Elektrik kesintisi ile gelen HDD arızası

CMD komut sisteminden şu komut geçici bir çözüm olabilir. Kurtarabildiği bilgileri boş herlere taşıyıp bad sectorleri devredışı bırakıyor. chkdsk E: /f /r /x

Kesinlikle mevcut diakinize güvenmeyin, yenisini alın. Bunda önemli olmayan dosyaları saklayabilirsiniz.

Yüksek voltaj dışında normal elektrik kesilmelerine karşı bi koruma yok değil mi?
Var. UPS ile koruma sağlayabilirsiniz, 15-20 dk kadar bilgisayarınızı acık tutuyor.
CMD komut sisteminden şu komut geçici bir çözüm olabilir. Kurtarabildiği bilgileri boş herlere taşıyıp bad sectorleri devredışı bırakıyor. chkdsk E: /f /r /x

Kesinlikle mevcut diakinize güvenmeyin, yenisini alın. Bunda önemli olmayan dosyaları saklayabilirsiniz.
Bilgisayar açılışta chkdsk yaptı sonrasında tarama yaptım .Şu elektrik şirketine dilekçeyi gönderiyim sonuç alamaz isem mecburen yeni HDD alacağım .

Var. UPS ile koruma sağlayabilirsiniz, 15-20 dk kadar bilgisayarınızı acık tutuyor.

Staj yaptığım yer geldi aklıma özel bi hastanenin bilgi işlem bölümünde staj yapmıştım. Elektriklerin sürekli gitmesi sonucu Ups'ler sürekli devreye girdi 3-4 kere sanırım. Özellikleri çok fazla olan internet portu ve sunuculara 3'den fazla sahip olan bi bilgisayara 128GB Ram ve 20 TB HDD gibi, hastanenin tüm depolamasını yapan HDD'lerden biri bozulmuştu, neyseki kurtarabildik. Hastane çökmüştü bilgi işlemin telefonu susmak bilmiyordu herkes bilgi işlemi arayıp kayıt yapamadıklarını eski kayıtları açamadıklarını söylüyodu. Baya stresli geçmişti o gün. Son olarak Ups bilgi işlem odasının içindeydi fakat cam bi bölmeyle ayırılmıştı. İlgincime giden bizim olduğumuz odada klima yokken Upsin olduğu odada klima vardı.

Bilgisayar açılışta chkdsk yaptı sonrasında tarama yaptım. Şu elektrik şirketine dilekçeyi gönderiyim sonuç alamaz isem mecburen yeni HDD alacağım.

Konuyu hörtletmek gibi oldu ama 2018'deki bozulan diskiniz için elektrik şirketinden masrafı tahsil edebildiniz mi? Süreçte neler yaşadınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı