kartında UEFI Desteği Nasıl Kontrol Edilir?

Ekran kartları da UEFI desteğine sahip olabilir. Bu destek sayesinde hem PC açılışını biraz hızlandırabilir hem de açılıştan itibaren monitörün yerel çözünürlüğünde görüntü alabilirsiniz. Yani monitörünüz 4K ise ilk açılışta çıkan sistem yazıları dahi 4K olabilir.

Kısaca:
  • Evet, ekran kartında UEFI desteği diye bir şey var.
  • Evet, UEFI destekli ekran kartı ile sistem biraz daha hızlı açılır.
Ekran kartında UEFI desteği ile sistemin hızlı açılmasındaki alaka ne?

Ekran kartınızda UEFI desteği varsa CSM'yi komple devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece BIOS, gereksiz modülleri devreye sokmayarak açılışı hızlandırabilir.

Ekran kartımda UEFI desteği var mı?

GPU-Z ile bunu öğrenebilirsiniz:

1555313647660.png

Kartınız UEFI desteği yoksa da ekleyebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Benim RX 460'ta varmış galiba bu özellik. Bu özelliği açmak için UEFI yazan yerdeki tikin işaretli olması yetiyor mu, yoksa başka bir işlem yapmamıza gerek var mı? Birde bende "Computing" kısmında CUDA ve PhysX kısmında tik yok. Açmam gerekir mi ki?🤔 Gerçi hoş monitörüm 1080P ama yinede sormak istedim.🙂

1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim RX 460 da varmış galiba bu özellik. Bu özelliği açmak için UEFI yazan yerdeki tikin işaretli olması yetiyor mu, yoksa başka bir işlem yapmamıza gerek var mı? Birde bende "Computing" kısmında CUDA ve PhysX kısmında tik yok. Açmam gerekir mi ki?🤔 Gerçi hoş monitörüm 1080P ama yinede sormak istedim.🙂

Eki Görüntüle 385879
CUDA ve PhysX Nvidia kartlar içindir.

Bu özelliği açmak için UEFI yazan yerdeki tikin işaretli olması yetiyor mu, yoksa başka bir işlem yapmamıza gerek var mı?

O tik, ekran kartında UEFI var anlamına geliyor. Bu özellikten yaralanmak için BIOS'a girip UEFI'yi devreye sokmanız gerekiyor. Hatta mümkünse CSM'yi de kapatmak...

Biraz daha hızlandı teşekkürler. BIOS zamanı 10.3 saniye iken 8.4'e düştü aynı zamanda. Bunu düşürdü ama bu sürenin durduk yere artmasının sebebini bir türlü anlamadım. Zamanla son BIOS zamanı artmaya başlıyor. Yüklü uygulamalardan dolayı değil format atsak bile formattan önceki rakamı veriyor ve artıyor zamanla. Çok garip.

Yapalı baya oldu, acayip fark ettirdi bende. Marka logosuna bakamadan Windows geliyor. Güzel oldu.

O tik, ekran kartında UEFI var anlamına geliyor. Bu özellikten yaralanmak için BIOS'a girip UEFI'yi devreye sokmanız gerekiyor. Hatta mümkünse CSM'yi de kapatmak...

Hocam ekran kartım UEFI desteksiz. Bu yüzden CSM kapatamıyorum. Secure Boot edemediğim için Valorant açılmıyor Windows 11 de. Ne yapmam gerekir?

Hocam ekran kartım UEFI desteksiz. Bu yüzden CSM kapatamıyorum. Secure Boot edemediğim için Valorant açılmıyor Windows 11 de. Ne yapmam gerekir?
Ekran kartınıza UEFI desteği kazandırabilirsiniz kart hala elinizde ise:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ekran kartınıza UEFI desteği kazandırabilirsiniz kart hala elinizde ise:

hocam ben Gopupd bat dosyasını açtığımda cmd bir kaç saniyeliğine açılıp kapanıyor bir seçim ekranına filan raslamıyorum. Sebebi nedir?

Geri
Yukarı