Ekran Kartının ve İşlemci Fanını Temizleme

Regalbeyin

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Geçen hafta " Bilgisayarımdan Çıkan Cızz Sesi " adlı konu açmıştım. Bilgisayarımın içinden cızz diye bir ses geliyordu. İşlemci fanından ya da Ekran Kartı fanından geldiğini zannediyorum. Ekran Kartının fanını ve İşlemci fanını kurutma makinesiyle temizlemeye çalıştım ama sorun çözülmedi. Kurutma makinesi yeterli gelmedi. Çünkü fanın arka tarafındaki tozlar oradan gitmiyordu. Acaba bu tozları nasıl temizleyebilirim ? Fanı çıkarıp temizlesem olur mu ? Tabii bu sesin gelme ihtimalinin tekniksel bir problem olabileceği olasılığıda var. Elektrik kaçağı da olabilir ancak şu ana kadar bilgisayarımda sesten başka sorun çıkarmadı. PSU'dan ses gelme olasılığı da var ama yani ses ekran kartı ve işlemciye yaklaşında artıyor o yüzden onu pas geçtim.Psu'dan gelmesinin olasığını yaratmamın sebebi çok fazla toz üretmesidir.

Kısacası İşlemci Fanı, Ekran Kartı Fanı ve PSU fanını çıkartıp ellerimle nasıl güzel bir şekilde temizleyebilirim ? Zarar vermeden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan çalışırken durdurmak zarar vermez mi bilgisayara ? Bu arada nasıl durduracağım fanı parmağım gitmesin :D

Fanın ortasındaki yuvarlak bölmeye hafiften bastırırsan durur zaten. Bende geçen gün işlemi fanımı temizledim . Fanı soğutucudan ayırıp , soğutucuyu suyun altına tuttum. Sonra fön makinesiyle kuruttum. Şuan gayet sessiz çalışıyor.

Fanın ortasındaki yuvarlak bölmeye hafiften bastırırsan durur zaten. Bende geçen gün işlemi fanımı temizledim . Fanı soğutucudan ayırıp , soğutucuyu suyun altına tuttum. Sonra fön makinesiyle kuruttum. Şuan gayet sessiz çalışıyor.

Fanı vidalarından ayırıp temizleyeceğiz demi.

- - - Güncellendi - - -

Ses işlemciden geliyor. Fanını durdurduğumda ses kesildi. Fanı vidalarından çıkarıp temizleyip yeniden mi takacağım ? İşlemci fanını nasıl temizlerim ?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı