Elektrik faturası indirimi var mı?

Johan Hegg

Hectopat
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Elektrik faturamız 200 küsurlerde geliyor. Bu durum canımızı sıkıyor açıkçası. Belirli bir KW üzeri tüketen evlere faturada indirim yapılıyormuş bu doğru mu? Böyle duymuştum aylar öncesinde. Fakat nasıl yapıldığını bilmiyoruz. Böyle bir şey mevcutsa paylaşır mısınız acaba? Bazı elektrik abonelikleri de varmış abonelik değiştirebiliyormuşuz. Bazıları indirimli tarifeler sunuyormuş. Detaylı bilgi verirseniz sevinirim bu konularda. İyi forumlar diliyorum.

Abonelik türü var ama muhtemelen zaten sizin için iyi olandasınızdır. Bildiğim kadarıyla tek zamanlı ve üç zamanlı oluyor. Tek zamanlıda sabit fiyat oluyor hangi saatte kullanırsanız kullanın. Diğerinde ise gündüz saatleri, akşam saatleri ve gece oluyor. Gece en ucuz, akşam pahalı, gündüz ise tek zamanlıya yakın miktarda oluyor. Hizmet aldığınız dağıtıcıya göre fiyat fark edebilir.
Ücret olayına gelecek olursak birkaç KW'lık tüketimde falan hiç gelmiyor olması lazım. Miktarı bilmiyorum ama. Apartman merdiven aydınlatmamız öyle bizim.

Elektrik faturasındaki özel saatlerdeki bu indirim için 3 zamanlı faturalamaya (tarifeye) elektrik idaresine bir dilekçeyi vererek geçmek gerekiyor. Bu sayacınızın en başta dijital (akıllı) sayaç olması, elektrik idaresine de 3 zamanlı kullanıma geçmek istediğinizi, indirimli kullanım olan gece saatlerinde bunu saatin an be an kaydetmesiyle indirimli tarifeden ancak bu şekilde faydalanılabilir. Akıllı sayaç olup sadece indirimli saatlerde kullanmayı değil, bunu kayıt altına da alacak şekilde elektrik idaresine dilekçe ile bir de bu başvuruyu yapmak gerekiyor. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı