Elektrik gitmesi bilgisayara zarar verir mi?

bu 3 veya 4 üncü oldu ama ssd veya harddiske bişey oldumu diye endişeleniyorum

1-2 kez neyse de yine dikkatli olman lazım. Kesinti haricinde PC'nin bağlı olduğu ev elektirik hattında ani Voltaj(Watt) alçalması/yükselmesi yüzünden de PC kendince kapanabiliyor, belki PSU (Güç Kaynağı) kaynaklı da olabilir diyorlar.

Boştayken bile olsa veya özellikle oyundayken PC'nin kapanması benim en büyük korkumdur. Oyundayken düşünün full anlamda tüm parçalar çalışır vaziyetteyken PC kapanıp-açılıyor diyelim, elektirik kesintisi anında Windows dosyalarına Oyun dosyalarına Ssd/Hdd'ye bir zararı olur mu olmaz mı diye hala çok sıkıntı ederim kendime.

Elektirik hat sorunlarında kesintilerde vb PC kapanmasın diye UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı denilen) almıştım, işte nazar mı değdi ne olduysa (voltaj-watt değerlerinin aniden düşmesi/yükselmesi sebebiyle) bizim UPS kendi kendine (elektirik kesilmiş gibi) PC'yi kapatmaya/açmaya başladı olaya bakın. Ben de UPS'nin 3-4 yıllık eskiliğine sebep buldum yeni bir Powerful 1500VA UPS aldım dert sıkıntı kalmadı şükür. İşte öncesinde yaşadığım böylesi PC'nin kapanması halleri yüzünden hala içim rahat değil, umarım tüm sisteme parçalara disklere dosya sistemine bir zararı ziyanı olmamıştır.

Geri
Yukarı