Ekranın 144 FPS olmasına rağmen 240 FPS daha akıcı görünmesi mümkün mü?

Ne kadar yüksek FPS o kadar akıcı hissettirir. Özelikle 60Hz kullanan arkadaşlar 60FPS ile 100 FPS üstünde farkı hisseder. 144Hz de bu fark anlamak zordur ama yine de yüksek FPS de daha akıcı olur. Önemli olan frame time grafiğinin dümdüz akıcı bir şekilde olması.

Görüntüde yırtılma olup olmadığını nasıl anlayacağız peki? Gözle görülür şekilde mi oluyor onu soruyorum. Çünkü dediğim gibi 240 FPS daha akıcı oluyor ve gözle görülür kötü bir şey yok.
Yırtılma dediğimiz ekte eklediğim görseldeki gibi oluyor. "Screen Tearing" deniyor. Ekranın gösterebileceği Hz miktarından daha fazla kare sayısı ekran kartınız tarafından monitörünüze gönderiliyor. Ancak monitörünüz bu kadar kareyi gösteremediği için bazen kareleri atlıyor, bu karelerden birisi bitmeden diğeri ekranınıza geliyor. Hiç istenmeyen bir durumdur. Sırf bu nedenle ben 60 Hz ekranım olmasından dolayı tüm oyunlarda FPS'yi 60'a sabitlerim. Ancak tercihe göre de değişir. Yırtılmalar rahatsız etmeyecekse sizi 240 yapabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1.JPG
    1.JPG
    55,2 KB · Görüntüleme: 19
Yırtılma dediğimiz ekte eklediğim görseldeki gibi oluyor. "Screen Tearing" deniyor. Ekranın gösterebileceği Hz miktarından daha fazla kare sayısı ekran kartınız tarafından monitörünüze gönderiliyor. Ancak monitörünüz bu kadar kareyi gösteremediği için bazen kareleri atlıyor, bu karelerden birisi bitmeden diğeri ekranınıza geliyor. Hiç istenmeyen bir durumdur. Sırf bu nedenle ben 60 Hz ekranım olmasından dolayı tüm oyunlarda FPS'yi 60'a sabitlerim. Ancak tercihe göre de değişir. Yırtılmalar rahatsız etmeyecekse sizi 240 yapabilirsiniz.
Ben 2 yıldır 240 FPS oynuyorum zaten 1 kez bile yırtılma olmadı, ben de neden yırtılma olmuyor peki?

Evet yırtılma olduğu zaman ekranın ortasında koca bir çizgi çıkıyor anlık. Drop girer gibi oyunda takılma oluyor. Böyle bir şeyi fark etmemen imkansız. Taze bir görüntü alıyorsan sorunun yok demektir.
Ben de neden çıkmıyor peki bu çizikler 144 monitör varken 240 fps oynamama rağmen? bunların hepsini öğrenmek için soruyorum

Ben 2 yıldır 240 FPS oynuyorum zaten 1 kez bile yırtılma olmadı, ben de neden yırtılma olmuyor peki?

Ben de neden çıkmıyor peki bu çizikler 144 monitör varken 240 fps oynamama rağmen? bunların hepsini öğrenmek için soruyorum
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bu video'nun ilk dakikalarını izlemenizi öneriyorum. Konuyu çok güzel özetlemişler.

Ben de neden çıkmıyor peki bu çizikler 144 monitör varken 240 FPS oynamama rağmen? Bunların hepsini öğrenmek için soruyorum

Gördüğün görüntü 144Hz çünkü neden yırtılma olsun? Sen 144Hz için yüksek FPS alıyorsun zaten. Olması gereken bu. FPS düşüyor olsaydı akıcılığı yer yer kaybederdin.

Gördüğün görüntü 144Hz çünkü neden yırtılma olsun? Sen 144Hz için yüksek FPS alıyorsun zaten. Olması gereken bu. FPS düşüyor olsaydı akıcılığı yer yer kaybederdin.
144 Hz monitörde oyun içi ayarları 240 FPS yaparsan yırtılma olur dedin veya dediniz. Ondan dedim kral.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bu video'nun ilk dakikalarını izlemenizi öneriyorum. Konuyu çok güzel özetlemişler.
İzledim ama sorumun cevabı yok. ben 144 Hz monitörde 240 FPS seçiyorum ve yırtılma olmuyor, hiçbir sorun görünmüyor aksine daha akıcı oluyor. Ama 240 FPS seçersem ekran yırtılması olacağını söylüyor herkes.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı