Ekran Kartının GB mı, Bit Değer mi Daha Önemli?

GB, VRAM yetmeyince önem kazanıyor kısmını açıklar mısın?
GB ne?
vram ne?

Aynı şey işte. 4GB ekran kartı yani 4GB VRAM anlamında. Mesela bende 1060 3GB var, grafikleri VRAM yetersiz olduğu için yeni oyunlarda tam anlamıyla kökleyemiyorum ama zaten buna ihtiyaç duymuyorum, 1060 yeni oyunları ultrada yüksek FPS 'li olarak açamıyor. 6GB VRAM olan modeli birazcık daha güçlü ama onda da aynı problem var, VRAM 'i var tamam ama ultrada açacak gücü yok. 1060 3GB, 1050 TI 4GB 'dan güçlüdür yani.

Arabanın hacminin arttırılması verdiğin örnek saçma olmuş; 128 tane araba geçen bir otobandaki arabaların hacimleri artarsa bu sefer ordan daha az araba geçer. Üst üste mi geçeceklerini düşünüyorsun? Bahsettiğin örnek her arabanın 4 yerine 5 yolcu taşıması şeklinde verilebilir ancak öyle olursa da hem yolcular rahatsız olur hem arabanın harcadığı enerji artar. Yani GPU'yu daha fazla ısıtır. İşlemcileri en çok ısıtan işlemlerden birisi sıkıştırma işlemleridir. Eğer öyle olmasaydı, paylaştığın resimde 2 model GPU'nın anlık sıcaklık değerleri de paylaşılırdı. Ve dikkat ettiysen yalnızca son çıkan oyunlarda test yapılmış. Bahsettiğin özellik eski oyunları destekliyor mu ve hangi görüntü işleme tekniklerinde kullanıldığını da yazarsan daha sağlıklı olur.

Arkadaşlar yanlış bilgilendirmeyelim, oyun hangi işlemciyle çalıştırıldıysa onun RAM'ını kullanır. Oyun CPU ile çalışıyorsa ekran kartı işlemcisi veya belleğini kullanmaz. GPU ile çalıştırıldıysa GDRR'nin yetmediği yerde sistem RAM'ınızı kullanır tabiki ama ekran kartı belleğinden çok çok daha yavaş olur. Birisi 400, diğeri 100Km Km hızında, giden bir arabadır. Hız konusunu daha iyi anlamanız için alıntı yapacağım;
"
Pc ramlerinde 400 mhz efektif demek 400x2=800 mhz dir.

Ekran kartında gddr3 bellek hızı 800 mhz efektif 1600 mhzdir.

Gddr5 te ise 1000 mhz efektif 1000x4 4000 mhz dir "

Bir oyun GPU ile çalışıyorsa; GDRR dolduğu zaman GPU'nuz çok hızlı bile olsa oyun yavaşlar, duraklar.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hey gidi günler!!!

Arabanın hacminin arttırılması verdiğin örnek saçma olmuş; 128 tane araba geçen bir otobandaki arabaların hacimleri artarsa bu sefer ordan daha az araba geçer. Üst üste mi geçeceklerini düşünüyorsun? Bahsettiğin örnek her arabanın 4 yerine 5 yolcu taşıması şeklinde verilebilir ancak öyle olursa da hem yolcular rahatsız olur hem arabanın harcadığı enerji artar. Yani GPU'yu daha fazla ısıtır. İşlemcileri en çok ısıtan işlemlerden birisi sıkıştırma işlemleridir. Eğer öyle olmasaydı, paylaştığın resimde 2 model GPU'nın anlık sıcaklık değerleri de paylaşılırdı. Ve dikkat ettiysen yalnızca son çıkan oyunlarda test yapılmış. Bahsettiğin özellik eski oyunları destekliyor mu ve hangi görüntü işleme tekniklerinde kullanıldığını da yazarsan daha sağlıklı olur.
Bir şekilde arabanın iç hacminin arttırılarak aynı arabanın daha fazla yolcu taşımasını sağlaması olarak düşünebilirsin.
Dediklerimi dikkatli okumadığını düşünüyorum. Saçma örneğimi sen vermişin üstüne şöyle olursa böyle olur demişin. Belki verdiğim örneğin saçma olduğunda haklısın. Ben sadece renk sıkıştırmadan anladığımı tasvir ettim. Üstelik konumuz enerji tüketimi değilken oralara girmişin ama örnekte verdiğim kartların teknik detaylarını atayım kendin bak.
GTX 680 - GeForce GTX 680 Grafik Kartı – Hızlı ve Enerji Verimli|NVIDIA
GTX 980 - GeForce GTX 980 Grafik Kartı | GeForce|NVIDIA
GTX 1080 - GeForce GTX 1080 Graphics Card
Kalkmışsın bana görselde niye sıcaklık değerleri yok diyorsun. Cevabı çok basit. Görselin amacı bant genişliğinin yeni mimarideki verimli kullanımını anlatmak. Ama yinede TDP değerleri linklerde var. Watt başına performanstaki gelişme bariz belli.
Yeni bir kartın performans testlerini Technopat'ta bile en güncel oyunlarda yapmıyorlar mı? Ne ile test edip insanları almaya teşvik etsin. Örneğin Turing mimarisindeki "ray tracing" teknolojisini Quake 2 kullanacak deseydi almazdım ama Battlefield V ve Metro Exodus gibi oyunlarda olduğu için RTX serisi kartları almak istiyorum. (Ray tracing ile modlanmış Minecraft veya Quake 2 videolarını izliyorum. Çünkü teknolojinin potansiyelini görmek hoşuma gidiyor.)
Konuya ilk mesajımda da belirttim gibi asıl mevzu GPU diyerek daha fazla uzatmak istemiyorum. Çünkü görüntü işleme teknikleri diyorsun. Onun ne olduğunu veya konumuzla ne alakası olduğunu bilmiyorum. O yüzden aydınlat bizi.
Ayrıca daha önce attığım videoyu tekrar paylaşıyorum -
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
- dakika 00:57-01:45 arası burada konuştuğumuz, benim de savunduğum şeyi anlatıyor. Sonuçta Technopat'tan öğrendiklerimi Technopat'ta satıyorum. Eğer tatmin olmadıysan direkt kaynağına sorabilirsin

Aynı şey işte. 4GB ekran kartı yani 4GB VRAM anlamında. Mesela bende 1060 3GB var, grafikleri VRAM yetersiz olduğu için yeni oyunlarda tam anlamıyla kökleyemiyorum ama zaten buna ihtiyaç duymuyorum, 1060 yeni oyunları ultrada yüksek FPS 'li olarak açamıyor. 6GB VRAM olan modeli birazcık daha güçlü ama onda da aynı problem var, VRAM 'i var tamam ama ultrada açacak gücü yok. 1060 3GB, 1050 TI 4GB 'dan güçlüdür yani.
GB yetmeyince VRAM önemli oluyor demişsin ya ondan sordum. Bir an ikisini farklı şeyler sanıyorsun gibi geldi. Yoksa google mı? 😂 😂 😂

Arabanim bagaj hacmi mi, yerden yuksekligi mi onemlidir gibi bir soru bu.
Motoru onemlidir, gerisi fark etmez.
GPU ya bakacaksin.

"önemli" kelimesi geçtiği için işin tekniğine girmeden ekran kartını seçerken olaya şöyle bakın diyorum:

1) Bit'i unutun. Tasarımla ve ince detaylarla çok sıkı ilişkisi olan bir şey ama biz son kullanıcıların performansını tek başına belirleyen bir değer değil. Yanında veri yolu hızı, çekirdek saat hızı, işlemci parçacık sayısı, mimari modelleri vs diye daha bir sürü detay geliyor. Bunları tek tek ölçmek yerine son performansa bakmak daha mantıklı.

2) Siz performans ve fiyat kriterinizi kafanızda belirleyin. "ben Metro Exodus oynayacağım, bütçem de 2500TL" gibi..

3) Ekran kartınızı fiyata göre iki markadan da seçin. Nvidia A modeli, AMD B modeli. Video yorumları izleyin. Metro Exodus'u en aşağı 1920x1080'de en düşük ayarlarda bile oynatmıyorsa bütçenizi arttırıp bir kaç zaman sonra 1. maddeden yine başlayın.

4) Şimdi o seçtiklerinizin 2'şer tane VRAM seçeneği olduğunu göreceksiniz. 2GB ve 4GB gibi, 4GB ve 8 GB gibi. Hatta Nvidia'nın bazı modelleri 3GB ve 6GB şeklinde oluyor. Siz büyük olanı seçin.

Sonuç Nvidia A modeli 6 GB, AMD B modeli 8 GB gibi bir şey oldu. Diyelim ki Nvidia olan bütçenizi aştı, AMD olan bütçenize kaldı, AMD olanı alın rahat edin. Tam tersi olduysa Nvidia olanı alın, rahat edin.

Özet: hepsi önemlidir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı