Ekran kartları son yıllarda aynı potansiyelde mi?

Oguzhan51

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Kendimce ufak çaplı bir araştırma yaptım. GTX780-GTX980 Ti gibi kartların eski olduğu fakat bu kartların günümüz 1650S hatta 1660S ile kapışabilidiğini gördüm. Oyunlarda ki FPS değerlerine bakarak. Aklımda ki soru şu acaba ekran kartı üretme mantığı neye dayanıyor. Ellerinde ki var olan güce tabiri caizse modifiye yapıp pazarlamaya mı dayanıyor? RTX teknolojisi vb gibi?

GTX 980 Ti zamanında nasıl en güçlü kart ise RTX 3090 da şu an en güçlü kart. GTX 980 Ti ile aynı güçte olan kartı şu an 1660S, 1660S'den sonra bir sürü kart var. Bu da teknolojinin geliştiğini gösteriyor.

Düşün o zamanın en güçlü kartı şu an orta seviye kalıyor.

GTX 980 Ti zamanında nasıl en güçlü kart ise RTX 3090 da şu an en güçlü kart. GTX 980 Ti ile aynı güçte olan kartı şu an 1660S, 1660S'den sonra bir sürü kart var. Bu da teknolojinin geliştiğini gösteriyor.

Düşün o zamanın en güçlü kartı şu an orta seviye kalıyor.
Bence 1660S orta seviye degil, dusuk-orta seviye. Orta seviye kartlara 2060, veya 30 serisinden 3060,3050 gibi kartlari koymak daha mantikli.
Merhabalar,
Kendimce ufak çaplı bir araştırma yaptım. GTX780-GTX980 Ti gibi kartların eski olduğu fakat bu kartların günümüz 1650S hatta 1660S ile kapışabilidiğini gördüm. Oyunlarda ki FPS değerlerine bakarak. Aklımda ki soru şu acaba ekran kartı üretme mantığı neye dayanıyor. Ellerinde ki var olan güce tabiri caizse modifiye yapıp pazarlamaya mı dayanıyor? RTX teknolojisi vb gibi?
Yukaridaki her yorum dogru ayrica ben bir sey daha eklemek istiyorum. Fiyat olarak bakildiginda o zamanin en guclu karti oldugu icin tabii ki daha pahaliya satiliyor. Siz 1660S alarak bu performansi daha ucuza elde ediyorsunuz ve guc tasarrufu da yapmis oluyorsunuz.

Geri
Yukarı