Ekran kartının fan hızı düşmüyor

sametkumekaya07

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Amd ryzen 5 5600x
NVIDİA Rtx 3070
xpg 3200 mhz 16 gb ram
Merhaba arkadaşlar, öncelikle iyi günler dilerim. Konumuza gelecek olursak, ASUS Dual RTX 3070 V2 ekran kartına sahibim. Fan hızları normalde yükten çıktıktan sonra yavaş yavaş düşüp kendisini durdurması gerekirken, son zamanlarda bu durum gerçekleşmiyor. Fanlarım minimum %53 yani 1000 RPM'den daha düşük bir hızda çalışıyor ve kendiliğinden düşmüyor. El ile fan hızını 0 yapmama rağmen tekrar %53'e geri dönüyor. Kendi fan hızını düşürüp durdurması gerektiği gibi çalışmıyor. Oyundan veya stres testinden çıktıktan sonra fan hızı ve derecesini yavaşça düşürmesi beklenirken, %53'ten daha düşük bir değere inmiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, öncelikle iyi günler dilerim. Konumuza gelecek olursak, ASUS Dual RTX 3070 V2 ekran kartına sahibim. Fan hızları normalde yükten çıktıktan sonra yavaş yavaş düşüp kendisini durdurması gerekirken, son zamanlarda bu durum gerçekleşmiyor. Fanlarım minimum %53 yani 1000 RPM'den daha düşük bir hızda çalışıyor ve kendiliğinden düşmüyor. El ile fan hızını 0 yapmama rağmen tekrar %53'e geri dönüyor. Kendi fan hızını düşürüp durdurması gerektiği gibi çalışmıyor. Oyundan veya stres testinden çıktıktan sonra fan hızı ve derecesini yavaşça düşürmesi beklenirken, %53'ten daha düşük bir değere inmiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Ekran kartının sıcaklığını da ölçer misin çalışırken. Belli bir derecenin altına düşmeden kartın sıcaklığı durmaz fan. Benim kartta da aynı özellik var sorunsuz çalışıyor.

Belki virüs girmiş olabilir bilgisayarına geçen Türkçe yama indirmiştim virüs girmişti %60'larda falandı görev yöneticisinde ekran kartı bir tarama yap derim ne olur ne olmaz. Kaspersky veya Malwarebytes kullan tarama için. Ben de tarama sonrası düzelmişti.

MSI Afterburner ile anlık olarak ekran kartı sıcaklığını kontrol edin. Dediğiniz gibi sıcaklık düştüğü halde fan hızı düşmüyorsa, fan hızlarını elle yapmayın, otomatiğe alıp deneyin.
Muhtemelen fan hızını belli bir değere sabitlemişsiniz. Nasıl oldu bilmiyorum artık.

@quepat @nickimyokbenim @R.J. Fischer arkadaşlar sorunu çözdüm hepinize teşekkür ederim eğer başına gelen arkadaşlarda olursa anlatayım NVIDIA Denetim Masası'na girip 3 D ayalarlarını yönet deyip güç modunu maksimum yaptığım için ekran kartını serin tutsun diye yapıyormuş. Onu normale aldım düzeldi.

Geri
Yukarı