Elektrik kesintisi sonrası bilgisayardan yanık kokusu geliyor

SinekTV

Hectopat
Arkadaşlar az önce Valorant oynarken şalter attı ve doğal olarak PC'de kapandı. Şalteri tekrar kaldırdığım da elektrik gelmedi ve ben de tekrar denemeden önce bilgisayarın arkasında bulunan güç düğmesini kapatmaya gittiğim de anakart tarafından hafif bir yanık kokusu geldiğini fark ettim. Olayın üzerinden 10 dakika geçti ve koku hala var. Bilgisayarı açmayı denemeli miyim?

Son düzenleme:
PC`yi fişten çekin ve ilk olarak göz kontrolü yapın.

Tamamdır hocam. Dikkatlice bakın.

Arkadaşlar bilgisayar sıkıntısız şekilde açıldı, ekran geldi ve herhangi bir anormallik yok. Fakat neden yanık kokusu geldi onu anlamadım. PSU değil de işlemci soğutucusu fanı ve anakartın üst taraflarından geliyordu koku. Neden yanık kokusu gelmiş olabilir fikri veya tecrübesi olan var mı?

+ Bilgisayar bir süre açık kaldı. Bahsettiğim yanık kokusu yine hafifte olsa bahsettiğim kısımdan gelmeye devam ediyor ve bilgisayarın kasasının o kısmı çok fark edilmeyecek şekilde diğer taraflara göre daha sıcak. AMD'nin programından ekran kartı ısısına baktım. Masaüstünde 41 derece gösteriyor, bu normal mi? Kasanın camını çıkarıp elimle zarar vermeyecek şekilde ekran kartının üzerine hafifçe biraz dokundum ve sıcaklığı kontrol ettim. 41 dereceye göre normal sanırım. Ayrıca karta fiziksel olarak (çalışırken) temas ettim. Temas ettiğim sırada ekran tamamen piksellesti ve AMD programı bir sistem parçasının zaman aşımına uğradığını söyledi, ardından ekran düzeldi, çok beklemeden sistemi kapattım. Yarına kadar açmayacağım. Bu piksel olayı normal midir acaba?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı