El yapımı bisiklet aydınlatması nasıl yapılır?

5harf

Hectopat
İnternette araştırdım biraz ama tatmin edecek şeyler bulamadım buraya yazayım dedim. Bayilerde ve internetteki fiyatları görünce bari kendim uğraşayım el becerimi arttırayım dedim :).
Öyle fazla teferruata gerek yok basit bir devre yapmak istiyorum. Amacım normal ve çakar yanan ön, arka LED far ayrıyetten de flaşör yapmak. Tabii USB şarjlı yapabilirsem daha da iyi olur. Eğer çok zor veya masraflıysa pilli de olur ya :)
Bunları nasıl yapabilirim? Hangi alet edevatlar lazım? Program lazımsa hangisini kullanmam lazım? Bu arada temel elektronik bilgim var o konuda sıkıntı yok.
Bir de aklımda şöyle bir şey var;
Acaba diyorum plastik imalatçısı bulursam arka LED'ler için sağ ve sola ayrılan kıskaç gibi bir şey yaptırabilir miyim? Veya ön farları süspansiyona bağlasam gidona da küçük 2 LED bağlasam nasıl olur gibi düşüncelerim var. Eğer abartıya kaçmayacak gibi olursa arka maşaya 1 parmak uzunluğunda şerit LED mi çeksem sağlı sollu?
Düşünceleriniz ve olası yardımlarınız çok önemli :)
Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleme:
Dandik ama kargo dahil 10 lira.
Ben şarjlı bir ürün al derim.
Ya da dandik ürünün kasasının içine 2 sıra bir parmak uzunluğunda led şerit koyabilirsin.
Ben stop lambasını o şekilde yapmıştım. Fren teline takılan ışığa switch koydum, o şekilde aktive oluyor.
18650 pil ile aylarca çalışıyor.

Son düzenleme:
Ben ona benzer bir ürünü sadece kasası için almıştım. 2 tane parmak boyunda 5050lik 12V led şerit, 12V'a gerilimi yükselten devreyi içine sığdırmak zor olmadı.5050 çipli ve 12V olduğundan gayet kuvvetli. Pili sele aldına koyup, aktive işini de tele takılan nokta ışık veren parçaya switch atarak yaptım, mp3 player işine konan lipo pil ya da eski telefon bataryasına koruyucu devre eklenerek de pil işi sağlanabilir.

Son düzenleme:

Elektronikle hobi olarak uğraşıyorsanız, hobi amaçlı olarak power LED'lerle linkteki gibi bazı uygulamalar yapılabilir. Ancak bazen bunun maliyeti hobiden alınan büyük hazzın dışında daha fazla maliyete de gelebilir. Bu konuda hobi olarak uğraşı verilirken bunlar önceden kabul edilmeli. USB portundan kendi lityum pilleriyle şarj olup kullanılabilen ve hazır olarak hazır satılan LED'li bisiklet farı çeşitleri mevcuttur. 12 voltluk şerid LED'leri değil de süslemede power bank ürünleri gibi 5 volt USB portuyla beslenen süslemeli ışıkları bence düşünün. Elektronik uğraşınız olsa bile bence uğraşmaktan ziyade bunların hazır olanlarını bulup satın alın. Kolay gelsin.

Arduino kullanarak yapabilirsiniz. Kendinize göre led modu yaparsınız. Hatta rgb led koyup kumanda veya Wi-Fi kullanarak arkadaşlarınıza hava bile atabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı